امروز : پنج شنبه, ۶ آبان , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/09/04 - 13:40 ذخیره فایل ارسال به دوستان

پیش بازی ایران- سوریه: پایان خوش سریال ایرانی

پرونده ایران در دیدارهای مقدماتی بسته می‌شود.

به گزارش بابل نوین، ایران به پله آخر رسید. مرحله انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه فردا(سه‌شنبه) برای ایران به پایان می رسد.

رقابتهای این دوره برای ایران با نتایجی فراموش نشدنی همراه شد. یوزهای ایرانی دو بازی مانده به پایان مسابقات صعود کردند و یکی از آسان ترین صعودهای تاریخ را رقم زدند.

در کنار این صعود شیرین که باعث خواهد شد ایران برای اولین بار در تاریخ دو جام جهانی متوالی را تجربه کند رکورد گل نخوردن ایران هم برای همیشه در تاریخ ثبت شد. ایران در ۱۲ بازی اخیرش در دیدارهای انتخابی جام جهانی دروازه‌اش را بسته نگه داشته و یک رکورد جدید در تاریخ دیدارهای انتخابی ثبت کرد.

کی‌روش و شاگردانش فردا می خواهند با ادامه همین روند پای به جام جهانی بگذارند و بدون گل خورده راهی روسیه شوند.

قرار است در پایان این دیدار جشن صعود برای تیم ملی برپا شود و به همین دلیل همه منتظرند ایران با یک نتیجه خوب دیدارهای خود را به پایان برساند.

روز تاریخی برای سوریه

مطمئنا در ابتدای مسابقات تصور نمی‌شد که در بازی ایران- سوریه تیمی که برای رسیدن به جام جهانی شانس داشته باشد سوریه باشد. سوریه تیم شگفتی‌ساز این دوره از رقابتها بوده است. این تیم با توجه به شرایط کشورش فوق العاده نتیجه گرفت. سوریه هم اکنون پس از ایران ۲۱ امتیازی و کره‌جنوبی ۱۴ امتیازی در رده سوم جدول قرار دارد و شانس صعود به جام جهانی را دارد. در این گروه سه تیم کره‌جنوبی، ازبکستان و سوریه برای صعود مستقیم می جنگند. در دیگر بازی همزمان ازبکستان میزبان کره‌جنوبی است. سوریه اگر ایران را ببرد و کره جنوبی نتواند ازبکستان را شکست دهد سوری‌ها راهی جام جهانی می‌شوند.

معادلات صعود و سوم شدن در این گروه پیچیده است و احتمالا کار به تفاضل گل خواهد کشید. تیم سوم حذف نمی‌شود و شانس خود را در دیدارهای پلی‌آف امتحان می کند.

ایران و ژاپن پیش از این صعود خود را جشن گرفتند، سه‌شنبه دو نماینده دیگر آسیا در روسیه معرفی می شود.

سرنوشت سوریه در دست ایران است. فردا می‌تواند مهم‌ترین روز تاریخ فوتبال سوریه باشد، همین موضوع باعث شده تا با توجه به روابط سیاسی ایران و سوریه برخی رسانه‌ها شایعه تبانی را منتشر کنند. شایعه‌ای که با واکنش تند کارلوس کی‌روش روبرو شد. بازیکنان تیم ملی برای بازی فردا انگیزه خواهند داشت و همین موضوع می تواند بهترین اتفاق برای دو تیم کره‌جنوبی و ازبکستان باشد.

حریف شگفتی‌ساز

سوریه با کسب ۱۲ امتیاز از ۹ بازی و قرار گرفتن بالاتر از تیم های چین، قطر و ازبکستان نشان داد چه تیم قدرتمندی است. سوریه در بازی رفت هم برای ایران دردسرساز شد و بازی دو تیم مساوی شد. زمین باتلاقی مالزی البته به سوری‌ها برای توقف ایران کمک کرد اما این تیم را اصلا نباید دست کم گرفت.

سوریه در این سالها که گرفتار جنگ داخلی بوده بیشتر از مربیان داخلی استفاده کرده است و هم اکنون هدایت این تیم را یک مربی سوری به نام ایمن حکیم برعهده دارد. در مقطعی بین سالهای ۲۰۰۱ و ۲۰۰۲ جلال طالبی سرمربی سوریه بود. بازیکنان شاخص این تیم هم در لیگ‌های کشورهای عربی توپ می‌زنند.

سوریه در خط حمله بازیکنان خطرناکی دارد. عمر سوما مهاجم صاحب نام الاهلی عربستان دوباره به تیم ملی برگشته است. او که در بازی پرسپولیس الاهلی زننده گل اول الاهلی بود مهاجم اصلی سوریه در بازی با ایران خواهد بود. خربین و مواس بازیکنان الهلال عربستان و ام صلال دیگر بازیکنان خطرناک سوریه‌اند که یک مثلث زهردار را به همراه سوما تشکیل می دهند.

تغییرات ایران

کارلوس کی‌روش به یک ترکیب ثابت اعتقاد ندارد و مطمئنا در بازی با سوریه چند تغییر در ترکیب تیم ایجاد خواهد شد. محرومیت سعید عزت‌اللهی موجب خواهد شد تا به جای او علی کریمی یا روزبه چشمی بازی کند. بازی با سوریه بهترین فرصت است که سامان قدوس اولین بازی ملی‌اش را انجام دهد و مورد ارزیابی قرار بگیرد.

این بازیکن سوئدی- ایرانی تازه ترین ملی پوش دو تابعیتی ایران است. سردار آزمون که در بازی قبل محروم بود آماده بازی است. به هر حال احتمال اینکه کی‌روش همه را غافلگیر کند وجود دارد.

بازی‌های همزمان:

ازبکستان- کره‌جنوبی، قطر-چین.

نتایج بازیهای قبلی:

ایران: ایران۲-قطر صفر، چین صفر-ایران صفر. ازبکستان صفر- ایران یک. ایران یک- کره‌جنوبی صفر، سوریه صفر- ایران صفر، قطر صفر- ایران یک، ایران یک- چین صفر، ایران ۲- ازبکستان صفر، کره‌جنوبی صفر- ایران صفر.

سوریه: ازبکستان یک-سوریه صفر، سوریه صفر-کره‌جنوبی صفر، چین صفر-سوریه یک، قطر یک-سوریه صفر، سوریه صفر- ایران صفر، سوریه یک- ازبکستان صفر، کره‌جنوبی یک- سوریه صفر، سوریه ۲- چین ۲، سوریه ۳- قطر یک.

جایگاه در جدول:

ایران با ۲۱ امتیاز از ۹ بازی اول

سوریه با ۱۲ امتیاز از ۹ بازی سوم

سابقه تقابل دو تیم:

تعداد بازی برد ایران مساوی برد سوریه
۲۴ ۱۳ ۱۰ ۱

جایگاه در رده بندی فیفا:

ایران: ۲۴

سوریه:۸۰

آمار ویژه:

* این بازی بیست و پنجمین ملاقات دو تیم است. ایران در ۲۴ بازی قبل خود با سوریه تنها یک بار باخته که به ۳۴ سال قبل برمی گردد. ایران ۱۳ بار این تیم را برده و ۱۰ بار مسابقات دو تیم مساوی شده است.

*سوریه در راه جام جهانی چندین بار ایران را متوقف کرده است.

*آخرین ملاقات دو تیم در سال ۱۳۸۷ بود که ایران در مسابقات غرب آسیا دو بر صفر سوریه را برد.

*کارلوس کی‌روش یک بار دربرابر سوریه قرار گرفته است که بازی رفت دو تیم بود.

*ایران تا به حال در مسابقات دور نهایی گلی نخورده است. ایران رکورددار گل نخوردن در دیدارهای انتخابی جام جهانی است. یاران در ۱۲ بازی قبلی خود در مسابقات انتخابی گلی دریافت نکرده است و ۱۱۰۸ دقیقه است تیمی نتوانسته به ایران در دیدارهای رسمی گل بزند.

*سید جلال حسینی سه بار برابر سوریه بازی کرده است و در بین بازیکنان کنونی تیم ملی رکورددار است.

داور: ساتو ریوجی از ژاپن

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين