امروز : یکشنبه, ۲۵ مهر , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/09/17 - 14:55 ذخیره فایل ارسال به دوستان

شمخانی:برگزاری رفراندوم شرایط پیچیده‌ای را مقابل اقلیم کردستان قرار خواهد داد

به گزارش بابل نوین، دریابان علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی در خصوص موضع ایران در قبال برگزاری همه‌پرسی در اقلیم کردستان عراق، اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان دوست و هم‌پیمان برادران کُرد که همواره و در سخت‌ترین شرایط در کنار آنها بوده است، برگزاری رفراندم را تأمین کننده منافع اقلیم کردستان ارزیابی نمی‌کند و با آن مخالف است.

وی برگزاری رفراندم را موجب شکل‌گیری تهدیدات جدید و شکننده علیه اقلیم کردستان مطرح کرد و گفت: در شرایطی که عراق با تلاش و جانفشانی مردم این کشور اعم از عرب، کرد، ترکمن و غیره به مرحله پایانی پاک‌سازی خاک خود از لوث وجود تروریست‌های تکفیری نزدیک می‌شود، این اقدامات که وجاهت و اعتبار قانونی نیز ندارند به طور قطع اثرات ضد امنیتی بر منطقه، عراق و به ویژه اقلیم کردستان خواهد داشت.

شمخانی با اشاره به نقش تعیین کننده، موثر و قابل توجه کرد‌ها در دولت عراق و ضرورت تداوم بهره گیری از این ظرفیت در مسیر تقویت ساختار‌های امنیتی، اقتصادی و سیاسی در اقلیم کردستان، افزود: رویکرد مخالف کشور‌های همسایه عراق با برگزاری رفراندوم در اقلیم، شرایط پیچیده و دشواری را برای کردستان پس از رفراندوم ایجاد خواهد کرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با تبیین اقدامات و فعالیت‌های سیاسی و دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران از طریق گفتگوی نزدیک با مسئولان اقلیم کردستان، دولت عراق، و همسایگان این کشور افزود: ایران به طور قطع صرفا، دولت واحد، یکپارچه و فدرال عراق را به رسمیت می‌شناسد.

نماینده مقام معظم رهبری با اشاره به موضع غیر قابل تغییر جمهوری اسلامی ایران در خصوص ضرورت حفظ تمامیت ارضی و وحدت سرزمینی عراق، افزود: هرگونه خدشه به این اصل راهبردی، موجب بازبینی و تغییر جدی در روند همکاری موجود میان ایران و اقلیم کردستان عراق خواهد شد.

وی مشروعیت معابر و گذرگاه‌های مرزی جمهوری اسلامی ایران با مناطق اقلیم کردستان عراق را صرفا بدلیل وجود اقلیم به عنوان بخشی از عراق یکپارچه بیان کرد و گفت: توافقات مرزی صرفا با محوریت دولت مرکزی عراق پابرجا بوده و جدایی اقلیم کردستان از دولت مرکزی عراق به معنای مسدود شدن تمامی معابر و گذرگاه‌های مشترک مرزی خواهد بود.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به وجود توافقات نظامی و امنیتی میان ایران و اقلیم کردستان عراق خاطرنشان کرد: جدایی اقلیم کردستان از خاک عراق به مفهوم پایان یافتن تمامی این توافقات خواهد بود و پس از آن ایران در چارچوب تامین امنیت مرز‌های مشترک در رویکرد خود برای مقابله با حضور و فعالیت ضدانقلاب ایرانی که در مناطقی از کردستان عراق تردد دارند به صورت جدی تجدید نظر کرده و با شیوه‌های کاملا متفاوت نسبت به گذشته رفتار خواهد کرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: شمخانی با تاکید بر ضرورت تداوم گفتگو برای حل و فصل مسایل موجود و تجدید نظر در اتخاذ تصمیمات شتاب زده، افزود: هنوز فرصت کافی برای مسئولان کردستان عراق برای اجابت دعوت‌های خیرخواهانه با هدف تأمین منافع جامعه کردی و کشور عراق و جلوگیری از شکل گیری روند‌های ضد امنیتی در منطقه وجود دارد.

منبع:باشگاه خبرنگاران

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين