امروز : یکشنبه, ۲۹ مهر , ۱۳۹۷
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۷/۱۵ - ۱۱:۱۷ ذخیره فایل ارسال به دوستان
گزارش ویژه از نیازهای روستاهای مازندران

خدمت عاشقانه برطرف‌کننده مشکلات روستاییان خواهد بود/ گردشگری گامی مهم در مسیر تقویت اشتغال روستایی

برطرف کردن نیازهای اولیه برای جلوگیری از مهاجرت مردم از روستا به شهر و تسهیل در اشتغال روستانشینان می‌تواند به قدرت اقتصادی و تحول اساسی در کشور کمک کند.

به گزارش بابل نوین، به نقل از  بلاغ، در مورد روستا تعاریف متفاوتی وجود دارد ولی ساده‌ترین تعریف جمع شدن عده‌ای به صورت یک اجتماع کوچک در فضایی خارج از امکانات مرسوم شهری را می‌توان برای آن برشمرد.

با توجه به این که روزی در تقویم ملی به نام روز روستا انتخاب شد خود نشان‌دهنده اهمیت موضوع روستانشینی است، از این رو باید در این زمینه‌های مختلف مسائل روستا و روستانشینان مورد بررسی قرار گیرد و شاخص‌های مختلف به همراه نظر کارشناسان می‌توان تعریفی درست از وضعیت روستاهای کشور را نشان دهد.

از این رو با توجه به وضعیت اقتصادی کشور و به طبع آن روستاها برخی از شاخص‌های مختلف اقتصادی را در زیر مرور می‌کنیم تا فضای کسب و کار و زندگی در روستا در شرایط فعلی پدیدار شود.

کارشناسان از وضعیت روستاها در مازندران می‌گویند
طرح‌های گردشگری گامی مهم در مسیر تقویت اشتغال روستایی
جان‌الله عبدی مدیرکل امور روستایی مازندران با اشاره به ظرفیت بالای روستاهای استان اظهار کرد: طرح‌های گردشگری گامی مهم در مسیر تقویت اشتغال، معیشت و فضای کسب و کار در روستاها به‌شمار می‌رود که در این مسیر تلاش جدی داریم.

وی افزود: برای ۵۴ روستای مازندران اجرای طرح روستای گردشگری هدف را پیشنهاد کردیم که از این تعداد فعلا ۱۷ روستا مصوبه روستای گردشگری هدف را دریافت کردند و به عنوان طرح پایلوت در این روستاها در دست اجراست.

این مسئول ادامه داد: توسعه بوم‌گردی از دیگر اقدامات دولت در روستاهای استان بود و ۹۰ روستای فاقد آب شرب آبرسانی و شبکه‌های آبرسانی ۱۰۰۰ روستا مرمت شد که در این طرح‌ها پنج هزار نفر از روستاییان تحت پوشش قرار گرفتند.


مدیرکل امور روستایی مازندران تصریح کرد: در سال ۹۵ با اقدامات انجام شده از سوی دولت در مازندران شاهد افزایش آمار جمعیت روستاها و مهاجرت معکوس بودیم.

عبدی افزود: توجه به دهیاری‌ها و توسعه روستاها در جهت ارایه خدمات مطلوب به روستاییان از برنامه‌های دولت تدبیر و امید و از جمله پیگیری‌های محوری استان است که ۲۱۵۰ دهیاری در مازندران بالغ بر چهار هزار طرح عمرانی را در دست اجرا دارند.

وی تاکید کرد: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار است در طول سال ۹۶ حدود ۸۰۰ پروژه از سوی دهیاری‌ها ساخته و راه‌اندازی شود.

این مسئول در پایان با اشاره به راه‌اندازی خانه هلال روستایی در مازندران گفت: در ۱۳۱ دهستان راه‌اندازی اولیه انجام و ۴۵ روستای مازندران خانه‌های هلال روستایی برای ورود به مدیریت بحران تجهیز شد و به‌دنبال تفاهم‌نامه‌ای با بیمه ایران برای تحت پوشش قراردادن خانه‌های روستایی در حوادث هستیم.

اگر نگاه مدیران معطوف به خدمت عاشقانه باشد مشکلات در روستاها برطرف خواهد شد
جواد حبیبی استاد دانشگاه با اشاره به لزوم برنامه‌ریزی مدون در حوزه روستاها در گفت‌و گو با خبرنگار ما اظهار کرد: با توجه به توانمندی و تجربه اهالی و مردمان روستاها در ایران اسلامی علی‌الخصوص در مازندران بر مدیریت مصرف و اقتصاد خانواده باید در این زمینه مطالعات گسترده انجام داد.

وی افزود: مطالعه، تحقیق و بررسی علل موفقیت زندگی مردم روستاها می‌تواند راه خوبی برای برون رفت از مشکلات اقتصادی در سطح کلان کشور پیش‌روی مسئولان قرار دهد.


این استاد رشته مدیریت ادامه داد: بسیاری از روستاهای کشور خاصه مازندران امروز به برکت نظام جمهوری اسلامی از امکانات مناسبی برخوردار هستند که افراد می‌توانند با کمترین دغدغه در آن به زندگی بپردازند.

حبیبی تصریح کرد: با توجه به دغدغه‌های رهبری در حوزه اقتصاد و رویکرد جدی ایشان به مقوله اقتصاد مقاومتی به‌راحتی می‌توان در فضای روستاها با توجه به ذائقه، صبر و استقامت، تلاش و متانت طبع روستاییان در این زمینه با کمی دقت‌نظر و اهمیت به برخی زیر ساخت‌ها کمک شایانی به تولید در محصولات مختلف از جمله دام‌پروری و کشاورزی کرد و از این راه اقتصاد خانواده‌های روستایی را تقویت کرد.

وی تاکید کرد: علاوه بر نکات گفته شده نباید از همت زنان روستایی در مدیریت زندگی به سادگی گذشت که خود می‌تواند درس بزرگی برای بسیاری از مدیران جامعه باشد و اگر نگاه مدیران معطوف به خدمت عاشقانه باشد حتما بسیاری از مشکلات در روستاها و جوامع شهری برطرف خواهد شد.

این کارشناس حوزه مدیریت در پایان گفت: ساختار روستاها و انعطاف مردم در مسائل فرهنگی، قومی و اقتصادی به راحتی می تواند الگوی مناسبی برای زندگی شهری باشد به شرط آن که در این زمینه به صورت کاربردی تحقیقات گسترده صورت پذیرد.

باید روحیه تلاش محور روستاییان همچنان حفظ و تقویت شود
هومن نصیرایی کارشناس و فعال فرهنگی اجتماعی در گفت‌و گو با خبرنگار ما اظهار کرد: با شنیدن نام روستا اولین گزینه‌هایی که به ذهن هرکس می‌رسد آب‌و هوای سالم، مردم خونگرم و زحمت‌کش است که این مساله خوب می‌تواند موجب تقویت روستاها شود.

وی افزود: امروزه بنا به دلایل مختلف وضعیت فرهنگی مردم روستا به بسیاری مسائل ازجمله امکانات و آب که عموما مقوله‌های مهمی در ایجاد فضای مناسب زندگی روستایی هستند وابسته شده و باعث کم‌رغبتی شده که باید رویکرد جدی مسئولان در این زمینه را شاهد باشیم.


کارشناس و فعال فرهنگی اجتماعی با اشاره به نگاه تلاش محور در روستاها ادامه داد: نباید در فرهنگ بومی روستاها نگرش مردم را تغییر داد و در این زمینه با ایجاد برخی مهارت‌های عمومی می‌توان ماندگاری مردم در مناطق روستایی را شاهد بود.

نصیرایی تصریح کرد: امروز باید به مساله آب که باعث آبادانی در همه جا از جمله روستاها است به صورت جدی نگاه کرد و به دنبال بیشتری بهره‌وری در زمین‌های کشاورزی و باغات از آب بود تا شاهد رونق ادامه دار روستاها باشیم، البته باید از زحمات مسولینی که در امر تقسیم و توزیع عادلانه آب زحمت می‌کشند تقدیر کرد و در این مسیر باید توجه کنیم اگر سرسبزی در روستاهای مازندراناست از برکت وجود آب است.

وی تاکید کرد: آدم‌های صنعتی امروز بلاهای بسیاری بر سر طبیعت آوردند که باید به صورت جدی با این موضوع به ویژه در جایی که روستاها در کنار جنگل‌ها و مراتع وجود دارند نگاه کرد و تمهیدات ویژه اندیشید چون وجون جنگل‌ها و مراتع باعث پویایی و رونق زندگی در این مناطق است.

این کارشناس اجتماعی و فعال فرهنگی در پایان گفت: با توجه به پتانسیل مازندران در زمینه کشاورزی، باغداری و دام پروری مسئولان ارشد استان باید به دنبال ایجاد زیرساخت مناسب و اشتغال همسو با شرایط جغرافیایی و زیست بومی برای نسل جدید باشیوه مدرن باشند تا سبب ماندگاری بیشتر اهالی روستا در جغرافیای محل زندگی خود باشند و از هجوم به شهرها جلوگیری شود که همه پیامدهای بعدی فقر، فساد و بیکاری را به دنبال نخواهد داشت.

نظرات مردمی در مورد وضعیت روستاهای مازندران

رضا شیبانی(ساکن روستای کجور نور): زندگی روستایی لذت‌بخش است و اگر به اولیه توسط دولت برای روستاها اهمیت داده شود مطمعنا کسی به شهر نمی‌رود.

اعظم بابازاده‌درزی(دانشجوی جهانگردی): زندگی شهری مشکلات بسیاری دارد اما سادگی روستا این مشکلات را ندارد، فراهم‌سازی بستر مناسب و توجه به گردشگری روستایی در حضور مردم روستا در بوم خود تاثیرگذار است.

آمنه اعتمادی(روستای مرزبال بابل): شاید در قدیم رفتن به شهر آرزو بود ولی الان خیلی‌ها به روستا بریا زندگی می‌آیند اگر مشکل کار مردان حل شود کسی به شهر نمی‌رود.

مسعود صادقی(کارمند بیمه): امروزه بسیاری از خدمات به روستاییان داده می‌شود که یکی از مهمترین آن‌ها بیمه است و دیگر دلیلی برای رجوع به شهر ندارند و اگر بستر اولیه فراهم باشد مهاجرت کم و کمتر می‌شود.

مهدی کیانوش(کارمند در قائم‌شهر): فرهنگ روستانشینی با روحیه تلاش و همبستگی می‌تواند الگوی مناسبی برای بسیاری از مسئولان باشد، شادابی و بکر بودن بسیاری از مناطق روستایی همچنان می‌تواند در جهت گردشگری و ایجاد فضای کسب و کار بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش بلاغ، گفت‌و گوهای مسئولان، کارشناسان و نظرات عموم مردم بر لزوم کار توسط دولت در مورد زیرساخت‌های فضای روستاهای کشور و برطرف کردن نیازهای اولیه برای جلوگیری از مهاجرت مردم به شهرها دارد.

از طرفی تسهیل در اشتغال روستانشینان در بستر فضایی که دارند همراه با ایجاد رونق برای محصولات در بازار داخلی توسط مسئولان خواسته‌های برحقی بود که باید به آن توجه ویژه کرد و با برنامه‌ریزی و مدیریت درست، فضای روستایی را در دل رفاه شهری همچنان حفظ کرد چون چرخه تولیدی بسیاری از ملزومات جوامع شهری و کشور بر عهده روستانشینان است.

 

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين