امروز : شنبه, ۳ مهر , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/10/15 - 12:15 ذخیره فایل ارسال به دوستان
رئیس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی کشور خبرداد؛

نابینایان موفق‌ترین گروه دانش‌آموزان آسیب‌دیده/مشکلات تحصیل در مدارس عادی

به گزارش بابل نوین، رئیس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی کشور گفت: هم اکنون مشکل اصلی تحصیل دانش‌آموزان نابینا در مدارس عادی فضای آموزشی است چرا که فیزیک مدارس مناسب حضور این دانش‌آموزان نیست.

مجید قدمی با اشاره به روز جهانی نابینایان، اظهار کرد: هم اکنون دو هزار و ۲۰۰ دانش‌آموز نابینا در قالب سیستم جداسازی در مدارس استثنایی و همین تعداد نیز در قالب طرح تلفیقی در مدارس عادی مشغول به تحصیل هستند.

وی افزود: سیاست آموزش و پرورش مبنی براین است که دانش‌آموزان نابینا و کم بینا همراه با سایر دانش‌آموزان در نظام آموزشی عادی مشغول به تحصیل شوند چرا که این افراد به لحاظ بهره هوشی مشکلی ندارند.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور گفت: دانش‌آموزان نابینا و کم بینا که در مدارس عادی مشغول به تحصیل هستند برای تهیه کتاب‌های خود باید به ادارات استثنایی مناطق مراجعه کنند چرا که کتاب‌های آنها همان کتب دانش‌آموزان عادی است که به خط بریل تبدیل شده است.

قدمی با اشاره به اینکه دانش آموزان نابینا جزو موفق‌ترین گروه دانش‌آموزان هستند، افزود: امسال ۳۵۰ نفر از میان دانش‌آموزان نابینا، ناشنوا و معلول جسمی و حرکتی در دانشگاه‌ها قبول شدند که عمده آنها از میان دانش‌آموزان نابینا بودند.

وی خاطرنشان کرد: دانش آموزان نابینا در دوره متوسطه در رشته علوم انسانی به ادامه تحصیل می‌پردازند. آنها در رشته‌هایی که نیاز به آزمایشگاه دارد نمی‌توانند تحصیل کنند البته به رشته ریاضی می‌توانند وارد شوند اما عمدتا خودشان گرایش به رشته علوم انسانی دارند و در دانشگاه نیز بیشتر به سمت رشته حقوق و روانشناسی می‌روند.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور گفت: عمده مشکل دانش‌آموزان نابینا پس از فارغ‌التحصیلی مسئله اشتغال است البته آموزش و پرورش در بحث استخدام به جذب سه درصدی معلولان توجه داشته است.

قدمی با اشاره به اینکه برای حضور دانش‌آموزان نابینا در مدارس عادی معلم رابط به آنها اختصاص داده‌ایم، عنوان کرد: هم اکنون مشکل اصلی تحصیل دانش‌آموزان نابینا در مدارس عادی فضای آموزشی است چرا که فیزیک مدارس مناسب حضور این دانش‌آموزان نیست بنابراین تلاش می‌کنیم تا آنها را به سمت مدارسی هدایت کنیم که به لحاظ فضا مناسب‌سازی شده‌اند.

منبع:تسنیم

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين