امروز : جمعه, ۲۶ شهریور , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/09/25 - 13:02 ذخیره فایل ارسال به دوستان

حکایت «بچه‌های فرات» خواندنی شد

لیلا قربانی، نویسنده کودک و نوجوان در کتاب «بچه‌های فرات» نگاهی متفاوت به واقعه کربلا دارد.

به گزارش بابل نوین، کتاب «بچه‌های فرات» به قلم لیلا قربانی نگاهی متفاوت به واقعه کربلا در سال ۶۱ هجری دارد و به تازگی از سوی انتشارت جمکران برای نوجوانان منتشر شده است.

قربانی در این داستان به چند نوجوان می‌پردازد که روزگار خود را با سرگرمی‌ها و ماجراجویی‌های نوجوانانه می‌گذرانند، در روزهایی که خبر سفر امام حسین(ع) و یارانش به کوفه منتشر شده است، مقابل دوراهی مهمی قرار می‌گیرند. سرانجام با پشت سر گذاشتن ماجراهایی، هر کدام راه خودشان را در مقابله سپاه یزید با کاروان امام حسین علیه‌السلام انتخاب می‌کنند.

در بخشی از این داستان می‌خوانیم: «امروز یک مهمان از دارالحکومه کوفه داشتیم. پیامی از عبیدالله برایمان آورده بود.
پچ پچ و همهمه شروع شد. این را همه می‌دانستند.
با اشاره‌های پدر سعد ساکت شدند.
حسین‌بن‌علی با امیرالمؤمنین یزید بیعت نکرده و به سوی کوفه در حرکت است.
گوش‌های همه، به خصوص حبیب و علی تیزتر شد.

عبیدالله، مسلم فرستاده او را کشته و هانی بن عروه را با اینکه بزرگ قبیله مذحج بود، به جرم پناه دادن به مسلم دار زده است. حالا هم هر کسی به دنبال کوچک‌ترین کمکی به حسین بن علی باشد، دستگیر می‌کند. بدانید تمام راه‌های اطراف کوفه را سرباز گذاشته‌اند. عبیدالله به همه قبایل، روستاها و شهرهای اطراف، پیک فرستاده و هشدار داده که اگر کسی از آنها در فکر یاری حسین‌بن‌علی باشد، آن قبیله را به شدت مجازات خواهد کرد.

خیلی‌ها ترسیده بودند، بعضی‌ها با هم صحبت می‌کردند، بعضی هم مثل حبیب به فکر فرو رفته بودند و علی زیرچشمی پدرش را نگاه می‌کرد. می‌دانم که حفظ روستا و قبیله برای تک تک ما اولویت دارد. ما با خون دل، کار و تلاش، این زندگی را برپا کرده‌ایم. پس هر کدام از شما باید مسئول رفتار خودش و افراد اطرافش باشد.»

به گفته نویسنده در خلق این داستان از منابع مرجع تاریخی استفاده شده است تا تصویر قابل اطمینانی از وقایع تاریخی که ضمن داستان روی می‌دهند ارائه شود.

پیش از این نیز از لیلا قربانی، رمان «هیام» که ترسیم فضای ضمخت و واقعی حواشی جنگ در سایه روایت داستانی و نمادین اتفاقات مربوط به آن بوده، راهی بازار نشر شده است.

انتشارات جمکران، کتاب «بچه‌های فرات» را درقالب ۱۴۰ صفحه با شمارگان دو هزار نسخه در قطع پالتویی به قیمت ۷۰۰۰ تومان منتشر کرده است./ص

ایبنا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين