امروز : یکشنبه, ۲۵ مهر , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/09/12 - 10:05 ذخیره فایل ارسال به دوستان
مصاحبه با کارگردان بابلی به بهانه روز سینما:

رکود اقتصادی بیشترین لطمه را به هنر زد/ ساخت فیلم‌سینمایی برای کارگردانان مازندرانی به آرزو تبدیل شده است

کارگردان و نویسنده مازندرانی گفت: هنر و هنرمند باید چند قدم جلوتر از مردم باشد تا برای بسیاری از دغدغه‌ها و مشکلات مردم راهگشایی کند و رسالت هنر رفع دغدغه‌های مردم است.

به گزارش بابل نوین، دکتر عزیزالله محمدپور کارگردان و نویسنده مازندرانی در گفت‌وگو با بلاغ با اشاره به سالروز سینما در تقویم رسمی کشور، اظهار کرد: وضعیت کنونی سینمای ایران در بعد سخت‌افزاری و با توجه به وضعیت سالن‌های موجود مشکل دارد و ساخت و تجهیز سالن‌های سینما مدتی است که کند پیش می‌رود.

وی افزود: با توجه به نیاز مردم و جمعیت موجود هنوز نسبت به قبل از انقلاب از لحاظ تعداد سالن‌های سینما با توجه به دو برابر شدن جمعیت عقب هستیم.

این کارگردان مازندرانی ادامه داد: البته با توجه به آنکه مردم ما حدود یک دهه با سینما رابطه خوبی نداشتند، کمی قابل پیش‌بینی بود و در سال‌های اخیر این مشکل در حال برطرف شدن است و شاهد آن هستیم که برخی فیلم‌ها فروش‌های میلیاردی را تجربه کرده‌اند که این روند نسبت به دهه‌های قبل بهتر بود ولی هنوز از نظر مخاطب به وضعیت مطلوب نرسیدم.

محمدپور با اشاره به مساله تاثیرگذاری سینما در جامعه تصریح کرد: فیلم و سینما با توجه به آنکه بیش از ۷۵ درصد از تاثیرپذیری افراد با ابزار بصری است و شاهد هستیم کشورهایی مانند آمریکا در ساخت برنامه‌هایی با محوریت ایدئولوژی خود در گستره سینمای هالیوود و جهان انجام داده‌اند و مباحثی مانند آرماگدون، جنگ ستارگان و ساخت فیلم‌های مختلفی در مورد جنگ ویتنام ساختند تا بر افکار جهانی تاثیر بگذارند و خطای خودشان را بپوشانند، از این رو سینما تاثیر خاصی روی مخاطبان دارد و به عنوان عنصر بصری هم می‌تواند هدایت‌گر باشد هم گمراه کننده.

وی افزود: در مازندران تعداد کمبود سینما موج می‌زند و بیش از ۵۰ درصد شهرهای ما سالن سینما ندارند که تاسف‌بار اینکه در شهرهای بزرگی مثل قائم‌شهر هم وجود دارد و باید اقدامات و کمک‌های از سوی متولیان امر شود تا در کنار نهادهای مسئول، شهرداری‌ها و بخش خصوصی تشویق شوند تا وارد این عرصه شوند.

رییس سابق حوزه هنری مازندران تاکید کرد: هنرمندان مازندرانی سینما که در سطح ملی کار می‌کنند به لطف خداوند سواد آکادمیک خوبی دارند اما معمولا در مازندران کمتر دیده می‌شود کارگردانی اهل این استان باشد و در اینجا کار بسازد که بیشترین دلیل آن بخش اقتصادی است.

محمدپور یادآور شد: برخی اوقات در سینما رقابت بر درآمدزایی و با رویکرد گیشه است و به دلیل وضعیت بد اقتصادی عموم جامعه و دستگاه‌های دولتی کمک مالی و مادی به هنرمندان سینمای داخل استان یا هم استانی‌های خارج استان که علاقه‌مند به ساخت فیلم هستند امکان‌پذیر نیست و ساخت فیلم سینمایی برای کارگردانان مازندرانی در داخل استان در شرایط کنونی از مرز امید گذشته و به آرزو تبدیل شده است.

این فیلم‌نامه‌نویس مازندرانی با اشاره به لزوم اهمیت به فرهنگ بومی در سینما اظهار کرد: نویسندگان فیلم‌نامه عموما دغدغه گیشه دارند و برخی ناخواسته با این رویکرد از فرهنگ عمومی دور شدند، برخی اوقات که من به همراه خانواده به سینما می‌روم شرمنده می‌شوم که امیدوارم این مشکلات زودتر برطرف شود.

وی افزود: باید قبول کنیم که سینما و هنر نیاز به حمایت دولتی دارد و هر زمان دولت‌ها به هنرمندان کمک کردند البته نه کمک به فیلم‌های سفارشی خاص با پیام خاص که این از لذت‌بخش بودن و سرگرم کننده‌گی سینما می‌کاهد در همه عرصه‌های هنری شاهد رشد بوده‌ایم و امروز شاهد هستیم این رکود اقتصادی بیشترین تاثیر را در عرصه هنر گذاشته و همه هنرها از این رو لطمه دیدند.

برگزیده جشنواره‌های مختلف هنری ادامه داد: در شرایط کنونی می‌بینیم که این مشکل اقتصادی در زندگی روزمره مردم حتی به عرصه نویسندگی و کتاب‌خوانی هم سرایت کرده که در شرایط کنونی حمایت‌های مالی و اعطای وام‌های مختلف به هنرمندان باسابقه باعث می‌شود تا شرایط فعالیت خیلی از هنرمندان بزرگ کشور فراهم شود.

محمدپور با اشاره به مساله تعهد دینی میهنی در آثار هنری تاکید کرد: کسی که در عرصه فرهنگ و هنر کار می‌کند باید نظام جمهوری اسلامی، آیین و سننی که مردم با آن عجین هستند و با آن ایدئولوژی زندگی می‌کنند در کارش مدنظر قرار دهد و بازآفرینی کند.

وی در پایان گفت: هنر و هنرمند باید چند قدم جلوتر از مردم باشد تا برای بسیاری از دغدغه‌ها و مشکلات مردم راهگشایی کند و رسالت هنر رفع دغدغه‌های مردم است، اگر به این مساله توجه شود حتما این هنرمند و اثر هنری‌اش موفق خواهد بود.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين