امروز : سه شنبه, ۶ مهر , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/10/27 - 9:23 ذخیره فایل ارسال به دوستان

ساربان: تئاتر مذهبی باید پویا و به‌روز باشد

به گزارش بابل نوین، محمدعلی ساربان بازیگر تئاتر و تلویزیون گفت: تئاتر مذهبی از جمله نیازهای جامعه‌ ماست. ما در جامعه‌ مذهبی زندگی می‌کنیم و پیرو آن، به تئاتر مذهبی نیز نیاز داریم اما معتقدم تئاتری که پویا نباشد نمی‌تواند نیاز جامعه‌ مذهبی را به طور مناسب پوشش دهد.

وی افزود: برخی نمایش‌های مذهبی صرفا نمایش‌های عزاداری هستند که در سال‌های متوالی تکرار می‌شوند. این گونه نمایش‌ها البته تماشاگر خاص خود را دارند اما وقتی تغییرِ رو به جلو در آن دیده نمی‌شود نمی‌توان از آن‌ها به عنوان تئاتر‌های پویا یاد کرد.

این بازیگر اضافه کرد: تئاتر، هنر پویایی است. برای من سوال است که چرا برخی نمایش‌ها بدون هیچ تغییری در دکور و موسیقی و حتی میزانسن‌ها در سال‌های متوالی اجرا می‌شوند؟ بازیگران البته کار خود را به خوبی بر اساس خواسته‌ کارگردان ایفا می‌کنند اما نتیجه‌ کار تفاوت زیادی با اجرای سال‌های قبل نمی کند. در صورتی که جامعه‌ امروز، جامعه‌ پویا و رو به جلویی است. اگر تولیدکنندگان تئاتر، آثارشان را به‌روزرسانی نکنند آثارشان از سلیقه‌ جامعه عقب می‌مانند.

وی با اشاره به اجرای نمایش «خاتون» به کارگردانی حسین عالم‌بخش در حوزه هنری گفت: سال گذشته در اجرای این نمایش حضور داشتم و می‌دانم اجرای دوباره‌ آن چه زحمتی داشته است. حسین عالم‌بخش با همه‌ کمبودها و کاستی‌ها توانسته بالاخره گروهش را سامان دهد و با حضور بازیگران جدید اجرای پر مخاطبی به صحنه ببرد. در حالی که بسیاری از نمایش‌های مدعی با تعداد ناچیز تماشاگر به صحنه می‌روند اما نمایش «خاتون» در تالار اندیشه با تماشاگران زیادی مواجه است. گروه اجرایی توانسته با ترفند‌های مختلف جذب مخاطب کند که این، کار قابل احترامی است و باید به گروه اجرایی این نمایش خسته نباشید گفت.

این بازیگر تئاتر همچنین در مورد نیاز توجه مدیران فرهنگی به هنر تئاتر، تصریح کرد: اگر مدیران فرهنگی ضرورت تئاتر را به واقع درک و لمس کنند، در آن صورت برای رفع موانع و ایجاد بسترهای مناسب برای رشد تئاتر پویا و متعالی، کوشش خواهند کرد. خوشبختانه در سال‌های اخیر برخی از وزرا‌ی هیئت دولت و وکلای مجلس و البته بسیاری از مدیران وزارت ارشاد به تماشای تئاتر نشسته‌اند اما شاید این‌قدر درگیر مسائل دیگر هستند که کمتر به ضرورت تئاتر توجه دارند. اگر این توجه، شایسته و بایسته، معطوف تئاتر شود در آن‌صورت می‌توانیم توقع افق روشن هنرهای نمایشی را داشته باشیم.

ساربان با بیان اینکه حوزه هنری از گذشته نقش پررنگی در تولید تئاترهای مذهبی داشته است، گفت: حوزه هنری روزهای پر رونقی در تئاتر مذهبی داشته است که بسیاری از آن‌ها از جشنواره‌ تئاتر ماه- که اکنون به جشنواره‌ تئاتر سوره تغییر یافته- بیرون می‌آمدند. معتقدم حوزه هنری این امکان و توان و بستر را دارد تا رونق گذشته را بازیابد و تئاتر مذهبی را پویا و موثر به جامعه عرضه کند.

منبع:باشگاه خبرنگاران

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين