امروز : یکشنبه, ۲۵ مهر , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/09/12 - 20:43 ذخیره فایل ارسال به دوستان

جزئیات رشد اقتصادی در بهار ۹۶

دفتر آمار و فرآوری داده‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت رشد بخش‌های صنعت و بازرگانی در سه ماهه اول سال ۹۶ را به ترتیب ۵.۸ درصد و ۸.۸ درصد اعلام کرد. روند منفی رشد بخش معدن که در سه ماهه چهارم سال ۹۵ متوقف شده بود در سه ماهه اول سال جاری به مثبت ۴.۲ درصد ارتقا یافت.

به گزارش بابل نوین،  دفتر آمار و فرآوری داده‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد رشد محصول ناخالص داخلی و ارزش افزوده بخش معدن که در سه ماهه اول سال ۱۳۹۵ منفی ۶٫۴ درصد بود، در سه ماهه اول ۱۳۹۶ به مثبت ۴٫۲ درصد رسید.

رشد منفی این شاخص با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در سال گذشته به تدریج متوقف شد به طوریکه در سه ماهه چهارم سال ۹۵ به مثبت ۳٫۱ درصد رسیده بود.

رشد تولید ناخالص داخلی و ارزش افزوده بخش معدن در سه ماهه های دوم و سوم سال ۱۳۹۵ به ترتیب منفی ۳٫۶ درصد و منفی ۲٫۸ درصد شده بود.

**بخش صنعت

از سوی دیگر رشد تولید ناخالص داخلی و ارزش افزوده بخش صنعت نیز در سه ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته روندی افزایشی داشت.

این شاخص که در سه ماهه اول سال ۱۳۹۵ مثبت ۲٫۷ درصد بود در سه ماهه نخست امسال به مثبت ۵٫۸ درصد ارتقا پیدا کرد.

رشد تولید ناخالص داخلی و ارزش افزوده بخش صنعت در سه ماهه های دوم، سوم و چهارم سال ۱۳۹۵ به ترتیب ۵ درصد، ۶٫۵ درصد و ۱۱٫۷ درصد بود.

وزارت صنعت، معدن و تجارت روند منفی رشد تولید ناخالص داخلی و ارزش افزوده گروه خدمات را نیز متوقف کرد و به رقمی مثبت رساند.

این شاخص که در سه ماه نخست سال ۱۳۹۵ رقم منفی ۰٫۹ درصد بود با پیگیری‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت در همان سه ماهه دوم پارسال مثبت ۳٫۳ درصد شد و در بهار امسال به رقم قابل توجه ۸٫۳ درصد ارتقا یافت.

شایان ذکر است رشد تولید ناخالص داخلی و ارزش افزوده گروه خدمات در سه ماهه های سوم و چهارم پارسال به ترتیب مثبت ۵٫۷ درصد و مثبت ۱۵٫۷ درصد شده بود.

گزارش دفتر آمار و فراوری داده‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت از ارتقای رشد محصول ناخالص داخلی(بدون نفت) در سه ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته حکایت دارد.

این شاخص در سه ماهه ابتدایی پارسال مثبت ۱٫۱ درصد بود که در سه ماهه نخست امسال به ۷ درصد افزایش یافت.

رشد محصول ناخالص داخلی(بدون نفت) در بازه های سه ماهه های دوم و سوم سال ۱۳۹۵ به ترتیب ۴ درصد و ۶٫۲ درصد بود و در سه ماهه چهارم ۱۳۹۵ به بیشترین میزان خود یعنی ۱۳٫۸ درصد رسید.

**بازرگانی 

همچنین در بخش بازرگانی (عمده و خرده فروشی، هتل و رستوران) رشد منفی ۸ درصدی سه ماهه نخست پارسال متوقف شد و در سه ماهه ابتدای ۹۶ به رقم مثبت ۸٫۸ درصد ارتقا یافت.

این شاخص در سه ماهه های دوم و سوم پارسال به ترتیب ۴ درصد و ۱۰٫۶ درصد شد و در سه ماهه چهارم ۹۵ به بالاترین میزان یعنی ۱۶٫۲ درصد رسیده بود./ص

شبکه اطلاع رسانی تجارت ایران (شاتا)

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين