امروز : یکشنبه, ۴ آبان , ۱۳۹۹
تاریخ : 2015/05/27 - 17:55 ذخیره فایل ارسال به دوستان

نگاهی به رمان «کی از این چرخ و فلک پیاده می‌شوم؟» نوشته گلرنگ رنجبر

«کی از این چرخ و فلک پیاده می‌شوم؟» رمانی اجتماعی است که با روایتی جذاب و فضاسازی مناسب و ملموس خواننده را به دنبال خود می‌کشاند. نثر روان و بیان ساده و جذاب نویسنده به او کمک می‌کند تا بتواند هرچه بهتر با خواننده‌اش ارتباط برقرار کند.

سپیده بیگدلی| منتقد

«کی از این چرخ و فلک پیاده می‌شوم؟» نوشته گلرنگ رنجبر به تازگی در نشر چرخ به چاپ رسیده است. این رمان مضمونی اجتماعی دارد و دنیای متلاطم، پرحادثه و پراز تنهایی دختری۸۷ ۲۰ ساله را روایت می‌کند.
ترمه (شخصیت اصلی داستان) دختری به‌شدت درونگرا با روحیه‌ای حساس و منفعل است که از حوادث تلخ متعدد مانند از دست دادن زودهنگام پدر و فقدان طولانی‌مدت مادرش رنج می‌برد.
شخصیت‌پردازی «کی از این چرخ و فلک پیاده می‌شوم؟» جزء نقاط قوت آن است و آدم‌های این رمان به‌خوبی می‌توانند نقش خود را در مقابل خوانندگان ایفا کنند؛ به‌خصوص پردازش خوب ترمه با توجه به مشکلات و آسیب‌های روحی زیادی که دارد، نقش مهمی در همذات‌پنداری خواننده با او و شناختن لایه‌های پیچیده شخصیتش دارد.
«کی از این چرخ و فلک پیاده می‌شوم؟» با زاویه‌دید اول‌شخص روایت می‌شود. این زاویه‌دید تحت‌تاثیر فضای داستان و درون‌گراییِ شخصیت ترمه انتخاب شده است. این، انتخابی خوب و مناسب است زیرا خواننده را به دنیای پیچیده ذهنی ترمه نزدیک کرده، ترمه واقعی را که پشت نقابی از خونسردی پنهان شده، به او می‌شناساند و او را به‌خوبی در جریان احساسات و تنهایی‌های ترمه و نگاهش به جهان پیرامونش قرار می‌دهد.
تعلیق و کشمکش داستان هنگام قرارگیری ترمه در دوراهی انتخاب بین مهم‌ترین افراد زندگی‌اش، یعنی عمو و مادرش اتفاق می‌افتد؛ در طرفی مادرش لیلی قرار دارد که ترمه را در هشت‌سالگی رها کرده و ۱۰ سال بعد برای گرفتن اموال او از عمویش برگشته و در طرف دیگر عمویش جهان قرار دارد که بعد از مرگ پدرش تنها حامی او محسوب می‌شده است. داستان با جداشدن ترمه از دنیای خیالی‌اش، رویارویی او با وقایع زندگی و حقیقت آدم‌های اطرافش به پایان می‌رسد. دختری که گاه به شعر گفتن پناه می‌برد تا تلخی آزاردهنده روزهایش را با کلمه‌ها تسکین دهد و گاه به امیر پناه می‌برد تا تکیه‌گاه امنی را که هیچ‌گاه نداشته در وجود او پیدا کند، در پایان با خودش و واقعیت‌هایی که سال‌ها از او پنهان شده، تنها می‌ماند و تصمیم می‌گیرد بدون پناه و حمایت ادامه بدهد؛ بدون تمام آدم‌ها و بدون چرخش سرگیجه‌آور در چرخ و فلک پنهان‌کاری‌های اطرافیانش. البته این هم نباید ناگفته بماند که تعدد اتفاق‌های ناگهانی و حادثه‌پردازانه در پایان رمان خواننده را تا حدی دچار سردرگمی می‌کند و به باورپذیری داستان لطمه می‌زند.
«کی از این چرخ و فلک پیاده می‌شوم؟» رمانی اجتماعی است که با روایتی جذاب و فضاسازی مناسب و ملموس خواننده را به دنبال خود می‌کشاند. نثر روان و بیان ساده و جذاب نویسنده به او کمک می‌کند تا بتواند هرچه بهتر با خواننده‌اش ارتباط برقرار کند.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين