امروز : دوشنبه, ۱۰ آذر , ۱۳۹۹
تاریخ : 2015/05/31 - 9:00 ذخیره فایل ارسال به دوستان

گران‌ترین نقاشی تاریخ ایران چکش خورد

هتل پارسیان آزادی شامگاه جمعه ۹ خرداد ماه میزبان سومین حراج تهران بود و یکی از پرهیجان ترین شبهای خود را پشت سر گذاشت.

حراج تهران در سومین سال برگزاری خود توانست با فروش صددرصدی همه آثار، فروش کلی ۱۳ میلیارد و ۲۵۷ میلیون تومانی را تجربه کند و به بیش از دو برابر رقم کلی فروش سال گذشته خود دست پیدا کند.

۳۰۱۴۸۸_۲۲۸

حراج تهران/ نقاشی/ بابل نومه

امسال همچون سال گذشته همه ۹۰ اثر ارائه شده در این حراج به فروش رسید و سهراب سپهری که رکورددار دو دوره قبلی این حراج بود، برای دومین بار موفق به شکستن رکورد خود شد و با فروش دو اثرش به مبالغ  یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان و یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان، بالاترین رقم فروش آثار را در سومین دوره حراج تهران از آن خود کرد.حاضران در این حراج ناظر این اتفاق مهم بودند و با چشم‌های خودشان ماجرای فروش ۱۲۵ اثر هنری به رقم ۲۱ میلیارد و ۴۰ میلیون تومان را دنبال کردند. در این حراج تنها یک اثر به فروش نرفت که در نوع خود امر بی‌سابقه‌ای است. جالب‌تر اینکه یک نقاشی از سری تنه درختان سهراب سپهری دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان به فروش رفت که این مساله رکوردی بی‌سابقه برای هنرهای تجسمی در ایران است. این رقم فروش در داخل کشور برای یک اثر هنری بی‌سابقه بود و باید منتظر ماند و دید که چه زمانی این رکورد شکسته خواهد شد.به جز این یک اثر دیگر سهراب سپهری در چهارمین حراج تهران به رقم بالاتر از یک میلیارد تومان به فروش رسید. علاوه‌بر این مجموع فروش ٢١ میلیاردی، یعنی چیزی بیش از شش میلیون دلار در یک شب برای هنر ایران در طول تاریخ اتفاق بی‌نظیری بود. این اتفاق باعث شد تا هنر ایران همه رکوردهای مجموع فروش خود در اقصی نقاط دنیا را بشکند.

۶۳۵۳۷۱۶۴۴۸۳۹۷۸۰۵۳۶

حراج تهران/ نقاشی/ بابل نومه

بی‌تردید رضا کیانیان در رکورددارشدن هنر ایران در فروش نقش بسزایی داشت. کیانیان در این‌باره گفت: «حراج تهران توانسته است ارزی را که از کشور برای خرید آثار هنری خارج می‌شد در کشور نگاه دارد؛ دیگر لازم نیست هنرمندان برای فروش آثارشان روانه کشورهای همسایه شوند؛ سرمایه‌دارانی جذب شده‌اند که به جای خرید و فروش سکه و دلار و تضعیف قدرت مالی اقشار ضعیف جامعه، در امر هنر سرمایه‌گذاری کرده‌اند و انگیزه خلق اثر هنری افزایش یافته است، بنابراین متوجه نشدم چرا از حراج تهران انتقاد می‌کنند.» اشاره رضا کیانیان به برخی از سایت‌های وابسته به اصولگرایان بود که در روزهای اخیر سعی کرده بودند این حراج را مورد حمله قرار بدهند. جالب است که کیانیان گفت توقع خودش رقم فروش بیشتری بوده است.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين