امروز : یکشنبه, ۲۵ مهر , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/09/01 - 10:44 ذخیره فایل ارسال به دوستان
خطیب نماز عید قربان بابل:

عید قربان عید رستگاری است/حقیقت بانکداری اسلامی احیای سنت قرض‌الحسنه است

خطیب نماز عید قربان بابل گفت: حقیقت بانکداری اسلامی احیای سنت قرض‌الحسنه است اما متاسفانه بانک‌هایی که تنها لعابی از اسلام دارند مورد عنایت بانک مرکزی هستند.

به گزارش بابل نوین، حجت‌الاسلام مجتبی روحانی، امام‌جمعه بابل در خطبه‌های نماز عید قربان دارالمومنین با اشاره به فلسفه وجودی این روز اظهار کرد: عید قربان روز پیروزی و سربلندی حضرت ابراهیم در مقابل امتحان بزرگ الهی است.

وی افزود: خداوند سه سنت ابراهیمی را به واسطه درجه بلند این پیامبر بزرگ تا امروز زنده نگه داشت که این سنت‌ها، برائت از مشرکین، حج ابراهیمی و عید سعید قربان است.

این مقام مسئول ادامه داد: این عید قربان عید رستگاری و امتحان الهی از بندگان یک سنت ارزشمند است که شامل پیامبران تا همه اولیا و سایر بندگان می ‌شود زیرا خداوند نعمت‌ها را در ابتلائات به بشریت ارزانی می‌دارد.

امام جمعه بابل تصریح کرد: عید قربان امتحان خداوند برای شناخت انسان مومن حقیقی از سایر انسان‌ها است تا با انواع سختی‌ها، انسان عیار وجودی خود را نشان بدهد.

حجت‌الاسلام روحانی گفت: امتحان‌های خداوند در طول زندگی به ابعاد فردی و اجتماعی تقسیم می‌شود و متاسفانه برخی‌ها نعمت‌های الهی را به نقمت تبدیل می‌کنند و قدردان نعمت‌ها و فرصت‌های خداوند برای خود نیستند.

وی افزود: خارج شدن انسان از تکبر و دست‌یابی به خشوع از اثرات ابتلائات انسان در زندگی است و دست پیدا کردن به کمال از دیگر اثرات ابتلای انسان به بلاها در زندگی است.

خطیب نماز عید قربان بابل با اشاره به سالروز بانکداری بدون ربا تاکید کرد: آشفتگی اقتصادی امروز ما نتیجه رفتار بانک‌های ما است و خسارت‌های سنگینی متاسفانه بر عدم اجرای درست بانکداری اسلامی بر جامعه ما وارد می‌شود.

روحانی ادامه داد: بانکداری بدون ربا موجب نجات اقتصاد ما می‌شود اما رفتارهایی که بانک مرکزی در مقابل صندوق‌های قرض‌الحسنه خوش‌نام در پیش گرفته است مغایر با روح اجرای بانکداری اسلامی محسوب می‌شود.

وی یادآور شد: حقیقت بانکداری اسلامی احیای سنت قرض‌الحسنه است اما متاسفانه بانک‌هایی که تنها لعابی از اسلام دارند مورد عنایت بانک مرکزی هستند و صندوق‌های قرض‌الحسنه دارای سابقه زیاد تحت فشار بانک مرکزی قرار گرفته‌اند.

امام‌جمعه بابل با تبریک پیشاپیش عید سعید غدیر اظهار کرد: هیات‌ها و مساجد آماده برگزاری باشکوه عید بزرگ غدیر شوند تا جامعه ما بهره‌مند از نورانیت و برکات این عید بزرگ شوند.

وی در پایان گفت: متاسفانه برخی از هیات‌ها به بهانه پیشگامی برای محرم و استقبال آن اهتمام چندانی به برگزاری جشن عید غدیر ندارند و تقاضای من برگزاری باشکوه این عید و چشاندن شیرینی ولایت امیرالمومنان(ع) به جامعه است.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين