امروز : پنج شنبه, ۶ آبان , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/09/21 - 14:18 ذخیره فایل ارسال به دوستان

بازدید معاون سیما از ۳ مجموعه تلویزیونی/ وضعیت کاری بازیگران در تلویزیون ساماندهی می‌شود

به گزارش بابل نوین، دکتر میرباقری معاون سیما با حضور در شهرک تلویزیونی سینمایی، همزمان از مراحل تصویربرداری و تولید مجموعه‌های نمایشی «پاهای بی‌قرار» و «عقیق» بازدید کرد و با حضور در استودیوی برنامه «خانواده امید» از عوامل نماهنگ «به فکر فردا باشیم» قدردانی کرد.

قدردانی بازیگران برای رونق کار در تلویزیون/ برگزاری جشنواره سیما/ تقدیر از عوامل نماهنگ «به فکر فردا باشیم»

برگزاری جشنواره سیما در ماه بهمن

مرتضی میرباقری معاون سیما در جریان بازدید خود از پشت صحنه سریال «پاهای بی‌قرار» از برگزاری جشنواره سیما در بهمن ماه امسال خبر داد و افزود: جشنواره، ترازویی موثر برای تولیدات تلویزیونی و سینمایی است و با افزایش تعداد آثار نمایشی در سیما این ظرفیت وجود دارد که آثار دوستان در بوته بررسی قرار گیرد. جشنواره‌ای که به منظور ایجاد رقابت سالم میان برنامه‌سازان، باید برای ماه‌های پایانی هر سال برنامه‌ریزی گردد.

دکتر میرباقری توسعه شهرک تلویزیونی سینمایی را از برنامه‌های معاونت سیما دانست و به برنامه‌سازان اطمینان داد شرایط لازم برای بهره‌برداری از این شهرک هر چه بیشتر فراهم گردد.

وی اضافه کرد: گنجینه‌های فراوانی در این شهرک وجود دارد و امیدواریم با تدوین نقشه جامع شهرک بتوانیم جاهای خالی آن را پر کنیم. به نظر می‌رسد با سرمایه‌گذاری ۳۰ تا ۴۰ درصدی بتوان به رشدی ۶۰ درصدی دست یافت.

احیای باکس‌های نمایشی در شبکه‌ها

معاون سیما تصویربرداری حدود ۴۰ مجموعه نمایشی به صورت همزمان را نشانه احیای تلویزیون در تولید آثار نمایشی خواند و اضافه کرد: هم اکنون افزون بر ۱۰۰ پروژه فعال در معاونت سیما وجود دارد که در مراحل مختلف طرح تا تولید قرار دارد. سال گذشته تلویزیون با رکود برنامه‌های مختلف روبه‌رو بود ولی از ابتدای دوره جدید راهبرد معاونت در افزایش تولید برنامه‌های مختلف و رسیدن به سطح استاندارد بوده است که بحمدالله با تلاش دوستان این هدف محقق شده است.

وی افزود: با افزایش میزان تولید در رسانه بحث اشتغال‌زایی هنرمندان جامه عمل پوشیده است، چنان که بر اساس آمار بیش از ۱۰ هزار نیرو اعم از تهیه‌کننده، کارگردان، نویسنده، بازیگر و… در پروژه‌های مختلف مشغول به کار هستند. برای رسیدن به چنین آماری از همان ابتدا مبحث پرداخت‌ها در دستور کار قرار گرفت و با مدیریت آن توانستیم پروژه‌های متعددی را در برنامه قرار دهیم.

دکتر میرباقری با اشاره به برنامه ریزی این معاونت در زمینه افزایش تولیدات نمایشی تاکید کرد: در سال های پیش تولید تله فیلم یکی از راه های رونق شبکه ها محسوب می شد. با افزایش فیلم های تلویزیونی شرایط مناسبی برای تربیت افراد مستعد در زمینه ساخت آثار نمایشی فراهم شد. امروز نام های بزرگی در سینمای ایران می بینیم که کار را از همین فیلم ها آغاز کرده اند. اکنون درهای تلویزیون به روی تمامی عوامل برنامه ساز باز است و تصور نمی کنم در حال حاضر برنامه ساز بی کار و جدا مانده از قطار تولید وجود داشته باشد.

وی اضافه کرد: شاید اکنون بتوان برای ۲۰ الی ۷۰ تله فیلم و یا مینی سریال چند قسمتی ظرفیت ایجاد کرد، اما اعتقاد داریم اگر از ظرفیت این هنرمندان در تولید آثار نمایشی استفاده نشود، کفران نعمت خواهد بود.

قدردانی بازیگران برای رونق کار در تلویزیون/ برگزاری جشنواره سیما/ تقدیر از عوامل نماهنگ «به فکر فردا باشیم»

توجه به ارتقاء کیفیت آثار نمایشی

دکتر میرباقری بالا بردن کیفیت آثار را قدم بعدی در تولید برنامه‌های نمایشی دانست و اضافه کرد: پس از وقفه‌ای نسبتا طولانی امروز شاهد فعال شدن باکس‌های فیلم و سریال در شبکه‌ها هستیم. با توجه به علاقه بینندگان ایرانی در زمینه فیلم‌ها و مجموعه های ایرانی ارتقاء سطح کیفی تولید از اولویت های اساسی محسوب می‌شود.

وی از فضاسازی برخی از گروه ها و افراد در مورد کاهش مخاطبان برنامه های تلویزیونی انتقاد کرد و گفت: با وجود برنامه های پربیننده ای همچون «۹۰»، «خندوانه»، «دورهمی»، «ماه عسل» و…. کوبیدن بر طبل کاهش بینندگان تلویزیون از بی انصافی است. بر اساس آمار، ایرانیان به آثار نمایشی داخلی علاقمندی بسیاری دارند. اینکه عده ای می خواهند نظرسنجی های مراکز پژوهشی و سنجش سازمان را زیر سوال ببرند، عجیب است.

معاون سیما ادامه داد: نظرسنجی‌ها از مخاطب ۱۰ تا ۱۵ درصدی فیلم‌های سینمایی و بیننده ۷۰ تا ۸۰ درصدی سریال‌ها خبر می‌دهد. همان طور که می‌دانید استندآپ‌ها و تاک شوها امروزه از پرطرفدارترین برنامه‌های سیما به شمار می ‌. بنابراین تنها در چند مورد می‌توان به سادگی میزان مخاطب را سنجید.

در پی قدردانی بازیگران متعدد از افزایش تولید در تلویزیون دکتر میرباقری تاکید کرد: با توجه به حجم بالای تولید تصور نمی‌کنم فرد غایبی در میان تهیه‌کننده‌ها، کارگردان‌ها و فیلمنامه‌نویس‌ها داشته باشیم و امیدواریم روزی فرا رسد که تمامی بازیگران ما بتوانند سالانه چند کار تلویزیونی را به انجام رسانند.

نیاز به پایان‌بندی مناسب

معاون سیما پایان‌ بندی‌های نامناسب را بزرگ‌ترین آسیب کارهای نمایشی دانست و اضافه کرد: فیلمنامه نویسان ما گره‌های جذابی در فیلمنامه می‌گنجانند و بیننده را در طول اثر به دنبال خود می‌کشند ولی در لحظه نهایی، کار را بدون پایان‌بندی مناسب رها می کنند. باید نویسندگان ما یاد بگیرند کار را در قسمت‌های آخر با شیبی ملایم به پایان برند تا مخاطب دلزده نشود.

وی اضافه کرد: سناریوی خوب و قوی بازیگران را تشویق به بازی می کند. بازیگران ما همواره از ضعف فیلمنامه شکایت دارند و بسیاری برای بازی در یک سناریوی خوب حاضرند دستمزدهایی به مراتب کمتر دریافت کنند.

طرح ساماندهی هنرمندان در تلویزیون

ساماندهی بازیگران موضوع دیگری بود که در طول این بازدید توسط هنرمندان مطرح شد و معاون سیما در پاسخ به آنها تاکید کرد: از راهبردهای اساسی در معاونت سیما ساماندهی وضعیت کاری دوستان است. به همین منظور همواره به دوستان گوشزد می‌کنیم تا از تمامی ظرفیت‌ها در تولید استفاده نمایند. نباید فضا به سمتی حرکت کند که یک بازیگر در چندین پروژه و شبکه فعال باشد و هنرمندی دیگر سال‌ها بدون کار و پیشنهاد باشد.

معاون سیما میهمان برنامه «خانواده امید»

در جریان این بازدید دکتر میرباقری با حضور در استودیوی برنامه «خانواده امید» میهمان نوجوانان حاضر در برنامه شد و به سوالات آنها پاسخ گفت. وی با اشاره به ضرورت‌های ایجاد شبکه‌ای برای نوجوانان تاکید کرد: نوجوانی از مهم‌ترین دوران رشد شخصیت در هر فرد به شمار می‌رود. دورانی که نیازها و خواست‌های خود را دارد و گاها در میانه کودکی و جوانی مورد غفلت قرار می‌گیرد. راه‌اندازی شبکه‌ای خاص نوجوانان با حضور این گروه سنی پس از بیانات مقام معظم رهبری کلید خورد و استقبال از این شبکه نشان داد سال‌ها چه خلاءی در این زمینه وجود دارد.

قدردانی بازیگران برای رونق کار در تلویزیون/ برگزاری جشنواره سیما/ تقدیر از عوامل نماهنگ «به فکر فردا باشیم»

تقدیر از عوامل نماهنگ «به فکر فردا باشیم»

معاون سیما در ادامه حضور در استودیوی شبکه امید از عوامل نماهنگ زیبای «به فکر فردا باشیم» قدردانی کرد.

وی با اشاره به اثرگذاری این کلیپ در زمینه تغییر سبک زندگی تاکید کرد: این نماهنگ با هدف تغییر سبک زندگی و اموزش استفاده از سرمایه‌های ملی در شبکه سه تولید و بارها و بارها در شبکه‌های مختلف به نمایش درآمد. این نماهنگ پربیننده مورد توجه مقام معظم رهبری نیز قرار گرفت و امروز فرصتی به وجود آمد تا از سازندگان آن قدردانی شود.

بازدید از عاشقانه دیگر سعید نعمت‌الله

حضور در کنار عوامل تولید مجموعه «عقیق» بخش پایانی بازدید معاون سیما بود. وی با اشاره به اهمیت مجموعه‌های مناسبتی گفت: سریال‌های مناسبتی سال هاست مخاطبان خود را پیدا کرده است و امروز یکی از مطالبات بینندگان ماست. با توجه به اهمیت موضوعات ملی و مذهبی شبکه‌های سیما همواره از تولید چنین آثاری حمایت می‌کنند.

دکتر میرباقری همچنین با اشاره به سریال «زیر پای مادر»، کار قبلی این گروه تاکید کرد: در طول ماه مبارک رمضان این سریال بیشترین آمار مخاطب را داشت و امیدواریم «عقیق» نیز علاقمندان خود را در دهه دوم محرم پای تلویزیون بیاورد.

حاشیه ها

بهزاد فراهانی بازیگر پیشکسوت کشررمان در کنار گپ و گفت با دکتر میرباقری به موفقیت‌های اخیر سیما اشاره کرد و گفت: معیار سنجش مخاطب از نظر من کوچه و خیابان شهر است. در طول سریال «زیر پای مادر» خیابان‌های شهر همچون زمان پخش «گرگ ها» و «سلطان و شبان» خلوت می‌شد.

بازیگران مجموعه «پاهای بی‌قرار» با قدردانی از معاون سیما از سال‌های بیکاری سخن گفتند و تاکید کردند؛ رشد تولیدات نمایشی تلویزیون فضای کار و اشتغال را برای آنها فراهم کرده است.

نوجوانان از حضور دکتر میرباقری در استودیوی برنامه «خانواده امید» استقبال کردند و با وی در مورد مسائل گوناگون گفت‌و‌گو کردند.

در بازدید از شهرک تلویزیونی سینمایی ایران، توسعه این شهرک در دستور کار قرار گرفت و از آن به عنوان گنجینه‌ای پنهان یاد شد.

منبع:باشگاه خبرنگاران

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين