امروز : شنبه, ۳ مهر , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/09/28 - 11:39 ذخیره فایل ارسال به دوستان
احمد خاکی:

۹۹ درصد درخواست متقاضیان فرزند خواندگی، نوزاد شیرخوار دختر است/ زوجین نابارور در اولویت دریافت فرزند خوانده

به گزارش بابل نوین، احمد خاکی معاون امور اجتماعی بهزیستی استان تهران در رابطه با فعالیت سامانه فرزند خواندگی اظهار داشت: هدف از راه اندازی سامانه فرزند خواندگی بهزیستی، ثبت نام زوجین و افراد متقاضی فرزند به صورت جامع و یکپارچه است.

خاکی با اشاره به کم طاقتی برخی از زوجین در سپری کردن مراحل دریافت فرزند، گفت: با فعالیت این سامانه جلوی راه بهانه گیری خانواده هایی که به دلیل بی صبری و کم طاقتی، گم شدن پرونده درخواست فرزند در سازمان بهزیستی کشور را دست آویز قرار می دادند، گرفته می شود.

وی افزود: در سامانه فرزند خواندگی، اولویت با زوجینی است که صاحب فرزند نمی‌شوند و همچنین دختران و زنان بالای ۳۰ سال که متقاضی فرزند هستند، می‌توانند ضمن ورود به این سامانه، درخواست خود را به صورت سیتماتیک ثبت و پیگیری کنند.

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان تهران گفت: اگر زوج و خانواده‌ای دارای فرزند باشند و قصد برعهده گرفتن سرپرستی یکی از فرزندان حاضر در مراکز سازمان بهزیستی را داشته باشند، می‌توانند در سامانه فرزند خواندگی ثبت نام و درخواست خود را پیگیری کنند.

خاکی تاکید کرد: مزیت بزرگ سامانه فرزند خواندگی این است که افراد متقاضی فرزند با مراجعه به سامانه فوق، تا رسیدن به مرحله نهم ثبت نام، دیگر نیازی به مراجعه حضوری ندارند و در واقع بخش گسترده‌ای از این کار در کوتاه‌ترین زمان ممکن و به صورت الکترونیکی انجام می‌شود.

وی ادامه داد: حذف کاغذ بازی اداری، عدم دخالت نظر مدیران و کارشناسان مراکز نگهداری از فرزندانی که در موقعیت ورود به فرزند خواندگی هستند و مشخص بودن زمان نوبت زوجین متقاضی فرزند از جمله مزایای دیگر راه اندازی سامانه فرزند خواندگی به حساب می آید.

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان تهران خاطرنشان کرد: در هر یک از مراحل ثبت نام فرزند خواندگی، در صورت تایید مدارک ارائه شده و انجام اقدام مورد نظر، یک پیام به منظور تایید برای فرد متقاضی ارسال می‌شود و در این صورت زوجین به مرحله بعد وارد می‌شوند.

خاکی گفت: در حال حاضر از هر ۱۰۰ درخواست فرزند خواندگی، ۹۹ مورد آن مربوط به زوجینی است که متقاضی نوزاد شیرخوار دختر هستند و سازمان بهزیستی کشور، به دلیل کمبود نوزاد دختر نمی تواند به سرعت، به درخواست این افراد پاسخ مثبت دهد، بنابراین گاهی این متقاضیان باید بین یک تا ۳ سال را برای دریافت فرزند منتظر بمانند.

وی تصریح کرد: هم اکنون لیست دقیقی از فرزندانی که در مراکز بهزیستی هستند و شرایط فرزند خواندگی را دارند در سامانه فرزند خواندگی به ثبت رسیده است. متقاضیان فرزند خواندگی به جز افرادی که متقاضی نوزاد شیرخوار دختر هستند، می‌توانند ثبت نام خود را نهایی و پس از تعیین وقت بهزیستی اقدام کنند.

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان تهران اظهار داشت: حق انتخاب نوع جنسیت فرزند و سن و سال او با زوجین و خانواده‌های متقاضی فرزند است و آن‌ها می‌توانند از طریق سامانه فرزند خواندگی فرزندی را مطابق با شرایط مد نظر خود انتخاب کنند.

خاکی یادآور شد: راه اندازی سامانه الکترونیکی فرزند خواندگی بهزیستی، یک کار کارشناسی شده و در ادامه خدمات دولت الکترونیک است و سازمان بهزیستی کشور بر این تلاش است تا تمام فعالیت های بخش حوزه اجتماعی را مطابق با تکنولوژی روز ادامه دهد و نسبت به گسترش خدمات الکترونیکی در این حوزه اقدام کند.

وی افزود: فعالیت سامانه فرزند خواندگی همزمان در تهران و در سایر مراکز استان و شهرستان ها به طور مستقل و جداگانه، توسط کارشناسان متخصص و زبده سازمان بهزیستی کشور و به صورت مستمر کنترل و رصد می شود.

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان تهران در رابطه با فرزند خواندگی رفتن برخی از فرزندان بدسرپرست و بی سرپرست بدون رعایت قوانین مشخص سازمان بهزیستی، تاکید کرد: با فعالیت سامانه فرزند خواندگی بستر این گونه تخلفات برچیده می شود و واگذاری فرزندان به صورت قانونی دنبال خواهد شد و همچنین احتمال وقوع تخلفات به حداقل می رسد.

خاکی اضافه کرد: در صورتی که زوجی از راهی به جز ثبت درخواست در سامانه فرزند خواندگی اقدام کنند، سازمان بهزیستی همچون گذشته هیچ گونه کمکی به آن‌ها در دریافت شناسنامه فرزند مورد نظر نمی‌کند.

وی ادامه داد: متقاضیان فرزندخواندگی با مراجعه به سامانه فرزند خواندگی می توانند پاسخ تمام سوالات خود را در این باره دریافت کنند و پس از انجام ثبت نام، واگذاری فرزند طبق مقررات تعیین شده صورت می گیرد.

منبع:باشگاه خبرنگاران

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين