امروز : یکشنبه, ۲۵ مهر , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/09/18 - 11:54 ذخیره فایل ارسال به دوستان

عباسی: تنوع محصولات باغبانی، توسعه مکانیزاسیون را به چالش کشید

به گزارش بابل نوین، کامبیز عباسی رییس توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی  اظهار کرد: با وجود آنکه مکانیزاسیون در حوزه باغبانی دارای پیچیدگی های بیشتری نسبت به زراعت است، امکان ورود ماشین در تمامی باغ ها وجود ندارد.

وی در ادامه افزود: اکنون ۲٫۵ میلیون هکتار باغ در کشور وجود دارد، اما ورود ماشین تنها در ۱٫۵ میلیون هکتار امکان پذیر است، چراکه در باغ های سنتی فراهم کردن تجهیزات با چالش هایی روبرو است.

عباسی ادامه داد: اگرچه توسعه مکانیزاسیون در باغ‌ها به دلیل تنوع محصولات قابل مقایسه با زراعت نبوده، اما این امر به مفهوم صفر بودن آن نیست.

وی با بیان اینکه در عملیات خاک ورزی، کاشت و داشت باغ‌ها ۳۵ تا ۵۵ درصد مکانیزه هستیم، گفت: در عملیات برداشت به دلیل تنوع محصولات باغبانی تنها ۵ تا ۱۰ درصد مکانیزه هستیم که این امر پاشنه آشیل باغبانی به شمار می رود.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: با توجه به تنوع محصولات باغبانی نیازمند ماشین آلات گوناگون هستیم و به همین سبب برای ورود تکنیک های نوین به این عرصه، دولت در جهت حمایت از کشاورزان باید اقدام به پرداخت تسهیلات قرض الحسنه با کارمزد ۴ درصد کند.

به گفته وی طی یک برنامه دوازده ساله به تفکیک باغ ها می توان به توفیق خوبی در زمینه توسعه مکانیزاسیون در این بخش دست یافت.

این مقام مسئول با اشاره به اقدامات اساسی در راستای ارتقای ضریب مکانیزاسیون بیان کرد: نصب سامانه ضد تگرگ در سطح باغ‌ها و بالابر خرما در استان های جنوبی بخشی از فناوری های مهم این حوزه به شمار می رود.

جهش تاریخی مکانیزاسیون برنج در چهار سال اخیر

عباسی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به اینکه در زمینه کمباین برنج استثنایی عمل کرده ایم، گفت: مکانیزاسیون برنج یکی از جهش های بزرگ به شمار می رود و اکنون بیشتر عملیات تولید استان های شمالی، مکانیزه است.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: توسعه مکانیزاسیون برنج در استان های شمالی حداقل هزینه ها، بهبود فرآیند تبدیل،کاهش ۲۵ درصدی مصرف آب، برداشت به هنگام، اقتصادی کردن تولید، کاهش ضایعات و ماندگاری شالیکاران در عرصه شالیزارها و همچنین جلوگیری از تغییر کاربری اراضی و فرورفتن کشاورز در گل و لای را به همراه داشته است.

وی با بیان اینکه ۹۰ درصد برداشت برنج با ماشین آلات انجام می شود، گفت: اکنون برداشت برنج در ۴۵۰ هزار هکتار اراضی شالیزاری مکانیزه برداشت می شود، در حالیکه این رقم در ابتدای دولت یازدهم حداکثر ۱۰۰ هزار هکتاربوده که این امر بیانگر رشد ۴۷۷ درصدی است.

 

منبع:باشگاه خبرنگاران

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين