امروز : یکشنبه, ۲۵ مهر , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/09/05 - 10:02 ذخیره فایل ارسال به دوستان

زنگنه خبر داد: دعوت از شرکت‌های بین‌المللی برای توسعه لایه‌های نفتی پارس جنوبی

به گزارش بابل نوین، وزیر نفت از دعوت از شرکت‌های بین‌المللی جهت مذاکره برای توسعه لایه‌های نفتی پارس جنوبی خبر داد و در مورد صادرات گاز به پاکستان، اظهار کرد: سرانجام گاز ایران به پاکستان صادر خواهد شد، فکر می‌کنم برای حل این معامله میان ایران و پاکستان (فاینانس و دیگر عملیات تجاری) به یک طرف سوم (Third Party) نیاز است.

بیژن نامدار زنگنه، قبل از آغاز مذاکره با وزیر انرژی برزیل در جمع خبرنگاران با اشاره به شرایط کنونی بازارهای جهانی نفت خام، گفت: وضع بازار نفت را متعادل می‌بینم، پایبندی اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) شرایط خوبی دارد و همگرایی اعضاء در زمینه توافق کاهش عرضه در ۶ ماه گذشته کاهش نیافته و رو به افزایش است.

وی با تاکید بر این‌که همکاری کشورهای غیر عضو اوپک به‌ویژه روسیه در توافق کاهش عرضه نفت خوب است و بازار رو به تعادل حرکت می‌کند، افزود: توافق جهانی کاهش عرضه تا پایان امسال ادامه خواهد داشت و درباره تمدید آن بحث‌هایی مطرح شده اما هنوز رسمی نشده است، اما به نظر من همچنان سطح ذخیره‌سازی‌های نفت خام بالاست. ما از همکاری همه تولیدکنندگان غیر عضو اوپک استقبال می‌کنیم و همکاری به معنای کاهش تولید نفت است، اما بعید به نظر می‌رسد که برزیل در این شرایط به توافق کاهش عرضه بپیوندد.

استقبال ایران از مشارکت برزیلی‌ها در پروژه‌های نفتی

وزیر نفت در ادامه درباره همکاری‌های نفتی ایران و برزیل اظهار کرد: ایران از مشارکت برزیلی‌ها در پروژه‌های نفت و گاز کشور در قالب الگوی جدید قراردادهای نفتی استقبال می‌کند اما آن‌ها تا این لحظه ابراز علاقه نکرده‌اند زیرا برزیل مانند ایران کشوری سرمایه‌پذیر و خواهان جذب سرمایه در صنعت نفت و گاز خود است.

زنگنه با بیان این‌که برزیلی‌ها به دنبال همکاری با ایران در بخش پالایشی هستند، گفت: ما تاکنون صادراتی به بازار آمریکا نداشته‌ایم و برای صدور نفت، قاره آمریکا آخرین بازار ما خواهد بود و این موضوع نیاز به مطالعه دارد.

پروژه خط لوله آی‌پی به یک طرف سوم نیاز دارد

وی در مورد صادرات گاز به پاکستان اظهار کرد: در مجموع فکر می‌کنم که سرانجام گاز ایران به پاکستان صادر خواهد شد، اما با توجه به تجربه‌ای که در این سال‌ها به دست آورده‌ام، فکر کنم برای حل این معامله میان ایران و پاکستان (فاینانس و دیگر عملیات تجاری) به یک طرف سوم (Third Party) نیاز است.

وزیر نفت افزود: این بدان معناست که شرکت سومی احداث بخش پاکستانی خط لوله آی‌پی را به عهده گیرد و ما خیال‌مان درباره پرداخت پول گاز صادراتی راحت باشد. پاکستانی‌ها می‌گویند پول برای احداث خط لوله در خاک پاکستان نداریم و نگرانی‌هایی هم درباره این وجود دارد که اگر خط لوله احداث و گاز هم صادر شود، توان پرداخت پول گاز صادراتی ما را نداشته باشند. تعدادی از شرکت‌های نفت و گاز جهان هستند که علاقه دارند به عنوان طرف سوم در پروژه آی‌پی حاضر شوند، اما هنوز در این باره نتیجه‌ای حاصل نشده است.

 

فعال شدن عملیات سواپ از سود حاصل از آن مهم‌تر است

زنگنه در مورد چگونگی از سرگیری سواپ نفت خام توضیح داد: موضوع مهم به جریان افتادن دوباره عملیات سواپ نفت خام بوده است، ما می‌توانیم با سه کشور ترکمنستان، قزاقستان و جمهوری آذربایجان در این زمینه همکاری داشته باشیم، البته در حال دریافت نفت از شرکت‌های بین‌المللی هستیم.

وی با بیان این‌که از اساس مدت این نوع قراردادها ۶ ماهه تا یک‌ساله خواهد بود و اکنون فعال شدن عملیات سواپ مهم است، گفت: به طور معمول باید این عملیات صورت گیرد تا مسیر اقتصادی باشد، در این نوع قرارداد باید به تغییر پارامترها و پایه‌های قیمتی بازار توجه داشت. در عملیات سواپ ما باید با بازار مدیترانه رقابت کنیم، به‌طوری که عرضه آن نفت در بازار خلیج فارس نسبت به محموله‌هایی که در مدیترانه و بازار سیاه می‌رود، صرفه داشته باشد. ما خیلی به دنبال سود حاصل از عملیات سواپ نفت خام نیستیم و فعال شدن دوباره این عملیات برای ما بیشتر اهمیت دارد.

تنوع در مشتریان برای ما یک اصل است

وزیر نفت در ادامه درباره قرارداد فروش نفت خام ایران به روسیه، گفت: قرارداد میان دو طرف امضاء شده است و ما منتظر هستیم روسیه دریافت نفت خام را آغاز کند، ایران در این زمینه مشکلی ندارد، طرف روس مشکلی مربوط به مسائل بانکی داشته که بخشی از آن حل شده و از نظر ما مشکل بانک هم حل شده است. یک بانک معتبر روسی قرار شده است که کارهای مربوط به گشایش اعتبارات اسنادی (LC) و پرداخت‌ها را انجام دهد.

منتظر پیشنهاد فنی توسعه میدان‌های یاران شمالی و جنوبی هستیم

زنگنه درباره امضای قرارداد با ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، گفت: فکر نمی‌کنم درباره تامین منابع مالی مشکلی داشته باشند، اما موضوع مهم این است که طرح فنی آن‌ها آماده نشده است و ما منتظر پیشنهاد فنی آن‌ها برای توسعه میدان‌های یاران شمالی و جنوبی هستیم.

وی افزود: همه توافق‌های اصلی قراردادی با ستاد اجرایی فرمان امام (ره) انجام شده است و رسیدن به قرارداد بازرگانی ۱۵ تا ۲۰ روز بیشتر زمان نمی‌برد، اما ما اکنون منتظر دریافت پیشنهاد فنی آن‌ها هستیم تا این‌که پس از دریافت، در کارگروه فنی بررسی و تایید شود. پس از تایید پیشنهاد فنی ستاد اجرایی فرمان امام (ره) برای توسعه میدان‌های یاران شمالی و جنوبی در کارگروه فنی، با طی مسیری این پیشنهاد سرانجام به شورای عالی مخازن می‌رود که این فرآیند یک ماه زمان می‌برد.

وزیر نفت گفت: ما در برداشت از میدان‌های مشترک نفتی واقع در منطقه غرب کارون از عراق پیش هستیم، اما در عین حال باید روند توسعه این میدان‌ها با سرعت انجام شود.

دعوت از شرکت‌های بین‌المللی برای مذاکره درباره توسعه لایه‌های نفتی پارس جنوبی

زنگنه درباره مذاکرات مربوط به طرح توسعه لایه‌های نفتی میدان مشترک پارس جنوبی، تصریح کرد: مذاکرات در این باره ادامه دارد، اما خرید سهام بخش نفتی شرکت دانمارکی مرسک از سوی توتال فرانسه تا حدی ما را نگران کرده است. زیرا در این شرایط این شرکت فرانسوی مجری طرح (اپراتور) سمت قطری لایه نفتی پارس جنوبی هم خواهد بود و این موضوع نگران کننده است.

وی در پاسخ به این پرسش که جایگزین مرسک در طرح توسعه لایه‌های نفتی پارس جنوبی چه شرکتی خواهد بود؟، گفت: ما گفته‌ایم از تعدادی شرکت‌ها مانند شرکت دولتی نفت برزیل (پتروبراس)، انی ایتالیا، شرکت انگلیسی – هلندی شل و پتروناس مالزی برای مذاکره در این باره دعوت کنند، با این حال می‌توان گفت مرسک در این زمینه تجربه خوبی داشت. ما ظرف سه تا چهار ماه آینده، با شرکت‌های نفتی مذاکرات فشرده بازرگانی خواهیم داشت.

منبع:ایسنا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين