امروز : شنبه, ۲۷ شهریور , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/09/18 - 20:47 ذخیره فایل ارسال به دوستان

ولایتی: گسترش روابط ایران و چین ضروری است/دیدگاه‌های دو کشور در منطقه و بین‌الملل هماهنگی دارد

به گزارش بابل نوین، علی‌اکبر ولایتی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام امروز ۲۷ شهریور در دیدار با نیوژین‌ چون رئیس موسسه خاورمیانه چین اظهار کرد: روابط ایران و چین راهبردی است و ما از توسعه روابط دو کشور استقبال می‌کنیم و نقش شما به عنوان مسئول موسسه راهبردی خاورمیانه در توسعه روابط منطقه و بین‌الملل بسیار مهم است.

ولایتی تصریح کرد: آنچه مسلم است زمینه توسعه روابط بین ایران و چین فراهم است نه فقط در حوزه دوجانبه بلکه در حوزه منطقه‌ای و بین‌المللی نیز روابط بسیار گسترش پیدا کرده است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: دیدگاه‌های دو کشور در حوزه بین‌الملل و منطقه‌ای یا بسیار نزدیک به هم است و یا با یکدیگر کاملا منطبق است و هرچه زمان می‌گذرد ضرورت گسترش روابط بین دو کشور و همکاری‌های بین‌المللی بیشتر می‌شود.

ولایتی در پاسخ به سوال این مقام چینی در زمینه ارزیابی روابط دو کشور به ویژه سفر رییس جمهور چین به ایران گفت: همان گونه که چین تمایل به توسعه روابط راهبردی دارد جمهوری اسلامی ایران نیز مایل به چنین تعاملاتی است و دو طرف در این زمینه توافقات ارزشمندی دارند. البته موانعی هم وجود دارد که باید برای رفع آن ها تلاش کرد.

وی بر اهمیت روابط دو طرف در سطح بین الملل و منطقه ای اشاره کرد و افزود: از جمله موضوعات مهم جاده ابریشم است که ضرورت توسعه تعاملات و به ویژه نقش مهم و تاریخی ایران در این زمینه مورد توجه است که باید در این زمینه گفتگو کرد.

نیوژین‌چون در این دیدار گفت: از سال گذشته با سفر رئیس جمهور چین به ایران اسناد مهمی بین دو کشور امضا شد که باعث گسترش روابط بین‌المللی دو کشور شد.

وی ادامه داد: مرکز مطالعات راهبردی روابط بین‌المللی چین یکی از ارکان مطالعاتی زیرمجموعه دولت چین است و خوشحال خواهیم شد که همکاری ما با مراکز پژوهشکده‌های ایران ادامه پیدا کند و به عنوان پژوهشکده چین نقش خود را ایفا خواهیم کرد.

رئیس موسسه خاورمیانه چین خاطر نشان کرد: به تدریج سیر سیاست‌های بین‌المللی به سمت آسیا گرایش پیدا کرده است و جمهوری چین در شرق آسیا و ایران در غرب این قاره محورهای بسیار مهمی برای تحولات بین‌المللی هستند.

منبع:باشگاه خبرنگاران

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين