امروز : جمعه, ۱۶ خرداد , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۶/۰۸ - ۱۹:۵۲ ذخیره فایل ارسال به دوستان
آیت الله مکارم شیرازی:

وزارت ارشاد نباید وارد مسائل سیاسی و حزبی شود/ ارتباط ارشاد با حوزه علمیه تقویت شود

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با تأکید بر این که وزارت ارشاد باید از ورود به مسائل سیاسی و حزبی خودداری کند، گفت: یكی از مهم‌ترین اقدامات ارشاد باید ارتباط با حوزه باشد.

به گزارش بابل نوین، حضرت آیت الله مکارم شیرازی عصر امروز چهارشنبه (هشتم شهریور ماه) در دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه مشخص است که شما با زاویای این وزارتخانه آشنا هستید، اظهار داشت: وزارت ارشاد یکی از حساس ترین وزارتخانه‌ها است، نظام جمهوری اسلامی ایران از جمهوریت و اسلام تشکیل شده است، جمهوریت از سوی دیگران انجام می‌شود اما اسلامیت آن باید توسط وزارت ارشاد انجام شود، حوزه‌های هشت گانه ارشاد نشان می‌دهد که این حوزه جای فعالیت زیادی دارد، برخی از این حوزه‌ها نسبت به دیگر حوزه‌ها آسیب پذیرتر است.

این مرجع تقلید تأکید کرد: یکی از مسائل حساس در این حوزه کتاب و نشر است، کسانی باید باشند که کتاب را بخوانند و نظر بدهند، زیرا کتاب می‌تواند داروی شفابخش و در عین حال سم مهلک باشد، کسانی هستند که ممکن است یک کتاب بنویسند اما فقط داخل یک صفحه سم خود را بریزند و عده‌ای را گمراه کنند.

وی در ادامه افزود: در دوران شاه کتابی به عنوان جامعه شناسی تدریس می‌شد، جامعه شناسی غربی بود که تنها در یک صفحه آن درباره دین نوشته شده بود، در این کتاب نشان داده می‌شد که دین تنها تراوش از ذهن انسان است، کتاب را همین یک صفحه مسموم کرده بود و کسی که این کتاب را می‌خواند با مذهب خداحافظی می‌کرد.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی خاطرنشان کرد: امروز تعداد تولید کتاب‌ها زیاد شده است و همین امر کار نظارت را سخت کرده است. فضای مجازی امروز کار را سخت‌تر از همه کارها کرده است، رؤسای فضای مجازی در خارج هستند، امروز با یک وسیله چون موبایل می‌توان اطلاعاتی را به سرعت نشر داد، این وسیله خوب است اما راه استفاده آن هم شرط است، تنها راه استفاده صحیح از این وسیله ایجاد شبکه ملی فضای مجازی است تا مردم اطلاعات درست و مفید را در این شبکه ببینند و اطلاعات غلط را نبینند، ضمانت آمدن مردم به سوی این شبکه این است که دسترسی به این شبکه را آسان کنید، اما دسترسی به آن فضا را سخت کنید، به این معنا که پهنای باند در این وسیله را سریع و در شبکه خراب سخت کنید.

وی تأکید کرد: بیگانگان در این فضا جنایت می‌کنند، زیرا با وجود این وسیله هر گونه اطلاعات را وارد می‌کنند و تحزیه و تحلیل‌های خود را در آن ارسال می‌کنند، افراد مطلع به ما گفتند فضای مجازی در دسترس کودکان با بزرگسالان فرق می‌کند و این در حالی است که در داخل کشور ما همه گروه‌های سنی از یک فضا استفاده می‌کنند، یک گروه از سوی ما در حال بررسی فضای مجازی هستند و به گوش ما رسیده است که در مورد قرآن، دین، رهبری و مراجع بدگویی می‌کنند.

این مرجع تقلید یادآور شد: در این فضا اتفاقات سیاسی و بداخلاقی موج می‌زند، دولت هنوز تصمیمات جدی درباره این فضا نگرفته است، این فضا می‌تواند بنیان کشور را از بین ببرد، این فضا سریعا باید مورد مطالعه قرار گرفته و چاره‌اندیشی شود. رسانه‌ها مهم هستند، در برخی رسانه ها آمده است که جشن قهوه با حضور هم جنس بازان با مجوز صنعت و معدن برگزار می‌شود و این نشان می‌دهد که رسانه‌ها می‌توانند غوغا کنند، پس باید توجه جدی به این حوزه شود.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی عنوان کرد: مسائل سیاسی نباید وارد وزارت ارشاد شود، ارشاد نباید وارد مسائل جناحی شود، البته شجاعت وزیر ارشاد می‌طلبد که در مقابل این فشارها ایستادگی کنند، روشنفکری‌های افراطی امروز باید مورد توجه قرار گیرد، اگر این روشنفکری که یک فرهنگ غربی است، نفوذ کند یکی از آسیب‌ها است، ما باید در مقابل این تفکرات بایستیم و مقابله با آن شود.

وی ادامه داد: آسیب دیگر پراکندگی کار ارشاد است زیرا حوزه ارشاد بزرگ است و از این رو نیازمند یک برنامه‌ریزی دقیق است، یک زمانی حوزه از وزارت ارشاد اسلامی ناراحت بود و درخواست داشت از این وزارتخانه نام ارشاد و اسلامی برداشته شود. یکی از مهم‌ترین اقدامات ارشاد باید ارتباط با حوزه باشد، شما خود عضو حوزه هستید و از این رو می‌توانید در هر هشت حوزه  ارشاد از حوزه عملیه بهره ببرید، حوزه وزارت اندک است و نباید فراموش کنید که باید کار کنید/م

منبع: رسا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين