امروز : چهارشنبه, ۷ مهر , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/10/15 - 9:48 ذخیره فایل ارسال به دوستان

جواد هاشمی: بدون سند بودن برخی از اشعار آیینی آزاردهنده است

به گزارش بابل نوین، جواد هاشمی متخلص به تربت، شاعر به کار‌های متعددی که هر ساله در خصوص عاشورا به نگارش درآمده و تدوین می‌شوند، اشاره کرد و اظهار داشت:برخی از کتاب‌های تدوین شده‌ای که به موضوع عاشورا می‌پردازند، فقط جوابگوی سال انتشار خود هستند و ماندگاری چندانی ندارند البته شاهد انتشار آثاری نیز بوده‌ایم که با گذشت چند دهه از انتشارشان، هنوز ماندگار هستند.
وی افزود:بدون سند بودن برخی از اشعار آیینی آزاردهنده است و فضای مجازی نیز به این امر دامن می‌زند به عنوان مثال با نگاه کارشناسانه به کتاب «من می‌گویم، شما بگریید» متوجه می‌شویم که در بخشی از این کتاب شعر جیحون یزدی با شعر نیر یزدی جابجا شده است.
این شاعر گفت:یکی از کار‌هایی که مؤلف خوب باید انجام بدهد این است که اشعار مستند را در کتاب خود بیاورد. کار کیفی دیگر دسته‌بندی اشعار ذکر شده، است. وسعت دایره تحقیق مؤلف نیز مهم است و جمع‌آوری کیفی در حوزه شعر عاشورایی می‌تواند دایره تحقیق مؤلف آثار مرتبط با این حوزه را گسترش دهد.
هاشمی در بخش دیگری از سخنانش از قرارگیری کتاب جمع‌آوری اشعار مؤید خراسانی در مراحل پر پیچ و خم انتشار خبر داد و تصریح کرد:مجموعه اشعار ولایی و آیینی محتشم کاشانی نیز به عنوان دومین کتاب از سری کتاب‌های مجموعه اشعار ولایی و آیینی در دست انتشار قرار گرفته است. این کتاب بنابر پیشبینی‌های انجام شده در سال آینده منتشر خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد:اولین کتاب از سری کتاب‌های مجموعه اشعار ولایی و آیینی قبلا با عنوان مجموعه اشعار ولایی و آیینی صائب تبریزی روانه بازار کتاب شده و در دسترس مخاطبانش قرار گرفته است.
یادآور می‌شود هاشمی در سال گذشته و به مناسبت فرارسیدن اربعین حسینی کتابی با عنوان «به ایوب می‌رسد» را منتشر کرده بود. اشعار آمده در این کتاب وزن اشعار محتشم کاشانی را داشتند و با ردیف کربا سروده شده بودند، اما موضوعشان آزاد است. این کتاب دربرگیرنده اشعاری است که هم از کتب چاپ شده جمع‌آوری شده‌اند و هم از شعرا به صورت دست به دست گرفته شده‌اند. مؤلف در گردآوری کتاب «به ایوب می‌رسد» از نسخ خطی نیز استفاده کرده است.

منبع:باشگاه خبرنگاران

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين