امروز : جمعه, ۳ بهمن , ۱۳۹۹
تاریخ : 2015/05/30 - 15:41 ذخیره فایل ارسال به دوستان

خدادا عزیزی :۹۵% فوتبال ایران را کثافت ومافیا برداشته به امید خدا ۱۰۰% می شود

باور کنید اگر پیشنهاد بارسلونا را هم بدهند آنقدر خوشحال نمی‌شوم که الان در باغ‌ام و در کنار فرزندانم خوشحال هستم

خداداد

به گزارش بابل نومه به نقل از روزنامه ورزشی گل ، واگذاری نافرجام تیم‌های پرطرفدار پرسپولیس و استقلال به بخش ‌خصوصی به همراه عدم مدیریت آماده‌سازی تیم‌ملی و اتفاقات ریز و درشت این روزها را در کنار هم قرار دهید تا به این نتیجه برسید که قرار است چه بلایی سر این فوتبال بیاید. خداداد عزیزی که با زبان سرخش شاید اگر اغراق نباشد تنها کسی است که علیه مافیای فوتبال و اتفاقات پشت‌پرده صحبت می‌کند، این روزها در باغش بهترین لحظات زندگی‌اش را سپری می‌کند و به قول خودش حتی اگر بارسلونا را هم به او پیشنهاد بدهند این‌قدر که در کنار فرزندانش است خوشحال نمی‌شود. او درباره مسایل روز فوتبال ایران با«گل» صحبت کرد.
*با توجه به اشرافی که شما به فوتبال ایران دارید فکر می‌کنید دلیل شکست مزایده چهارم در بحث واگذاری سرخابی‌ها به بخش خصوصی چه بود؟
آن‌طور که از شرایط برمی‌آید فکر نمی‌کنم این دو تیم را به شخص بدهند. یا اینکه جرات نمی‌کنند یا می‌ترسند این دو تیم را به بخش خصوصی واگذار کنند. دلیلش را نمی‌دانم چرا این دو تیم را به سازمان خصوصی‌سازی برای واگذاری سپرده‌اند. شاید واگذاری یک کارخانه عظیم‌الجثه به شخص امکانپذیر باشد اما شرایط این دو تیم فرق می‌کند.
یعنی فکر می‌کنید دولت از اتفاقات آینده می‌ترسد که این دو تیم را به بخش خصوصی واگذار نمی‌کند؟
به نظر من وسواسی که برای واگذاری این دو تیم به خرج می‌دهند منطقی است. چراکه هرکدام از این دو تیم ۳۰، ۴۰میلیون طرفدار دارد و دولت از سوءاستفاده تبلیغاتی- سیاسی توسط این دو باشگاه نگران است. اگر بخش خصوصی بتواند با تفکر خوب این دو تیم را مدیریت کند شما شک نکنید در حوزه اقتصادی و سیاسی می‌توانند بیشترین بهره‌برداری را ببرند.
*پس باید چکار کرد؟
نظر من با توجه به اینکه در این فوتبال بوده‌ام و به قول دوستان پیشکسوت فوتبال هستم این است که باید این دو تیم در دست دولت باشد. حالا اگر قرار است وزارت ورزش مالک این دو باشگاه نباشد بدهند به وزارتخانه‌هایی مثل نفت یا صنایع. اینکه بدهند به بخش خصوصی فردا برای دولت دردسرساز است. چراکه باید عواقب آن را بپذیرند. بخش خصوصی باید دنبال پول و حفظ باشگاه باشد و شک نکنید به مشکل برمی‌خورد.
اما در این فصل دیدیم که این دو تیم طوری کار کردند که ورزشگاه‌ها خالی بود. برای همین می‌گویند این‌قدرها هم که می‌گویند پرسپولیس و استقلال مهم نیستند.
اعتقاد دارم پرسپولیس و استقلال در مملکت ما اسم‌های کوچکی نیستند. هنوز هم طرفدارانی دارند که سرشان را برای این دو تیم بدهند.
شاید چون هدایتی به عنوان بخش خصوصی وارد این قضیه شده دولت برای واگذاری تردید دارد.
منظور من شخص هدایتی نیست. به طور کلی می‌گویم دولت برای واگذاری به کسانی که الان خواهان این دو باشگاه شده‌اند سختگیری می‌کند که به نظر من کارشان درست است. دولت حالا که خرج می‌دهد بهتر است برای جلوگیری از سوءاستفاده‌های آینده این دو تیم را به بخش دولتی بسپارد.
*پس فکر می‌کنید با واگذاری این دو تیم هواداران هم به ورزشگاه‌ها بیایند؟
اصلا اتفاقات این فصل ربطی به این ندارد که این دو تیم هوادار ندارد. اگر پرسپولیس و استقلال خوب مدیریت شوند و در نقل و انتقالات تیم خوبی ببندند مطمئن باشید که استادیوم‌ها پر می‌شوند به شرطی که این دو تیم برای قهرمانی بسته شوند. همان‌طور که در آسیا دیدید پرسپولیس مردم را به ورزشگاه‌ها آورد چون خوب نتیجه گرفت.
جدا از این بحث این روزها اگر دقت کرده باشید تمام بحران‌های فدراسیون فوتبال را وزارت ورزش حل و فصل می‌کند. از گرفتن بلیت برای جام‌ملت‌ها تا ماندن کی‌روش و ماجرای تبریز…
این موضوع چیز تازه‌ای نیست. همه می‌دانند که کفاشیان در فدراسیون فوتبال کاری انجام نمی‌دهد. هیچ‌کجای دنیا فدراسیون‌های فوتبال از وزارت ورزش پول نمی‌گیرند. فوتبال ما آنقدر درآمدزا هست که نیاز به کمک وزارت ورزش نداشته باشد البته اگر مدیریت صحیح داشته باشد. شما نگاه کنید سازمان لیگ ۱۶۰میلیارد بابت تبلیغات می‌گیرد و فدراسیون فوتبال هم کلی اسپانسر دارد. پارسال در همین لیگ یک برای ورود به مسابقات یک ۷۰میلیون و یک ۸۰میلیون پول گرفتند. مطمئن باشید چنین پولی را در لیگ‌برتر هم می‌گیرند. حالا این را در کنار حق‌پخش تلویزیونی و حق‌عضویت بگذارید تا متوجه شوید این‌طور هم نیست که فوتبال ما برای سازمان لیگ و فدراسیون درآمدزا نباشد. واقعا دلیل اینکه وزارت ورزش باید به فدراسیون کمک کند را نمی‌دانم.
*فکر می‌کنید با این شیوه مدیریتی که کفاشیان دارد چه آینده‌ای برای تیم‌ملی و فوتبال ایران باید تصور کرد؟
مطمئن باشید بعد از چند وقت تمام اختیارات فوتبال را وزارت ورزش برعهده می‌گیرد و رییس فدراسیون را عوض می‌کند. وقتی کفاشیان کاره‌ای نیست و دوست دارد اختیارات را به وزارت ورزش بدهد همان‌ بهتر که وزارت ورزش ورود کند.
با این شیوه مدیریت کفاشیان باید منتظر انتقادهای تکراری کی‌روش باشیم.
حالا که کی‌روش مانده انتقاد کردن فایده‌ای ندارد و باید از او حمایت کرد. البته خودش هم چون قبول کرده با این شرایط بماند و مسایل چهار سال گذشته را از نزدیک دیده دیگر نباید انتقاد کند. چون خودش خواسته تا با این شرایط با تیم‌ملی ایران کار کند.
اما نوع مدیریت کفاشیان این بهانه را دست کی‌روش می‌دهد تا در صورت نتیجه نگرفتن تقصیرات را به گردن رییس بیندازد.
من معتقدم و بارها هم در گفت‌وگو با خود شما و دیگر رسانه‌ها گفته‌ام که باید از کی‌روش حمایت کنیم. مشکل ما این است که در فدراسیون فوتبال آدم فوتبالی پیدا نمی‌کنید البته جز اسدی. وقتی یک آدم فوتبالی در فدراسیون وجود ندارد چطور می‌شود در مورد فوتبال و مدیریت آن صحبت کرد. ما تنها باید امیدوار به توانایی‌های کی‌روش باشیم تا به جام‌جهانی صعود کنیم. در این چند ساله نه پول بود و نه امکانات اما به هر شکلی به جام‌جهانی رفتیم. کی‌روش می‌داند که ما در فوتبال‌مان مدیریت نداریم پس باید خودش با اتکا به توانایی‌های خودش تیم را به جام‌جهانی ببرد.
*اما فوتبال ما تنها تیم‌ملی نیست. با این شیوه مدیریت کفاشیان فکر می‌کنید بشود به آینده امیدوار بود؟
برای شما مثال می‌زنم تا بهتر متوجه شوید. شما فکر کنید دو تا کارخانه مثل هم را به دو مدیر تحویل می‌دهند اما یکی موفق‌تر است. فوتبال ما هم چنین شرایطی دارد. مدیران قبلی فدراسیون شاید شرایط بدتری از کفاشیان داشتند اما درست مدیریت کردند. شما به تیم‌های پایه‌ای فوتبال ما در هشت‌سال گذشته نگاه کنید ببینید آدم‌ها چطور در این تیم‌ها مسوولیت گرفتند آن‌هم بدون کوچک‌ترین زحمتی. چون فلانی پسر باجناق فلانی است یا فلان حاج‌آقا فلان کس را توصیه کرده باید بشود سرمربی یکی از تیم‌های پایه‌ای. تیم‌های پایه جوانان و نوجوانان و امید را بین خودشان تقسیم کرده‌اند. برای همین نباید توقع داشته باشیم که استعدادی به فوتبال ما معرفی شود اگر هم استعدادی بوده بیرون از ایران به فوتبال ملی ما اضافه شده مثل قوچان‌نژاد و دژآگه. متاسفانه در فوتبال پایه‌ای افراد فقط دنبال زد و بند و مسایل غیراخلاقی هستند که شما نمی‌توانید بنویسید!
*از آنجایی که شما همیشه علیه مافیا و زد و بند در فوتبال ایران صحبت کرده‌اید، می‌خواهم از شما در این‌باره که گفته می‌شود اصفهانی‌های مقیم تهران به دنبال برکناری وزیر ورزش هستند تا فوتبال و ورزش را به دست بگیرند، بپرسم؟
فوتبال ما همه‌اش مافیا و زد و بند است. قبلا هم به شما گفته‌ام ۹۵درصد فوتبال ما را مافیا و کثافت برداشته. به امید خدا با این شرایطی که آقایان رقم زده‌اند به صددرصد می‌رسد. همه در این فوتبال دنبال قدرت هستند. در سفرهای استانی و در جلسات استانی به جای اینکه به فکر فوتبال آن استان باشند دنبال یارکشی و گذاشتن آدم‌های خودشان در هیات‌فوتبال استان‌ها هستند. در فوتبال سالانه بین ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰میلیارد چرخش مالی داریم. برای همین است که خیلی‌ها دوست دارند همه‌کاره این فوتبال شوند. من همیشه درباره مافیا صحبت کردم اما اینکه شما می‌گویید اصفهانی‌ها به دنبال مساله‌ای هستند چون هنوز ثابت نشده و من از آن اطمینان ندارم نمی‌توانم درباره‌اش صحبت کنم. اگر این اتفاق افتاد آن‌وقت نظر می‌دهم.
این روزها شرایط پدیده با آن چیزی که ابتدای فصل مدیرانش قول داده بودند تفاوت زیادی کرده است. خداداد عزیزی در ابتدای فصل گفته بود که خیلی به این پدیده خوشبین نیست.
واقعیت این است که محسن پهلوان چون با من دوست است و همیشه لطف داشته می‌دانم که به دنبال حضور در بالای جدول بود. آن‌طوری هم که پهلوان گفته مرزبان به او قول داده بوده بین اول تا پنجم بشوند. هرچند که مدیرعامل باشگاه و اطرافیان تیم از نتایج تیم راضی هستند. اما فکر می‌کنم پهلوان از نتایج پدیده در این فصل راضی نیست چراکه او یک آدم زیاده‌خواه و جاه‌طلب است و همیشه بالا بالاها را نگاه می‌کند.
*پدیده با شما برای فصل آینده صحبت کرده؟
هیچ صحبتی با من درباره پدیده نشده است.
خداداد برخلاف خیلی‌ها که روزی چند گزینه برای خودشان می‌تراشند، خیلی راحت می‌گوید هیچ پیشنهادی ندارد…
من الان بهترین روزهای زندگی‌ام را در کنار فرزندانم می‌گذرانم. جای‌تان خالی زیر آلاچیق کنار آبشار با فرزندانم داریم گیلاس و آلبالو می‌خوریم. باور کنید اگر پیشنهاد بارسلونا را هم بدهند آنقدر خوشحال نمی‌شوم که الان در باغ‌ام و در کنار فرزندانم خوشحال هستم. هرگز هم برای تیم گرفتن تلاش نمی‌کنم و به کسی هم زنگ نمی‌زنم.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين