امروز : جمعه, ۲۶ شهریور , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/09/15 - 20:17 ذخیره فایل ارسال به دوستان
عضو هیات علمی دانشگاه علوم‌پزشکی بابل:

سلول‌های بنیادی بندناف درمان‌کننده بیماری سرطان خون است

متخصص زنان و زایمان بیمارستان آیت‌الله روحانی بابل از درمان بیماری تالاسمی، سرطان خون و کم‌خونی‌ها با استفاده از سلول‌های بنیادی خون بندناف خبر داد.

به گزارش بابل نوین، دکتر مریم جوادیان متخصص زنان و زایمان بیمارستان آیت‌الله روحانی بابل و استاد دانشگاه علوم‌پزشکی این شهر در گفت‌و گو با خبرنگار ما اظهار کرد: درمان بیماری تالاسمی، سرطان‌خون و کم‌خونی‌ها با استفاده از سلول‌های بنیادی خون بندناف امکان پذیر است.

وی افزود: بندناف واسطه جنین و مادر برای رساندن اکسیژن و مواد غذایی درطول بارداری است، طول طبیعی بندناف بین ۴۰ تا ۷۰ سانتی‌متر و داراری دو شریان و یک ورید است.

این متخصص زنان و زایمان ادامه داد: امروزه بندناف علاوه بر وظیفه مهمی که در بارداری دارد ازنظر وجود سلول‌های بنیادی و استفاده از آن برای پیوند و درمان بیماری‌های خاص و مهم مورد توجه قرار گرفت.

دکتر جوادیان با اشاره به اینکه سلول بنیادی مادر تمام سلول‌ها است و توانایی تبدیل به تمام سلول‌های بدن را دارد تصریح کرد: این سلول‌ها توانایی خود نوسازی و تمایز به انواع سلول‌ها از جمله سلول‌های خونی، قلبی، عصبی و غضروفی را دارند و همچنین در بازسازی و ترمیم بافت‌های مختلف بدن به‌دنبال آسیب و جراحت موثر بوده و می‌توانند به درون بافت‌های آسیب دیده‌ای که بخش عمده سلول‌های آن‌ها از بین رفته است، پیوند زده‌شوند و جایگزین سلول‌های آسیب‌دیده شده و به ترمیم و رفع نقص در آن بافت بپردازند.

استاد دانشگاه علوم‌پزشکی بابل گفت: خون بندناف خونی است که پس از تولد در بندناف و جفت باقیمانده و دور ریخته می‌شود که این خون غنی از سلول‌های بنیادی است.

وی تاکید کرد: سلول‌های بنیادی خون بندناف همانند سلول‌های بنیادی خون‌ساز مغز استخوان تقسیم‌بندی می‌شوند به‌طوری که گلبول‌های قرمز، اکسیژن را به تمام بدن حمل می‌کنند، گلبول‌های سفید، در سیستم ایمنی فعالانه شرکت دارند و پلاکت‌ها که به انعقاد خون کمک می‌کنند.

جوادیان با اشاره به کاربرد سلول‌های بنیادی اظهار کرد اولین پیوند خون بندناف در سال ۱۹۸۸ میلادی در فرانسه به یک کودک مبتلا به یک نوع کم‌خونی مادرزادی انجام گرفت و به این ترتیب تا به امروز صدها پیوند موفق خون بندناف صورت گرفته است و مراکز بزرگ ذخیره این سلول‌ها در کشورهای مختلف جهان تاسیس گردیده است.

وی ادامه داد: از آنجا که یافتن یک داوطلب مناسب برای اهدا مغز استخوان کار آسانی نیست و جستجوی مراکز ثبت اهداکنندگان مغز استخوان زمان بسیاری به خود اختصاص می‌دهد به این ترتیب ذخیره خون بندناف زمان را کوتاه و میزان اهداکننده را بیشتر می‌سازد، بخصوص زمان برای مبتلایان به لوسمی‌های حاد، کم‌خونی‌ها و نقایص ایمنی که نیاز به پیوند دارند مهم است.

هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل اضافه کرد: امروزه تحقیقات گسترده‌ای به منظور درمان بیماری‌ها و ضایعات عصبی، ترمیم بافت‌های آسیب دیده قلبی و استخوانی، ترمیم سوختگی‌ها و ضایعات پوستی، ترمیم لوزالمعده و ترشح انسولین و ترمیم سایر بافت‌های آسیب‌دیده با استفاده از سلول‌های بنیادی مغز استخوان، خون بندناف درحال انجام است.

این متخصص تاکید کرد: اختلالات سلول‌های بنیادی، کم‌خونی آپلاستیک، کم‌خونی فانکونی، هموگلوبینوری حمله‌ای شبانه، لوسمی حاد و مزمن، بیماری‌های نقص در تولید لنفوسیت‌ها، انواع لنفوم ، تالاسمی ماژور، کم‌خونی سلول داسی شکل، اختلالات سیستم ایمنی مادرزادی، نقص ارثی پلاکتی، بیماری‌های ارثی، الزایمر، دیابت، پارکینسون، بیماری MS، صدمات نخاعی، سکته‌های قلبی و مغزی، بیماری‌های کبدی، دیستروفی عضلانی و برخی دیگر از بیماری‌هایی هستند که با خون بندناف درمان شده‌اند.

دکتر جوادیان در پایان گفت: در حال حاضر در کشورمان فقط بیماری‌هایی که منشاء خونی دارند از جمله تالاسمی، سرطان خون و کم‌خونی‌ها با استفاده از سلول‌های بنیادی خون بندناف قابل درمان هستند.

 

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين