امروز : سه شنبه, ۲۰ آذر , ۱۳۹۷
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۷/۲۳ - ۱۱:۱۸ ذخیره فایل ارسال به دوستان
گزارش به بهانه روز جهانی نابینایان:

جامعه باید توانمندی و مهارت‌های نابینایان را بپذیرد / محدودیت ناتوانی نمی‌آورد بلکه زمینه‌ساز بروز خلاقیت است

جامعه باید توانمندی و مهارت‌های این گروه را بپذیرد و درک کند که این افراد هم می‌توانند مانند دیگران زندگی کنند،با فراهم نبودن امکانات و فضای شهری این افراد از جامعه دور می‌شوند که یکی از آسیب‌های این گروه انزوا یا فاصله گرفتن تدریجی از جامعه است.

به گزارش بابل نوین، نابینایی یا کوری وضعیتی است که بیمار در آن ادراک بینایی ندارد و علت آن عوامل فیزیولوژیکی یا عوامل عصبی است و طبق آمارهای سازمان جهانی بهداشت امروزه حدود ۱۳۵ میلیون نابینا در جهان وجود دارد که ۹۰ درصد آن در کشورهای در حال توسعه ساکن هستند.

آمارها حاکی از آن است که حدود ۱۱۵ تا ۱۲۰ هزار نابینا در کشور وجود دارد که از این میان ۵۵۰ هزار نفر نیز دچار کم بینایی و نابینایی هستند و ایران در این میان در جرگه ۱۶ کشور اول از نظر جمعیت نابینایان قرار دارد.

سوالی که در این میان مطرح می‌شود، میزان شناخت و توجه ما در ارتباط با این گروه است، در جهان متمدن امروزه و پررنگ شدن اصول دموکراتیک و حقوق بشری، اصل بر این گذاشته شد که همگان با هم برابرند یعنی فارغ از رنگ، نژاد یا معلولیت، همگان باید مساوی و برابر باشند و به این برابری احترام بگذارند.

دلایل نابینایی

نابینایی علاوه بر این که می‌تواند ارِثی باشد می‌تواند به دلایل مختلف بروز کند.

دلایل مختلف بروز بیماری کوری بستگی به شرایط اجتماعی و جغرافیا دارد، در کشورهای در حال توسعه آب مروارید شایع‌ترین دلیل است و هم چنین تراخم، جذام، انکوسرکیازیس و گزروفتالمی نیز از دلایل مهم هستند  و در کشورهای توسعه یافته کوری بیشتر به میزان پیری فرد بستگی دارد.

سایر دلایل کوری عبارتند از:

  • رتینوپاتی دیابتی
  • جداشدگی شبکیه
  • بیماری‌های دژنراتیو ارثی شبکیه

حقوق اجتماعی افراد نابینا

‌‌‌‌نابینایان حق بهره‌گیری از کلیه‌ی امکانات رفاهی معمول در جامعه را دارند،  آنان می‌توانند از پیاده‌رو‌ها، خیابان‌ها، بزرگراه‌ها و وسایل ترابری همگانی مانند هواپیما، قطار، اتوبوس، خودرو، کشتی، هتل‌ها، مکان‌های عمومی و مراکز تفریحی و مذهبی استفاده  کنند.

چنانچه اگر محدودیتی برای سود جستن از این تسهیلات و مکان‌ها در میان باشد، باید فراگیر همه‌ افراد جامعه باشد و اگر شخص یا سازمانی فقط برای نابینایان در استفاده از تسهیلات همگانی، محدودیت ایجاد کند یا حقوق نابینایان عاقل و بالغ را نادیده بگیرد مجرم شناخته می‌شود.
رانندگان وسایل نقلیه، موظف به مراعات کامل نابینایانی هستند که با عصای سفید در خیابان‌ها در تردد هستند و دولت موظف است نابینایان را به مشارکت در امور دولتی تشویق کند تا آنان نیز به کار مشغول شوند.

نابینایان موفق و تاثیرگذار در جهان

افراد مشهور نابینا در بسیاری از حوزه‌ها جهان را تغییر  و حتی متحول ساخت،  در بخش‌هایی چون موسیقی، سیاست، علم، هنر و ورزش.

این افراد موفق شدند زیرا که اجازه ندادند تا عدم درک خارجی نور، نور درونی آن‌ها را خاموش کند.، این‌ها افرادی هستند که جهان را  با استعداد و شجاعت خود روشن ساختند.

رودکی، پدر شعر فارسی: او نابینایی است که در عرصه شعر، سخن و هنر درخشید و به تعبیر عالمان ادب فارسی، مقام پدر شعر فارسی را به خود اختصاص داد.

هلن کلر: نویسنده‌، فعال اجتماعی و مدرسآمریکایی نخستین فرد کر ولالی بود که در دانشگاه تحصیل کرد، او یک مدافع خستگی‌ناپذیر حقوق افراد معلول بود.

کلود مونته: بنیانگذار نقاشی امپرسیونیست فرانسوی که تا سال ۱۹۰۷ همچنان مشهور بود اما کم‌کم مشکلات جدی‌اش آغاز شد و بینایی‌اش را از دست داد. حتی در شرایطی که وضعیت بینایی کلود روز به روز بدتر می‌شد، او هیچ‌گاه از نقاشی کردن دست نکشید.

آندری بوچلی: در ۱۲ سالگی در یک تصادف در جریان بازی فوتبال نابینا شد. وی با وجود تسلط به پیانو، فلوت و ساکسیفون در مدرسه نابینایان ادامه تحصیل داد و دکترای حقوق دریافت کرد.

هریت توبمن: در جوانی یک برده بود که به کانادا گریخت ولی به آمریکا بازگشت، جایی که به کمک صدها برده سیاه‌پوست شتافت. او در جریان مبارزات برابری حقوق سیاهان به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت و از ناحیه سر مجروح شد، جراحتی که منجر به اختلال شدید بینایی وی شد.

 اشتغال و مبلمان شهری از مشکلات اساسی نابینایان در مازندران است

سیدمهدی مسلمی رییس کانون کم‌بینایان و نابینایان مازندران اظهار کرد: نبود اشتغال و مبلمان شهری نامناسب از مشکلات اساسی نابینایان در مازندران است که تا سال ۹۵ بالغ بر چهار هزار ۳۹۴ نفر از جمعیت استان مازندران را تشکیل می‌دادند.

وی با اشاره دلابل نابینایی و کم‌بینایی در استان مازندران افزود:  مشکلاتی مانند شبکه چشم، دیابت و مادرزادی از جمله علت‌های اصلی کم بینایی و نابینایی در مازندران است.

این مسئول ادامه داد: کانون کم‌بینایان و نابینایان اتان مازندران به منظور کاهش مشکلات نابینایان خدماتی از جمله پیگیری برای اشتغال، آموزش کلاس‌های متنوع و برگزاری اردوهای سیاحتی و زیارتی برای این گروه ارائه می‌دهد.

مسلمی در پایان گفت: اشتغال و مبلمان شهری از مشکلات اساسی نابینایان در مازندران است البته برخی شهرها در این زمینه اقدامات لازم را درباره ساماندهی مبلمان شهری انجام دادند اما سایر شهرستان‌ها نیر باید این امکانات را فرهم سازند.

جامعه باید توانمندی و مهارت‌های نابینایان را بپذیرد

 جعفر عمرانی با اشاره به تعداد نابینایان شهرستان بابل اظهار کرد: تعداد نابینایانی که ما از آنان اطلاع داریم مربوط به افراد تحت پوشش اداره بهزیستی شهرستان بابل است که در حال حاضر از کل شهروندان تحت حمایت سازمان بهزیستی بابل ۴۹۰ نفر نابینا یا کم‌بینا هستند و این تعداد در واقع ۹ درصد از کل افراد تحت پوشش بهزیستی بابل را تشکیل می‌دهند.

وی افزود: جهت رفاه حال این قشر از شهروندان بابل سازمان بهزیستی خدماتی مانند پرداخت وام خوداشتغالی به معلولین و خانواده‌هایشان، کمک در تهیه وسایل توانبخشی و آموزشی، پرداخت هزینه دانشجویی و شهریه دانشگاه، پرداخت مستمری ثابت ماهانه به تعدادی از نابینایان و حمایت‌های مالی جهت مناسب‌سازی محل سکونت و محل کار را به این افراد ارائه می‌دهد.

این مسئول ادامه داد: همچنین برحسب نیاز این قشر از گروه هدف حمایت‌های مالی دیگری نیز انجام و در زمینه تامین مسکن تابینایان  و کم‌بینایان تسهیلات بلاعوض به آنان داده می‌شود.

ریس سازمان بهزیستی شهرستان بابل با بیان مشکلات نابینایان تصریح کرد: یکی از مشکلات اساسی این عزیزان اشتغال است، افراد نابینا یا کم‌بینا بعضا تحصیلات آکادمیک، توانمندی‌ها و مهارت‌های ارزشمندی  دارند ولی متاسفانه در خصوص اشتغال با چالش بزرگی رو‌به‌رو هستند.

وی افزود: ازدواج و تشکیل خانواده یکی دیگر از مشکلات این گروه است، در این خصوص کمک هزینه‌هایی توسط بهزیستی به آنها تعلق می‌گیرد ولی باید خانواده‌ها در این خصوص آسان‌گیری، مساعدت و همراهی بیشتری داشته باشند تا نابینایان و کم‌بینایان در تشکیل خانواده و مدیریت آن با چالش‌های کمتری مواجه شوند.

عمرانی مبلمان شهری را مناسب نابینایان ندانست و اذعان کرد:  مهم‌ترین مشکل این گروه مسئله فقدان مناسب‌سازی مطلوب در مبلمان شهری است، گذرگاه‌ها، معابر، پیاده‌روها و مدخل ورودی بسیاری از ادارات و سازمان‌ها و واحدهای تجاری عمومی مناسب‌سازی نشدند، این مکان‌ها باید به گونه‌ای باشد که نابینایان و کم‌بینایان هم مانند سایر شهروندان بتوانند تردد کنند.

وی ادامه داد: البته برخی از مسیرها و معابر توسط شهرداری بابل مناسب‌سازی شد  که جای تقدیر دارد، ولی بازهم این مشکل در بخش‌های اعظمی از مبلمان شهری مشهود است و  بر این اساس انتظار می‌ رود که همه سازمان‌ها و  و مسئولان در فراهم آوردن امکانات شهری مناسب و مطلوب برای نابینایان و کم‌بینایان تشریک مساعی داشته باشند تا شاهد تحقق عدالت شهروندی در همه جوانب آن در شهرمان باشیم.

این مقام یادآور شد: جامعه باید  توانمندی و مهارت‌های این گروه را بپذیرد و درک کند که این افراد هم می‌توانند مانند دیگران زندگی کنند،با فراهم نبودن امکانات و فضای شهری این افراد از جامعه دور می‌شوند که یکی از آسیب‌های این گروه انزوا یا فاصله گرفتن تدریجی از جامعه است بنابراین باید با همت همه مسئولان موانع حضور و فعالیت این قشر رفع شود.

وی افزود: یکی از مهم‌ترین نکات در زمینه فرهنگ اجتماعی این است که نگاه ترحم‌آمیز به آنها نداشته باشیم و قبل از انجام هر نوع کمکی به آنها جوانب احترام را رعایت کنیم، نباید توانمندی‌های ذهنی، فکری و خلاقیت‌های این گروه را نادیده بگیریم زیرا نابینایان و کم‌بینایان هم شهروندان این شهر  هستند.

عمرانی در پایان گفت: از همه نهادها و مسئولان تقاضا دارم در کنار یکدیگر و همسو در معرفی بهتر توانمندی‌های نابینایان گام برداریم تا شاهد تعاملات اجتماعی بهتری بین شهروندان جامعه با این عزیزان باشیم.

محدودیت ناتوانی نمی‌آورد بلکه زمینه‌ساز بروز خلاقیت است

محجوبه حسن‌پور امیری هنرمند روشندل در گفت‌وگو با خبرنگار ما اظهار کرد: نابینایی مانعی برای فعالیت و حضور در جامعه نیست، من از سال ۱۳۸۵ در عرصه داستان‌نویسی فعال بودم و در جشنواره‌های متعددی شرکت کردم.

وی افزود: از سال ۸۷ نیز مشغول به ساخت عروسک‌هایی فانتزی و جالیزی از کنف هستم که به نوعی نشان دهنده فرهنگ بومی است البته پیش از آن نیز با استفاده از کنف قاب پنجره، آینه، گلدان و تابلو را می‌ساختم.

این روشندل بابلی ادامه داد: ساخت این عروسک‌ها به این دلیل بود که ما تنها اسم مترسک و عروسک‌های جالیزی را در کتاب و برنامه‌های کودک شنیده بودیم و اینکه برای خودم جالب بود بتوانم این را با تولید لمس کنم.

حسن‌پور  تصریح کرد: اگر ما کارکرد یک عضو را از دست می‌دهیم اما سایر قوا برای زندگی به ما کمک بیشتری می‌کنند، برای ما زندگی با صداست که خیلی از چیزها را به ما یاد می‌دهد و ما را دقیق می‌کند، قدرت لمسمان افزایش می‌یابد و کارها را با دقت بیشتری انجام دهیم.

وی افزود: بدانیم  بلکه باید روشن فکر کنیم و باور کنیم که هر محدودیتی زمینه‌ساز بروز خلاقیت است، نابینایی هم محدودیت می‌آورد اما به ما می‌آموزد که به جای چشم از چه قدرت دیگری برای بروز توانایی‌مان می‌توانیم استفاده کنیم.

این عروسک‌ساز تاکید کرد: این محدودیت برای خود من موجب خلق عروسک‌هایی به نام دراز و کوتاه شد، به این دلیل که در مراحل ساخت و وصل کردن دست و پای عروسک امکان دارد اندازه‌هایشان برابر نشود، من با خود فکر کردم این مشکل می‌تواند خود عامل مثبتی برای تولیداتم شود و در حال خاضر مدت‌هاست عروسک‌هایم با عنوان دراز و کوتاه  و دست‌و پاهایی که شاید اندازه هم نباشند ساخته‌ می‌شود.

وی در پایان گفت: اگر در راه مثبت قدم برداریم حتی اگر سرعتمان آرام باشد حرکتی مفید است و مفید بودن احساس خوبی را به همراه دارد و روح و روان‌مان رشد کند.

 

روشندلان در نگاه مردم

هانیه علی‌نژاد(خبرنگار): نابینایان هیچ فرقی با افراد عادی ندارند و همانطور که شرایط زندگی و محیطی رو برای آدم‌های عادی فراهم می‌کنیم باید شرایط مناسب برای آنها هم ایجاد شود که متاسفانه اینطور نیست، باید فضا و فرصت برای اشتغال این قشر فراهم بشود تا به خاطر نقض یک عضو منزوی نشده و خود را از مردم جدا نکنند.

فریده جواهری( خانه‌دار): نابینایی ضعف نیست بلکه فرصتی است برای بروز استعدادهای نهفته این افراد که جامعه باید امکانات و بستر بروز این استعدادها را برایشان فراهم کند.

الیاس غلامی( کارمند): امکانات بسسیار محدودی برای افراد نابینا در جامعه فراهم است که این کافی نیست ،نابینایان همچون سایر شهروندان هستند باید اقدامات افزون‌تری برای آنان انجام شود.

به گزارش بابل نوین، نوع رفتار با نابینایان در جامعه، می تواند در سرنوشت آن ها و حالات روحی و روانی شان تأثیرات متفاوتی بگذارد و نباید با ترحم‌های بی‌خود و یا مهر و علاقه  بی‌مورد، باعث رنجش آنها شد  بلکه باید در مورد نابینایان و رفع مشکلات آنان در ابتدا به فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی دست زد، مسئولان باید اقداماتی را برای رفاه حال این افراد انجام شود تا این قشر که سرشار از استعداد و انگیزه هستند به دلیل عدم وجود امکانات و شرایط مناسب خود را از جامعه دور نسازند و به فردی منزوی تبدیل نشوند.

با انجام برخی اقدامات و  با صرف هزینه‌های کمتر می‌توانیم بسیاری از مشکلات نابینایان را حل یا کمرنگ کنیم، از جمله با اختصاص دادن برنامه خاص در رسانه صداوسیما به افراد دارای معلولیت، رسانه‌ها با در اختیار گذاشتن ستون‌هایی تحت عنوان دلنوشته، تجهیز کردن رایانه‌ها در دانشگاه‌ها به نرم‌افزارهای صوتی برای استفاده نابینایان از امکانات موجود یا قرار دادن فایل های word txt html برای استفاده راحت‌تر نابینایان از منابع علمی و سرگرمی، گامی در جهت توانمندی این افراد برداشت.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين