امروز : دوشنبه, ۳ آبان , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/09/24 - 16:27 ذخیره فایل ارسال به دوستان
معاون مسکن و ساختمان وزیر راه وشهرسازی:

نشانه‌های خروج بازار مسکن از رکود دیده می‌شود/بررسی کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن

به گزارش بابل نوین، حامد مظاهریان معاون مسکن و ساختمان وزیر راه وشهرسازی در حاشیه مراسم گرامی داشت هفته دفاع مقدس در جمع خبرنگاران اظهار کرد: طبق تجربه، گروه هایی که برای بار اول می خواهند خانه دار شوند، توان پرداخت تمام هزینه خرید خانه را به صورت پول نقد ندارند، بنابراین در کنار پس‌انداز باید از تسهیلات بانکی نیز استفاده کنند.

مظاهریان با بیان اینکه ضروری است ۸۰ درصد از قیمت خرید مسکن از طریق تسهیلات بانکی به متقاضیان خانه اولی پرداخت شود، افزود: متقاضیان می‌توانند تنها با ۲۰ درصد آورده نقدی از طریق تسهیلات بانکی و پس انداز صاحب خانه شوند.

وی در خصوص نرخ سود تسهیلات صندوق پس انداز یکم گفت: نرخ سود تسهیلات در بافت های فرسوده ۸ درصد و در سایر مناطق ۹ونیم درصد است، بر این اساس هر ۶ ماه متقضایان یک برابر میزان سپرده تسهیلات دریافت می‌کنند.

معاون وزیر راه وشهرسازی در ادامه توضیح داد: این میزان نرخ سود تسهیلات کمترین میزان سود تسهیلات بانکی است اما به طور قطع هرچه نرخ سود کاهش یابد، اقساط وام نیز به همان میزان کاهش پیدا می کند.

مظاهریان تاکید کرد: اکنون سیاست ما این است که رقم تسهیلات و مدت زمان بازپرداخت اقساط را افزایش و زمان انتظار دریافت تسهیلات را کاهش دهیم و البته در ابتدا پیشنهاد این بود که زمان انتظار نقدینگی به جای یک سال به ۱۰ ماه کاهش یابد.

وی با تاکید بر اینکه کاهش نرخ سود تسهیلات صندوق پس انداز یکم در هیأت دولت مطرح است، گفت: این طرح در قالب کارگروهی با حضور مدیرعامل بانک مسکن و وزیر اقتصاد بررسی می شود و منابع این تسهیلات نیز در حال سنجش است.

معاون وزیر راه وشهرسازی با اشاره به اینکه صندوق پس انداز یکم مربوط به بانک مسکن است، بیان کرد: تا پیش از این دیگر بانکها از پرداخت تسهیلات مسکن منع شده بودند اما از دو سال گذشته این ممانعت برداشته شده ولی بانکها هیچ استقبالی در پرداخت این تسهیلات نکرده اند.

مظاهریان به ارزیابی قیمت مسکن در کشور اشاره کرد و گفت: بازار با شیب ملایمی در حرکت است و این نشانه رونق در بخش مسکن به شمار می رود، در صورتیکه شیب شدید قیمتها ایجاد شود ما شاهد جهش ناگهانی قیمت ها در این بازار خواهیم بود.

وی در خاتمه یادآور شد: دولت از رونق بخش مسکن در بخش مصرفی دفاع می‌کند و نه از بازار تخته بازی، بنابراین اکنون قیمت مسکن کمتر از نرخ تورم و معادل ۵٫۶ درصد است.

منبع:باشگاه خبرنگاران

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين