امروز : چهارشنبه, ۲۸ مهر , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/09/24 - 19:39 ذخیره فایل ارسال به دوستان

نمایندگان کُرد مجلس برگزاری همه‌پرسی کردستان عراق را محکوم کردند

نمایندگان کُرد مجلس شورای اسلامی با انتشار بیانیه‌ای مخالفت خود را نسبت به برگزاری همه‌پرسی در اقلیم کردستان عراق اعلام کردند.

به گزارش بابل نوین، نمایندگان کُرد مجلس شورای اسلامی امروز یک‌شنبه دوم مهرماه با انتشار بیانیه‌ای، برگزاری همه‌پرسی در اقلیم کردستان را محکوم کردند.

متن این بیانیه به شرح ذیل است:

پایبندی کشورها به تمامیت ارضی آنها یکی از اصول بنیادین و پذیرفته شده بین‌المللی است و طبیعی است که هیچ کشوری اجازه نمى‌دهد به تمامیت ارضی آن خدشه وارد شود و بخشی از آن به تصرف دیگران درآید و یا نام دیگری برای آن تعیین شود.

رفراندوم نیز به عنوان یک ابزار دموکراتیک تنها زمانی معنی‌دار است که بین تمام شهروندان یک شهر انجام شود و یک بخش یا قسمت از کشور، نمی‌تواند برای خود رفراندم محلی یا منطقه‌ای برگزار کند و برای خود تصمیم بگیرد که اگر به این مهم توجه نشود، هر منطقه یا شهر از یک کشور برای خود رفراندوم برگزار می‌کند و اعلام استقلال می‌کند و بدین ترتیب همه شهرهای دنیا می‌توانند به یک کشور تبدیل شوند و تمام نظم و نظامات بین‌المللی به هم می‌ریزد.

در کشور عراق اخیراً جریانی با حمایت اسرائیل در پی برگزاری رفراندوم قومی جهت اعلام اسقلال بخشی از عراق است که مجلس نمایندگان عراق این موضوع را مردود اعلام کرده و جهت جلوگیری از این اقدام، موضوع به مقامات قضایی ارجاع شده است و مجلس به عنوان بالاترین رکن تصمیم‌گیری در این کشور رفراندوم را محکوم کرده است، اما اسرائیل به دنبال استفاده ابزاری از احساسات بی‌فرجام مردم منطقه کُردنشین عراق است و در پی آن است تا از این طریق جای پایى برای خود در این منطقه مهیا کند و اهداف شوم خود را که همان تفرفه‌افکنی، کوچک‌سازی کشورها و بر هم زدن ثبات و امنیت منطقه است، دنبال کند.

این اتفاق هم منافع مردم مظلوم کرد در عراق را تهدید می‌کند و هم ثبات کشورهای منطقه را نشانه گرفته است، لذا موضع ما نمایندگان کُرد مجلس شورای اسلامی دقیقاً همان موضع حکیمانه نظام مقدس جمهوری اسلامی است که بارها از طریق مسئولین ذیربط اعلام شده است.

رفراندوم قومی و مذهبی و منطقه‌ای در تضاد با قواعد بین‌المللی، منافع مردم عراق خصوصاً مردم کُرد زبان آن و ثبات و امنیت منطقه است و این اقدام، اقدامی محکوم، غیراصولی، غیرقانونی و غیرمنطقی است و از نهادهای  بین‌المللی مربوطه و متولیان امر در عراق و نیز کشورهای منطقه انتظار داریم اجازه ندهند سادگی و ناپختگی سیاسی و یا رؤیای قدرت خانوادگی در کردستان عراق، منافع اسرائیل را تأمین و موجبات بی‌ثباتی و ناامنی را در منطقه فراهم آورد.

از نخبگان کُرد نیز انتظار می‌رود با بینش و بصیرت درست خود مردم را نسبت به این نقشه شوم آگاه کرده و اجازه ندهند مظلومیتی و محرومیت منطقه کردنشین عراق بیش از بیش استمرار یافته و اتفاقی نیفند که باعت شود منافع مردم کُرد عراق فدای احساسات نادرست و منافع دشمنان اسلام شود./م

منبع: رسا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين