امروز : پنج شنبه, ۶ آبان , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/09/18 - 13:59 ذخیره فایل ارسال به دوستان
شاعر بابلی:

شعر مازندران مرده و ما بی‌خبریم

شاعر بابلی گفت: متاسفانه باید بگوییم اوضاع شعر مساعد نیست، شعر مازندران مرده است و ما بی‌خبریم، باید برای این وضعیت چاره‌ای اندیشید.

به گزارش بابل نوین، حمید حمزه‌نژاد درگفت‌و گو با خبرنگار ما با اشاره به ساروز شعر و ادب در تقویم رسمی کشور اظهار کرد: نامگذاری روزی به نام شعر و ادب فارسی بسیار خوب است اما نباید تنها زیر سایه اسم یک شاعر قرار گیرد، نامگذاری‌ها باید به صورت مجزا باشد نه اینکه تنها یک روز را هم  به نام شاعری و هم روز شعر و ادبیات بنامند.

وی افزود: مسئولان فرهنگی کشور متاسفانه اقدامی برای شعر انجام ندادند، اقداماتی که باید صورت گیرد در حدود وظایف و چارچوب اختیاراتشان کاملا مشخص است.

عضو انجمن شعر و ادب بابل با اشاره به وضعیت شعر مازندران ادامه داد: متاسفانه باید بگوییم اوضاع شعر مساعد نیست، شعر مازندران مرده است و ما بی‌خبریم، باید برای این وضعیت چاره‌ای اندیشید.

حمزه‌نژاد تصریح کرد: اینکه عده‌ای در مازندران هستند که می‌خواهند تمام مسئولیت‌های حوزه شعر را برعهده بگیرند در صورتی که حتی در انجمن تحت‌نظر خودشان موفق نیستند کمکی به شعر مازندران نخواهد کرد، تعدد مسئولیت‌ها موجب افت شعر امروز می‌شود، به این افراد باید بگوییم یک مسئولیت را قبول کرده و همان را به سرانجام برسانید.

وی افزود: البته گله من از شخصی نیست که مجبور است این مسئولیت‌ها را قبول کند از مسئولان فرهنگی است که این بستر نادرست را فراهم می‌کنند، شاعر می‌فرماید” ندهد هوشمند روشن رای به فرومایه کارهای خطیر/ بوریا باف اگر چه بافنده ست نبرندش به کارگاه حریر”.

این شاعر بابلی با اشاره به مشکلات پیش‌روی شاعران گفت: همه هنرمندان علی‌الخصوص شاعران با مشکلات معیشتی دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند، بیکاری، عدم پوشش بیمه‌ای و بازنشستگی از مهمترین مشکلات ما هنرمندان است.

وی ادامه داد: اگرچه وزرات ارشاد خبر از اجرایی شدن طرح بیمه هنرمندان داد اما با یک تحقیق اندک مشخص می‌شود که ۸۰ درصد بیمه‌شدگان اصلا هنرمند نیستند و هنرمندان واقعی بیمه نشدند.

نماینده انتشارات سوره مهر در بابل  یادآور شد: هزینه چاپ و نشر آثار دیگر مشکل بزرگ شاعران و نویسندگان است که هزینه بسیار بالایی دارد، ای کاش دولت دوازدهم از شهرستانی‌ها حمایت ویژه‌ای می‌کرد و یارانه‌ای در اختیارشان قرار می‌داد تا قیمت عرضه کتاب کاهش یافته و مردم قدرت خرید آن را پیدا کنند.

وی افزود: با وجود همه مشکلات هنرمندان و شاعران جوان همیشه در عرصه‌ها پرتلاش ظاهر شدند فقط باید مورد حمایت قرار گیرند، برگزاری جشنواره‌هایی که هدفمند باشد و تنها به یکی دو روز برگزاری اکتفا نکند بسیار لازم است، جشنواره‌ها باید در طول سال به جوانان خوراک فکری بدهد و با برپایی کارگاه اندیشه استعدادهای جوان را بسازد.

حمزه‌نژاد در پایان گغت: شعر بابل پتانسیل بالایی دارد و مسئولان باید با کنار گذاشتن منافع شخصی راه را برای استعدادها هموار سازند، با تعهد و اتحاد مسئولان فرهنگی می‌توان کارستان کرد.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين