امروز : پنج شنبه, ۶ آبان , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/09/05 - 17:02 ذخیره فایل ارسال به دوستان

میانگین اجاره‌بها افزایش یافت

به گزارش بابل نوین، رئیس کانون سراسری انبوه سازان کشور با بیان اینکه بیش از ۳۲ درصد جمعیت شهری اجاره نشین هستند، گفت: با توجه به وجود تقاضا در بازار، میانگین قیمت اجاره بهای واحد های مسکونی در سطح شهر تهران حدود ۲۰ درصد افزایش یافته است.

«جمشید برزگر» افزود: هرچند که در بازار مسکن شاهد رونق نیستیم، اما افزایش ۵ تا ۶ درصدی میانگین قیمت ها مربوط به خرید و فروش معاملات فصلی است که از نیمه مرداد ماه هر سال آغاز و تا شهریورماه ادامه دارد.

این مقام مسئول تاکید کرد: اجاره نشینی ۳۲ درصد جمعیت شهری و ازدواج سالیانه بین ۷۰۰ تا ۹۰۰ هزار جوان نشان می دهد که باید در زمینه تولید و عرضه مسکن با تقاضا تعادل مناسبی برقرار شود و توانمند سازی اقشار متوسط و کم درآمد جامعه در متعادل شدن قیمت های فروش و اجاره بهای واحد های مسکونی تاثیرگذار خواهد بود.
وی، افزایش سقف تسهیلات بانکی، طولانی شدن مدت بازپرداخت آن و کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی را در تقویت قدرت خرید مسکن برای اقشار متوسط ، کم درآمد و آسیب پذیر جامعه موثر دانست و گفت: این افراد همواره به دنبال خرید واحدهای ۷۰ تا ۸۰ متری هستند و انبوه سازان با توجه به صلاحیت های حرفه ای آمادگی دارند در حد توانایی های خود در این زمینه به دولت کمک کنند.
رئیس کانون سراسری انبوه سازان کشور اظهار داشت: بررسی ها نشان می دهد در سطح کشور بیش از ۲ میلیون انباشت تقاضای مسکن وجود دارد و رونق بازار می تواند علاوه بر افزایش اشتغالزایی در کشور، سایر صنایع مرتبط با مسکن و ساخت و ساز را که حدود ۳۰۰ صنعت است، رونق دهد.
برزگر با بیان اینکه تا زمانی که قدرت خرید این سه قشر جامعه تقویت نشود شاهد رونق بازار مسکن نخواهیم بود، افزود: انبوه سازان آمادگی دارند در تولید مسکن در بافت های فرسوده شهری و حاشیه نشینی با وزارت راه و شهرسازی همکاری کنند.
به گزارش ایرنا، بانک مرکزی اعلام کرده است معاملات مسکن در تهران در مرداد ماه سال جاری با رشد ۶٫۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شد و قیمت مسکن نیز در همین مدت در پایتخت ۶٫۲ درصد افزایش یافت.
آماری که بانک مرکزی بر اساس داده های سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور منتشر کرده، نشان می دهد در مرداد ماه امسال میانگین قیمت یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی تهران حدود چهار میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بوده که در مقایسه با تیرماه تا یک درصد و نسبت به مرداد سال گذشته تا ۶٫۲ درصد افزایش یافته است.
بیشترین رشد متوسط قیمت در این ماه نسبت به مرداد سال گذشته به منطقه شش تهران با حدود ۱۱٫۶ درصد و بیشترین کاهش به منطقه ۲۲ با ۰٫۴ درصد اختصاص یافت.
در میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران بالاترین متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده حدود ۹ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان در منطقه یک (۱٫۱ درصد رشد) و کمترین آن حدود دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و در منطقه ۱۸ (۵٫۵ درصد افزایش) است.
در مرداد ماه امسال تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی به حدود ۱۷ هزار و ۹۸۴ واحد رسیده که در مقایسه با ماه مشابه سال قبل ۶٫۱ درصد افزایش دارد.
بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده به تفکیک عمر بنا نیز از این حکایت دارد که واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۴۶٫۷ درصد بیشترین سهم از واحدهای معامله شده را به خود اختصاص داده اند که در مقایسه با مرداد ماه سال گذشته ۴٫۸ واحد درصد کاهش دارد و در مقابل به سهم واحدهای با قدمت ۶ تا ۱۰ سال و بیش از ۱۵ سال افزوده شده است.
در این ماه متوسط قیمت فروش یک متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران به ۴۶٫۷ میلیون ریال رسید که نشانگر رشد۶٫۲ درصدی نسبت به دوره مشابه سال قبل بود.

منبع:ایرنا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين