امروز : جمعه, ۲۶ شهریور , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/10/10 - 0:43 ذخیره فایل ارسال به دوستان

۲۵هزار بیمار در کشور در نوبت پیوند عضو

مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان تعداد افراد نیازمند پیوند عضو را در کشور 25 هزار نفر ذکر کرد و گفت: روزانه هفت تا 10 بیمار نیازمند دریافت عضو در نوبت انتظار، جان خود را از دست می دهند.

به گزارش بابل نوین، کتایون نجفی زاده روز دوشنبه در حاشیه نخستین دوره آموزشی تخصصی و مدیریتی فراهم آوری اعضای پیوندی در یزد در گفت و گو با ایرنا افزود: سالانه از پنج تا هشت هزار مورد مرگ مغزی تنها اعضای ۹۰۰بیمار به افراد نیازمند اهدا می شود.
وی بیان کرد: در مجموع ۲ هزار و ۵۰۰ تا چهار هزار نفر از افراد مرگ مغزی شرایط اهدای عضو را دارند که فقط حدود یک چهارم آنها منجر به اهدای عضو می شود.
نجفی زاده با بیان اینکه سال گذشته فقط اعضای ۸۷۰ مورد مرگ مغزی اهدا شد، اظهار کرد: هر فرد مرگ مغزی با اهدای اعضا و نسوج خود جان یک تا هشت نفر را از مرگ نجات می دهد.
مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان افزود: سالانه هزار و ۴۰۰مورد پیوند از اهدا کننده مرگ مغزی و هزار و ۱۰۰ مورد پیوند از اهدا کننده زنده در کشور انجام می شود.
رییس سابق اداره پیوند و بیماری های خاص وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد : آمار اهدای عضو مرگ مغزی در کشور، شایسته یک کشور اسلامی نیست و باید همه عزم خود در این زمینه جزم کنند تا این آمار اصلاح شود.
نجفی زاده ادامه داد: همه مسئولان مربوط و حتی خیرین دست به دست هم دهند تا با فرهنگ سازی رضایت به اهدای عضو افزایش یابد و هیچ فرد مرگ مغزی اعضای خود را زیر خاک نبرد.
وی با بیان اینکه مرگ مغزی به طور دقیق مساوی با مرگ است و با « کما» تفاوت دارد اظهار کرد: فرد دچار مرگ مغزی را نمی توان بیش از ۱۴ روز نگه داشت زیرا پس از مرگ مغزی، مواد سمی در بدن فرد تولید و منجر به از بین رفتن اعضای بدنش می شود.
مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان یادآور شد: همچنین سالانه ١۶ هزار مرگ و میر ناشی از تصادفات جاده ای در کشور رخ می دهد که با همکاری مردم، رعایت مقررات ، افزایش کیفیت خودروها و اعمال قانون می توان این عدد را کاهش داد.
دوره یاد شده با حضور جمعی از گروه های پزشکی شامل بیهوشی، جراحان مغز و اعصاب، متخصص داخلی و اعصاب، ،پرستاران آی سی یو، پرسنل اتاق عمل و مدیران بیمارستانهای دولتی و خصوصی استان یزد در سالن همایش های باقر العلوم یزد امروز آغاز شد و به مدت ۶ روز ادامه دارد.
شرکت کنندگان این دوره، آموزش های لازم را در خصوص روند اهدای عضو فرا می گیرند.
در سال جاری ۱۷ مورد اهدای عضو در استان یزد انجام شده است.
اعضای قابل اهدا از فرد مرگ مغزی شامل قلب، ریه ها، کبد، روده ها، لوزالمعده و کلیه هاست.
علاوه بر این، برخی از بافت های بدن از جمله پوست، قرنیه، تاندون، غضروف، استخوان و دریچه قلب نیز قابل پیوند است. /ص

 

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين