امروز : شنبه, ۲۷ شهریور , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/09/19 - 21:35 ذخیره فایل ارسال به دوستان
فوق‌تخصص نوزادان بیمارستان آیت‌الله روحانی بابل خبر داد:

نوزاد ۶۵۰ گرمی پس از ۳ ماه ترخیص شد

فوق‌تخصص نوزادان بیمارستان آیت‌الله روحانی بابل از ترخیص نوزاد نارس 650 گرمی پس از 3 ماه و با وزن 1600 گرم در این مرکز خبر داد.

 

به گزارش بابل نوین،  محسن حق‌شناس فوق‌تخصص نوزادان بیمارستان آیت‌الله روحانی بابل اظهار کرد: نوزادی پسر با وزن ۶۵۰ گرم در اول تیر ماه ۹۶ در این مرکز بدنیا آمد که به دلیل نارسی و کم‌وزنی شدید در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان این مرکز بستری شد.

وی افزود: این نوزاد که در هفته ۲۶ بارداری به دنیا آمد با مراقب و درمان‌های به موقع و سریع در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان nicu به مدت تقریبی سه ماه با وزن یک هزار و ۶۰۰ گرم از بخش ترخیص یافت.

معاون آموزشی بیمارستان روحانی ادامه داد: نوزادانی که با سن بارداری کمتر از ۳۴ هفته  یا وزن کمتر از ۱۵۰۰ گرم بدنیا می‌آیند ضروری است در بخش مراقبت ویژه نوزادان بستری شوند زیرا این نوزادان نارس در عملکرد دستگاه‌های بدن با وجود شکل‌گیری کامل دچار اختلال هستند..

فوق تخصص نوزادان بیمارستان روحانی بابل با اشاره به خطرات پیش‌روی نوزادان نارس تصریح کرد: نخستین خطری که این نوزادان را در بدو تولد تهدید می‌کند نارسی ریه‌ها و عدم تنفس موثر است که با پیشرفت‌هایی که طی دو دهه اخیر در درمان این نوزادان انجام شد به طور پیشرونده‌ای تولید ترکیب حیاتی بنام سورفکتانت گسترش یافت، این ترکیب که ساخت آن در ریه‌های نوزادان نارس به طور ناقص صورت می‌گیرد با استفاده از لوله‌گذاری داخل نای در ساعات اولیه پس از تولد به داخل ریه‌ها تزریق شده و سبب بهبود تنفس و انتشار اکسیژن می‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل خاطرنشان کرد:  تغذیه در نوزادان نارسی که مشکل تنفسی را پشت سر می‌گذارند باید با احتیاط انجام شود و  از پستان مادر در ابتدا مقدور نیست بلکه باید از طریق لوله معده‌ای دهانی و یا با سرنگ با حوصله و دقت انجام شود همچنین افزایش حجم شیر باید با دقت و بر اساس تحمل دستگاه گوارش نوزاد صورت گیرد.

وی ادامه داد: مراقبت در نگهداری و جابجایی این نوزادان بسیار حیاتی است زیرا عروق نارس در داخل مغز به سبب نارسی و شکننده بودن مستعد خونریزی بوده و هر چه نوزاد نارس‌تر باشد این خطر بیشتر خواهد بود.

حق‌شناس در پایان گفت: کم وزن‌ترین نوزادی که در این مرکز به دنیا آمد ۴۵۰ گرم بود که با مراقب در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان به مدت تقریبا سه ماه با وزن یک هزار و ۶۰۰ گرم از بخش مرخص شد و بعد از گذشت تقریبا چهار سال و نیم همچنان جهت کنترل رشد و تکامل به این مرکز مراجعه می‌کند که از لحاظ تکاملی و تکلم مشکلی ندارد.

 

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين