امروز : شنبه, ۲۷ شهریور , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/09/20 - 9:23 ذخیره فایل ارسال به دوستان

۳۰ هکتار از عرصه های منابع طبیعی غرب مازندران طعمه حریق شد

به گزارش بابل نوین، معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران-نوشهر گفت: در شش ماهه نخست سالجاری حدود ۳۰ هکتار از عرصه های جنگلی ومرتعی حوزه اداره کل غرب مازندران دچار آتش سوزی شد.
“عبدالرضا سنگاری” در جمع خبرنگاران با اشاره به آتش سوزی های اخیر در حوزه منابع طبیعی غرب مازندران اظهار کرد: برآورد دقیقی از خسارت های اقتصادی این آتش سوزی ها بدست نیامده است.
وی با بیان اینکه در شش ماهه نخست امسال ۳۰هکتار از جنگل ها و مراتع غرب مازندران دچار حریق شد، تصریح کرد: این سطح آتش سوزی ها نسبت به مشابه سال گذشته به لحاظ سطح کاهش داشته است.
معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران تاکید کرد: در شش ماهه نخست پارسال حدود ۳۹ هکتار از جنگل ها و مراتع غرب مازندران دچار حریق شد.
سنگاری با اشاره به آتش سوزی های اخیر در مناطق جنگلی و مرتعی غرب استان افزود: از آنجا که اکثر این آتش سوزی در ارتفاعات کوهستانی و بیش از ۲۰۰۰ متر از سطح دریا بوده است عامل انسانی در آن دخیل است.
سنگاری، تعداد آتش سوزی های حادث شده را در مناطق جنگی و مرتعی غرب مازندران ۱۶ فقره اعلام کرد و متذکر شد: حدود ۱۲ هکتار از مراتع غرب استان طعمه حریق شد که در پیله کوه کجور حدود ۱۰ هکتار بوده است که سال گذشته نیز این منطقه طعمه حریق شده بود.
معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی نوشهر، یکی از دلایلی که اطفای حریق را در مناطق جنگلی دچار مشکل می کند، وجود درختان پیرو فرتوت وشکسته در داخل جنگل عنوان کرد.
وی ادامه داد: وجود این درختان بر شدت آتش افزوده و اطفا را با وجود امکانات اولیه با کندی و مشکل مواجه می ساز .
این مسئول تصریح کرد: با توجه به فرارسیدن فصل پاییز و خزان درختان احتمال اینکه مجددا شاهد آتش سوزی در جنگل باشیم بسیار زیاد است.
سنگاری لزوم خروج هرچه سریعتر درختان شکسته از سطح جنگل ها تأکید کرد و گفت: این درختان سرمایه های ملی کشور هستند و می تواند تا حدودی نیاز کارخانجات داخلی را مرتفع کنند.
وی خروج این درختان را در کاهش شدت دامنه آتش سوزی در جنگل ها موثر دانست.
معاون حفاظت و امور ارضی منابع طبیعی نوشهر در ادامه اظهار کرد: در شش ماه نخست سالجاری بنا بر بررسی های صورت گرفته ۱۵ هزارو ۲۷۳ اصله درخت، درختچه و نهال از گونه های مختلف الجنس در آتش سوخت یا آسیب دید.در همین مدت افزون بر پنج هزار کیلوگرم علوفه و ۱۴هزار بوته مرتعی از نوع “گون” در آتش نابود شد.
به گفته وی برای مهار آتش سوزی در پیله کوه کجور با چرخبال طی چند مرحله آب پاشی هوایی صورت گرفت که تا حدود زیادی موثر بوده است. چنانچه چرخبال در منطقه حضور داشت در زمان شروع حریق اطفا به سهولت انجام می شود و خسارات تا حدودی کاهش می یافت.

منبع:ایسنا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين