امروز : دوشنبه, ۳ آبان , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/09/28 - 9:40 ذخیره فایل ارسال به دوستان

حضرت علی اصغر؛ باب‌الحوائج کربلا

به گزارش بابل نوین، حضرت علی اصغر در سفر حسینی از مدینه به مکه و از مکه به کربلا همراه کاروان بوده است. از سن او در هنگام شهادت حدود یک سال (بیش از نه ماه) گذشته است. وی، باب‌الحوائج کربلاست. حضرت علی اصغر به غربت حسینی لبیک گفت. هنگامی که در میدان کسی نمانده بود و امام حسین (ع) فریاد کشید:هل من ناصرٍ ینصرنی و هل من مُعین یعیننی. (آیا کسی هست یاریم کند و پشتوانه‌ام باشد. صدای گریه حضرت علی اصغر برخاست و گویی به این ندا لبیک می‌گفت. امام حسین (ع) او را بر دست گرفت. نشان عطش در چهره و لب‌های وی آشکار بود. نوشته‌اند از فرط عطش بی‌تابی می‌کرد یعنی همچون ماهی افتاده بر ساحل دست و پا می‌زد، امام سوم شیعیان او را به میدان آورد.

برخی مقاتل نوشته‌اند امام حسین (ع) فرمود:اگر به زعم شما من گناهکارم این کودک گناهی ندارد و اگر گمان می‌کنید او را بهانه کرده‌ام تا خود به آبی دست یابم خودتان ببرید و سیراب کنید که ناگهان تیر سه شعبه حرمله، گلوی او را نشانه گرفت. فذبح‌الطفل من‌الورید الی‌الورید. امام حسین (ع) خون گلوی بریده حضرت علی اصغر را به آسمان می‌افشاند و می‌گفت:هون علیَ ما نزل بی‌اَنَه بعین‌الله. (چه آسان است بر من وقتی چشم خدا می‌بیند!

بنابراین گزارش، امام حسین (ع) با غلاف شمشیر حفره‌ای فراهم آورد و حضرت علی اصغر را دفن کرد. آنگاه عرض کرد:خدایا این کودک کمتر از ناقه صالح نیست. ناقه را پی کردند و عذاب شدند. پروردگارا همان‌گونه که عذاب بر قوم ثمود نازل کردی از این قوم انتقام بگیر.

منابع:
۱. مقتل ابومخنف
۲. مقتل‌الحسین خوارزمی
۳. اللهوف
۴. تذکرهالخواص
۵. منتهی‌الآمال
۶. ابصارالعین
۷. اعلام‌الوری
۸. بحارالانوار
۹. فرمان‌الهیجاء
۱۰. لواعج‌الاشجان
۱۱. آینه در کربلاست (محمدرضا سنگری)

منبع:باشگاه خبرنگاران

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين