امروز : شنبه, ۲۷ شهریور , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/09/23 - 14:17 ذخیره فایل ارسال به دوستان
یادداشتی بر اخبار غیرمسئولانه در برخی از کانال‌های بابل:

اطلاع‌رسانی در چارچوب قانون مدنظر قرار گیرد/ چرا بازی با احساسات مردم

این روزها شاهد التهاب‌افکنی برخی کانال‌های به اصطلاح خبری در فضای مجازی با رویکرد به اصطلاح اطلاع‌رسانی هستیم که نمونه ناخوشایند این نگاه در جریان حادثه کودک 13 ساله در پارک آبی مجتمع پردیس بابل بود که انتشار خبر آن به شیوه نادرست موجب رنجش بسیاری از مردم این شهرستان شد.

به گزارش بابل نوین، تابستان و گرمای آن عموم مردم را به سوی فضاهایی که در آن خنکا و جود داشته باشد می‌کشاند و یکی از این فضاهای پر رفت و آمد استخرها و مجموعه‌های تفریحی آبی هستند که اتفاقا با استقبال عمومی مواجه می‌شوند.

لزوم بررسی وضعیت استخرها، امکانات رفاهی و بهداشتی آن از سوی مسئولان امر بر هیچ کسی پوشیده نیست و از سویی دیگر تامین امنیت برای کسانی که آشنایی لازم با شنا ندارند و یا کودکان و نوجوانان بر عهده مسئولان و افرادی است که به عنوان غریق نجات در محل حضور دارند.

در روزهای گذشته اخباری در سطح شهرستان بابل منتشر شد که ناخواسته ذهن‌ها را به سمت دوری از فضاهای آبی می‌کشاند و آن خبر حادثه برای پسری ۱۳ ساله در مجموعه آبی مجتمع پارک پردیس بابل بود که یک جریان خاص در فضای شبکه‌های اجتماعی مانند همیشه با رویکرد تحریک عموم مردم تبلیغ و انتشار داده‌ شد.

البته اصل پوشش خبری برای آگاه‌سازی مردم امری پسندیده در همه مقوله‌ها بجز مواردی که در قانون به آن اشاره شده قابل احترام است اما اینکه با جهت‌گیری خاص و سواستفاده از رسانه‌ای در شبکه‌های اجتماعی بخواهیم نفرت عمومی و گریز از یک فضا یا شخص را ایجاد کنیم بسیار ناپسند است.

نکته مهم دیگر عدم شناخت از اصول خبری در ارسال خبر و تایید محتوای اصلی یک ماجرا در خبر چیزی نمی‌تواند باشد به جز ناشی‌گری، عدم سواد رسانه‌ای و خدای ناکرده بغض شخصی که در انتشار دهنده خبر دیده می‌شود که قضاوت این مسئله در درازمدت قابل لمس است، نویسنده این یادداشت هیچ نظری در این زمینه نمی‌دهد و آن را واگذار می‌کند به افکار عمومی.

عموما اخباری که مربوط به جان افراد و یا تاثیر بر منافع شخصی افراد دارد باید به درستی و در چارچوب قانون همراه با مدرک مورد بررسی قرار گیرد و صحت و چگونگی اصل ماجرا در قبل، حین و بعد اتفاق درست ارزیابی شود تا پای انتشاردهندگان خبر فراتر از رسالت خبری نرود.

از این رو رسانه باید قبل از انتشار به جوانب کار نظر اندازد تا ناخواسته فقط به جهت حفط تعداد بازدیدکنندگان و منافع شخصی رسانه خود رویکرد یک سویه نداشته باشد و عدول از اخلاقیات رسانه‌ای در درازمدت مخاطبش را گریزان نکند که این پدیده در بسیاری از رسانه‌ها در دنیا دیده شده است.

از این رو نگاه به ماجرای اخیر در استخر موج‌های آبی مجتمع پارک پردیس بابل چند نکته را مورد نظر قرار می‌دهد:

  • نباید بدون توجه به اصل یک ماجرا، فقط به جهت زدن یک خبر در کمترین زمان ممکن از اصل خبر و چگونگی صحت و دلایل آن فارغ شد.
  • توجه به جان افراد مهمترین نکته در اخبار است و این نکته باید همیشه مورد توجه قرار گیرد البته باید گفت انتشار نام و تصاویر مربوط نیز ممکن است برای فرد آسیب دیده و خانواده‌اش خسارات معنوی داشته باشد که باید از آن دوری کرد.
  • با توجه به وضعیت اشتغال و مشکلات اقتصادی موجود در کشور علی‌الخصوص در شهرستان بابل به راحتی نباید از سرمایه‌گذاران بزرگ گذشت و باید راه را برای سرمایه‌گذاری، ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی در این دیار فراهم کرد البته در چارچوب قانون و رعایت اخلاقیات انسانی.
  • ایجاد استرس به مردم و آلوده ساختن آرامش ذهنی عموم به برخی اخبار جز ملتهب کردن تفکرات چیز دیگری در پی نخواهد داشت (این اصل مغایر با اطلاع‌رسانی نیست) فقط باید امید و آرامش را همیشه در مردم زنده نگه داشت.

در پایان نویسنده این یادداشت بر ضرورت اطلاع‌رسانی صحیح و بادقت به عموم مردم تاکید و هیچ فردی را بالاتر از قانون نمی‌داند و قبول دارد اشکالاتی جدی و غیر قابل انکار در نحوه ارائه خدمات به مجموعه‌های تفریحی از جمله مجتمع پردیس بابل از گذشته تا امروز وجود دارد که باید برطرف شود، این مسئله نتیجه نقد درست و کارشناسی، اطلاع‌رسانی مناسب، رساندن انتقادات و پیشنهادات به مجموعه مدیریت مجتمع پارک پردیس است که در عین جوانی بسیار فعال و پویا در جهت پیشرفت اقتصادی منطقه و اشتغال جوانان گام برداشته است.

البته تاکید می‌شود رعایت چارچوبه قانونی برای رسانه‌ها در عرصه انتشار خبر همیشه باید مدنظر قرار گیرد و در دیگر سو مسئولان در هر سازمان و یا نهاد دولتی و خصوصی باید توجه کنند رسانه‌ها چشم، گوش و زبان گویای مردم هستند و باید به درستی و در کمال صداقت پاسخگوی افکار عمومی باشند.

گفتنی است مخاطبین این یادداشت می‌توانند جهت پیگیری بیشتر این مساله با مراجعه به آدرس http://mazandaran.farsnews.com/news/13960701000808 در جریان اصل ماجرا قرار گیرند و خود قضاوت کنند.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين