امروز : شنبه, ۲۷ شهریور , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/09/18 - 11:10 ذخیره فایل ارسال به دوستان
شاعر و منتقد ادبی مازندرانی:

انتظار از شاعران در مورد مسائل جامعه از مردم عادی بیشتر است/ تاثیر نامطلوب فضای مجازی بر شعر

شاعر و منتقد ادبی مازندرانی گفت: فضای مجازی علی‌رغم ویژگی‌های مثبت تاثیر نامطلوبی بر شعر گذاشت به طوری که از روی دست دیگران نوشتن جای خلاقیت و نوآوری را گرفته است و این امر برای آینده ادبیات خطرناک است.

به گزارش بابل نوین، احسان مهدیان دبیر نخستین جشنواره سراسری شعر نشان نیما در گفت‌وگو با بلاغ با اشاره به نامگذاری روزی برای شعر و ادب، اظهار کرد: وقتی برای اغلب مشاغل و اتفاقات تاریخی روزی مشخص می‌شود نمی‌توان روز شعر را با آن همه تاریخ ارزشمند نادیده انگاشت، پس روز شعر یکی از ملزومات تقویم در کشورمان بود من از آن استقبال می‌کنم.

وی افزود: با وجو تاثیر شعر نیما یوشیج نمی‌توانم نیما را نادیده بگیرم که زادگاهش در مازندران باشد اما به عنوان پدر شعر نوین نامش در روز تولد یا خاموشی در تقویم نباشد این دو منافات ندارند یعنی با روز شعر و مقام ارزنده استاد مسّلم شعر معاصر حضرت شهریار موافق بوده ولی پیشنهاد می‌کنم یک روز هم به نام نیما در تقویم گنجانده شود.

این شاعر و منتقد ادبی ادامه داد: روز شعر خود بهانه‌ای است برای اجرای برنامه‌های مختلف و شعرخوانی و پژوهش، البته در مورد مسئولیت مسئولان در حوزه ادبیات و در این روز باید بگویم صادقانه برای ادبیات و شعر کمتر از مسئولان توقع دارم چرا که آنان در مقام و مسئولیت اداری خود هستند ولی ابتدا شاعران باید وجود و تاثیرگذاری خود را نشان بدهند بعد مدیران مجاب به برنامه‌ریزی شوند در هر دوره‌ای ممکن است مسئولان رویکردی متفاوت داشته باشند ولی شعر باید راه خود را برود.

مهدیان با اشاره به ظرفیت‌های شعر در مازندران تصریح کرد: شعر مازندران دارای پیچیدگی خاصی نیست و در حال حاضر انجمن‌های شعر شدند محافل وقت‌گذرانی و به اصطلاح اوقات فراغت و چیزی که در آن دیده نمی‌شود یا کمتر توجه می‌شود نقد و آموزش است.

وی افزود: مثلا شخصی کتاب منتشر و به هر ده ‌کوره‌ای می‌برد تا رونمایی کند این بد نیست چرا که بخش تجاری‌ست اما نقد جدی جدای از به به و چه چه وجود دارد، مخصوصا فضای مجازی علی‌رغم ویژگی‌های مثبت تاثیر نامطلوبی بر شعر گذاشت به طوری که از روی دست دیگران نوشتن جای خلاقیت و نوآوری را گرفته است و این امر برای آینده ادبیات خطرناک است.

این جانباز جنگ‌تحمیلی با نقد رویکرد فعلی در حوزه شعر مقاومت گفت: یکی از مواردی که به شدت به آن انتقاد دارم روندی‌ است که در حوزه شعر مقاومت مشاهده می‌شود، اگر این روند اصلاح نشد شعر دفاع مقدس و شعر مقاومت در جا می‌زند و تنها به مرثیه خوانی بدل می‌شود.

مهدیان تاکید کرد: مرثیه‌خوانی برای شهدا بسیار هم عالی‌ست اما به رشد، ارتقاع و بین‌المللی شدن این ژانر شعری کمکی نمی‌کند، در این رابطه سخن زیاد است که در مقوله دیگر باید به آن پرداخت، من از طرفداران شعر مقاومت و دفاع مقدس هستم در این شک نداشته باشید به همین دلیل هم رکود آن باعث رنجش بنده شده است.

وی که خود با چاپ پنج کتاب و ده‌ها مقاله پژوهشی در حوزه ادبیات از صاحب‌نظران عرصه کتب ادبی در مازندران به ‌حساب می‌آید با اشاره به مشکلات چاپ آثار ادبی، اظهار کرد: مسئله چاپ و نشر موضوع کلیدی و پیچیده‌ای است، من واقعا نمی‌دانم ناشر چگونه باید با این وضع فروش و هزینه چاپ به انتشار مجموعه‌های شعر رغبت نشان بدهد، من شنیدم بعضی از ناشران به تعداد فالورهای اینستای شاعر نگاه می‌کنند و امیدوار به فروش می‌شوند در حالی‌که این مسئله مطلقا یک فریب است، ناشر باید به مجموعه‌های خوب بها داده و برای آن تبلیغ کند و روش‌های مختلف تبلیغاتی را تست نماید تا هم خود منتفع شود و هم شعر به مخاطبین واقعی خود برسد.

این مدرس ادبیات بر ظرفیت‌های شعر جوانان تاکید و ادامه داد: جوانان با استعدادی را می‌شناسم که به آینده شعر امیدار می‌شوم جوانانی که در ژانرهای مختلف حرفی برای گفتن دارند، با وجود اندک شاعران جوان و خلاق امروز که به حاشیه‌ها نگاه نمی‌کنند، آینده شعر مازندران روشن است.

مهدیان تصریح کرد: به نظر نمی‌رسد شاعر جدای از مردم جامعه باشد، من خودم در سال‌های دفاع مقدس در بین رزمندگان شعر هم می‌نوشتم و با همه اشکالات فنی قرائت می‌کردم و در عملیات نظامی هم مشارکت می‌کردم، امروز هم اصل همین است، فقط شرایط بسیار زیاد (کم نه!) خیلی زیاد فرق کرد و متاسفانه در این حوزه کم کاری شد، مگر می‌شود شاعر به عنوان یک انسان در برابر معضلات جامعه بی‌تفاوت باشد؟ اول انسان است بعد هنرمند، پس انتظار از این فرهیختگان حتی از مردم عادی بیشتر است.

دبیر نخستین جشنواره سراسری شعر نشان نیما در پایان گفت: جشنواره سراسری شعر آزاد مازندران (اولین نشان شعر نیما) با اهتمام اداره کل فرهنگ و ارشاد استان در حال برنامه‌ریزی و بخش اولیه آن در حال اجرایی شدن است، ان‌شاءالله شاعران عزیز سراسر کشور مخصوصا مازندرانی‌ها با استقبال از این جشنواره که هیچ محدودیتی از نظر موضوع، فرم، قالب و سن ندارد خود را به عنوان سرآمد شعر کشور معرفی کرده و مطمئن هستم بعد از آن مدیران فرهنگی مجاب خواهند شد به این بخش اهمیت بیشتری بدهند.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين