امروز : یکشنبه, ۲۵ مهر , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/09/08 - 12:12 ذخیره فایل ارسال به دوستان
گزارشی از شهید بابلی قیام ۱۷ شهریور

شهید کریم صالح‌طبری از نخستین شهدای قیام ۱۷شهریور تهران/ گمنام و مظلوم در شهر خود اما سربلند

در روز ۱۷ شهریور ۵۷ جوانان بی‌شماری در خون غلتیدند تا انقلاب را به ثمر برسانند، یکی از این جوانان شهید کریم صالح‌طبری است که به عنوان نخستین شهید مردم بابل در تظاهرات تهران به شهادت رسید.

به گزارش بابل نوین به نقل ازبلاغ، روز ۱۷ شهریور ۱۳۵۷ از جمله روزهای مهم در تاریخ انقلاب اسلامی بود، این روز که به نام جمعه سیاه معروف شد از جمله ایامی است که تاثیر عمیقی بر نهضت انقلابی ایران داشت.

قیام ۱۷ شهریور که در پی چندین ماه اعتراض مردم و سرکوب حکومت انجام گرفته بود تاثیر عمیقی بر ادامه نهضت انقلابی ایرانیان داشت که مهمترین آن‌ها عبارتند از: افزایش شکاف مابین حکومت پهلوی و مردم، تحکیم رهبری امام‌خمینی(ره) و تهییج مردم برای ادامه مبارزه، افزایش شکاف بین نیروهای حکومت پهلوی، ایجاد تردید در میان حامیان خارجی شاه برای ادامه حمایت از آن و  موارد دیگری بود که در این مجال نمی‌گنجد.

در این روز بزرگ جوانان بی‌شماری در خون غلتیدند تا انقلاب را به ثمر برسانند، یکی از این جوانان “شهید کریم صالح‌طبری” است که در روز ۱۷ شهریور در صف اول مبارزه با رژیم طاغوت شرکت کرد و به عنوان نخستین شهید مردم بابل در این تظاهرات تهران به شهادت رسید.

هرچند این نوشتار کوتاه نمی‌تواند ارزش حرکت بزرگ این شهید را نمایان سازد بلکه تنها پیشکشی است به جوانی که در روزهای غفلت و فراموشی از دین گوش به فرمان امام‌ زمان خود خمینی بت‌شکن به پا خواست.

 

تولد و کودکی

شهید کریم صالح‌طبری فرزند غلامحسین و بانو سلطان علمدارفلاح در هفتم فروردین سال ۱۳۳۴ در بابل و در خانواده‌ای پرجمعیت به همراه برادر دوقلویش شهید رحیم صالح‌طبری دیده به جهان گشود، این دو برادر در همان گهواره بیماری سختی گرفتند به طوری که دکترها از معالجه‌شان ناامید شدند و خانواده امیدی به زنده ماندن این دو کودک نداشتند اما در سرنوشت این دو شهادت نوشته شده بود که  در کمال تعجب خانواده و به صورت معجزه‌وار بهبود یافتند.

این دو برادر که از کودکی باهوش و مودب بودند دوشادوش یکدیگر سال‌های تحصیل و پرشیطنت کودکی را پشت سر گذاشتند و از همان دوران گرایشات مذهبی در آنان شکل گرفت و بدین شکل پای ثابت جلسات قرآنی و مذهبی شده بودند، جلساتی که زمینه‌ساز تحولات روحی عظیمی در دو برادر شد.

 

 

فعالیت‌های سیاسی مذهبی در دوران خدمت سربازی

وی در زمان تحصیل لحظه‌ای از فراگیری مسائل دینی غافل نبود تا به تدریج نسبت به امور سیاسی آشنایی بیشتری پیدا کرد و در شرایط فساد و خفقان دوران طاغوت گرایش زیادی به مطالعه جزوه‌ها و کتب اسلامی نشان داد.

با حضور مداوم در جلسات قرآنی هفتگی که افراد شاخص مذهبی شهرستان بابل می‌گرفتند اندیشه اسلامی در شهید پرورش یافت و بدین‌گونه به ماهیت حقیقی رژیم طاغوت پهلوی پی‌برد به همین دلیل از هرگونه خدمت به این دستگاه طاغوتی سرباز می‌زد به گونه‌ای که ماموران ساواک به علت نرفتن به خدمت سربازی ایشان را دستگیر کردند اما وی از اتاق پلیس‌راه ساری پا به فرار گذاشت، ماموران ساواک که از ایستادگی و فرار شهید به شدت عصبانی بودند منزل پدری شهید را در بابل تفتیش کرده و به علت شباهت برادر دوقلویش شهید رحیم صالح‌طبری را به باد کتک می‌گیرند که بعدا متوجه می‌شوند اشتباه کردند.

کریم صالح‌طبری حتی در دوران خدمت سربازی دست از مبارزات خود برنداشت و با پخش اعلامیه‌های امام‌خمینی سعی در آگاهی هم‌خدمتی‌ها و مردم داشت.

در سال ۵۵  ماموران ساواک در تهران متوجه می‌شوند که شهید در حال پخش اعلامیه امام‌خمینی است که  وی این‌بار هم از دست ماموران ساواک فرار کرد و پس از سه روز مخفی شدن در جایی نامعلوم با موتور تا بابل می‌آید.

دستگیری‌های مداوم و تحت تعقیب بودن هم او را از ادامه مسیر ناامید نساخت و بارها برای فرار از دست ماموران ساواک جهت رساندن اعلامیه‌ها از قم به تهران و بابل فرار کرد تا بالاخره پس از پایان دوره آموزشی به پادگان حشمتیه گارد ویژه رژیم پهلوی اعزام شد تا تحت کنترل باشد اما او در یک روز زمستانی از پادگان فرار کرد و در راه آمدن به بابل در جاده هراز تصادف می‌کند و به علت جراحت شدید چشم چپ ۶۰ درصد دید خود را از دست داد و از ادامه خدمت سربازی معاف شد.

اگرچه کریم صالح‌طبری در راه مبارزات خود چندین بار مرگ را به چشم دید اما به ثمر رسیدن تفکرات انقلابی را ارجح بر جان خود دانست، در همان سال ۵۷ و تنها سه ماه قبل از شهادت هنگامی که در اداره مخابرات تهران مشغول بود در راه پخش اعلامیه به بابل در جاده هراز دوباره تصادف شدیدی داشته که منجر به شکستگی صورت و فک شد تا اینکه باصلاحدید پزشکان دو ماه استراحت پزشکی به ایشان دادند اما وی سه روز بعد با همان وضعیت بیماری در روز ۱۷ شهریور با حضور در راهپیمایی این روز هم‌قدم با مبارزان انقلابی به آرزوی دیرینه خود رسید و پس از سال‌ها مبارزه آرام گرفت.

 

نخستین شهید شهرستان بابل در روز ۱۷ شهریور

در پی اتفاقات روز سیزدهم شهریور راهپیمایی بزرگ عید فطر در تپه‌های قیطریه تهران، تبدیل به تظاهرات بر ضد حکومت شاهنشاهی شد و به دنبال این تظاهرات، ناآرامی‌های دیگری نیز تا روز شانزدهم شهریور به وقوع پیوست تا اینکه در پی بیانیه‌های علامه یحیی نوری مبارزان انقلابی در نخستین ساعات جمعه ۱۷ شهریور برای شرکت در راهپیمایی و نماز جمعه به امامت علامه یحیی نوری راهی میدان ژاله شدند.

شهید بزرگوار نیز در روز شانزدهم در راهپیمایی میدان قیطریه شرکت کرده بود در روز ۱۷ شهریور خود را به میدان ژاله رساند که با اعلام حکومت نظامی و تیراندازی ماموران ساواک گلوله به پاهای شهید اصابت کرد و به علت خونریزی شدید پیش از رساندن شهید به بیمارستان یا مکان امن به شهادت رسید.

شهید کریم صالح‌طبری در ردیف ۵۸  قطعه ۱۷ بهشت زهرا  توسط ماموران امنیتی رژیم پهلوی به صورت گمنام به خاک سپرده شد.

 

 

شهید بزرگوار همواره بر حفظ حجاب تاکید داشت

علی‌اکبر صالح‌طبری برادر بزرگتر این شهید در گفتگو با خبرنگار ما اظهار کرد: شهید کریم صالح‌طبری دوره ابتدایی خود را در مدرسه سعدی محله سرحمام در بابل و دوران متوسطه را در دبیرستان امام‌خمینی فعلی گذراند، در همان دوران به دلیل حضور مداوم در جلسات قرآنی و هفتگی در منزل حاج‌عباس مهدوی مبارزات انقلابی را آغاز کرد و تحصیل را ادامه نداد.

وی افزود: البته فعالیت‌های انقلابی شهید مخفیانه بود و حتی افراد خانواده را از فعالیت‌های خود مطلع نمی‌ساختند اما به دلیل پخش اعلامیه‌ها و ارتباط با افراد متدین همواره مورد تعقیب ماموران ساواک قرار داشتند و من تا حدودی از فعالیت‌های ایشان اطلاع داشتم که نمونه آن فعالیتش در انجمن مکتب‌الهادی در قیطریه بود که توسط خانواده شهید آیت‌الله غفاری اداره می‌شد.

برادر شهیدان صالح‌طبری با اشاره به استعداد بالای او تصریح کرد: اگرچه شهید تحصیلات خود را ادامه نداد اما در آزمون استخدامی اداره مخابرات تهران شرکت کرد و با کسب رتبه بالا و با موفقیت در آزمون‌ها به عنوان مسئول اپراتور ۱۱۸ در استان تهران استخدام شد و سپس تحصیلات خود را تا دیپلم ادامه داد.

وی ادامه داد: کریم هیچ‌گاه دست از اعتقادات خود برنداشت و بخش اعظم خاطرات خانواده ما و بنده فعالیت ایشان برای پخش اعلامیه‌های امام خمینی(ره) به وسیله موتور شخصی است که دائما در مسیر شهرهای تهران، قم و بابل در حرکت بود همچنین ایشان همواره بر حجاب تاکید داشت و به خواهران خود توصیه می‌کرد که حجاب خود را حفظ کنند.

صالح‌طبری در پایان گفت: خانواده در روز نوزدهم شهریور مطلع شد که برادرمان شهید شد اما ایشان را که اولین شهید ۱۷ شهریور بود توسط ماموران ساواک به صورت گمنام در آرامگاه بهشت زهرا دفن کردند و ما یک هفته پس از شهادت توانستیم بر مزار غریب ایشان حاضر شویم.

 

شهید کریم صالح‌طبری بسیار مردم‌دوست بود

نرگس صالح‌طبری خواهر کوچکتر این شهید اظهار کرد: برادرم کریم بسیار مردم‌دوست بود و قلبی رئوف داشت، من که خواهرش کوچکش بودم همواره مورد محبت خود قرار می‌داد و از سفرهایش حتما سوغاتی برایم می‌خرید.

وی افزود: متاسفانه چون من کوچکتر از برادرم بود از دوران کودکی و نحوه مبارزات ایشان خاطرات زیادی ندارم و بخش اعظم خاطرات من مهربانی‌های خالصانه اوست.

این خواهر شهید تصریح کرد: سه روز قبل از شهادتش بود که تصادف سختی داشت، فکش شکست و تمام دندان‌هایش سیم‌کشی شد برای همین باید با نی به ایشان غذا می‌دادیم و تصویر لحظاتی که سوپ به برادرم می‌دادم از خاطرم نمی‌رد.

وی ادامه داد: ما اعضای خانواده چندین روز بود که از ایشان بی‌خبر و همگی نگران بودیم تا اینکه مطلع شدیم غریبانه ایشان را دفن کردند.

نرگس صالح‌طبری در پایان گفت: آرزوی دیدار دوباره با برادر عزیزم لحظه‌ای رهایم نمی‌کند ای کاش دوباره می‌توانستم ببینمش و بگویم چیزی در دنیا به اندازه برادر برای خواهرش ارزش ندارد حیف که نداریمت.

 

در آن جمعه سیاه و خونین جوانان بسیاری از جمله شهید کریم ‌صالح‌طبری جان خود را فدا کردند و در راه به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی از جان خود گذاشتند، خون این شهیدان از خاطره این ملت هرگز پاک نخواهد شد.

این راه و انقلابی که با خون آنان به نتیجه رسید ادامه دارد و جوانان انقلابی باید به تبعیت از این شهیدان گوش به فرمان ولی امرشان رهبر مسلمین جهان آیت‌الله خامنه‌ای(دامت برکاته) ایستادگی کنند که انقلاب یادگار این شهید و شهیدانی از این دست باشکوه و استوار باقی بماند تا به صاحب اصلی‌اش امام زمان (عج) برسد.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين