امروز : شنبه, ۲۷ شهریور , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/10/28 - 17:56 ذخیره فایل ارسال به دوستان

چرا بانک‌ها جلوی فرار مالیاتی را نمی‌گیرند؟

در اواخر مهر ماه سال جاری بود که رئیس سازمان امور مالیاتی کشور گفت آمارها نشان می دهند که بین 14 تا 30 هزار میلیارد تومان در کشور فرار مالیاتی وجود دارد. این در حالی است که تقریباً تمام کسانی که فرار مالیاتی انجام می دهند، دارای حساب هایی در بانک های مختلف می باشند. بر اساس قانون مالیات های مستقیم بانک ها موظفند که با ادارات امور مالیاتی همکاری های لازم را انجام دهند. سئوالی که در اینجا مطرح است این است که چرا بانک ها در این زمینه همکاری نمی کنند؟

به گزارش بابل نوین،در ۲۴ مهر ماه امسال بود که سیدکامل تقوی نژاد رئیس سازمان امور مالیاتی کشور طی مصاحبه ای اعلام نمود که طبق آمارها بین ۱۴ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان با توجه به اقتصاد زیرزمینی، قاچاق، عدم شفافیت اقتصادی و غیره فرار مالیاتی وجود دارد. همچنین وی اشاره نمود که خوشبختانه با اخذ اطلاعات از خود مودیان و دستگاه هایی که دارای اطلاعات اقتصادی هستند و تجهیز ادارات مالیاتی در سال گذشته حدود ۵ هزار میلیارد تومان از محل فرار مالیاتی، توانستیم مالیات اخذ و به حساب خزانه کشور واریز کنیم.

نکته ای که در اینجا مطرح می شود این است که مبلغ فرار مالیاتی ذکر شده بسیار بالاست و با توجه به  اینکه تقریباً ۳۸ درصد بودجه از محل درآمدهای مالیاتی تامین می شود، باید این فرار مالیاتی را به حداقل ممکن رساند. از آنجا که تقریباً تمام افرادی که فرار مالیاتی را انجام می دهند دارای حساب هایی در بانک ها می باشند و بر اساس مفاد مواد ۲۷ الی ۳۰ آیین نامه اجرایی ماده ۲۱۸ قانون مالیات های مستقیم، اشخاص ثالث مکلف به همکاری با اداره امور مالیاتی برای برداشت از حساب مودیان بدهکار می باشند، بنابراین می توان از طریق بانک ها تا حدودی اقدام به جلوگیری از فرار مالیاتی نمود. اما طبق آنچه در بخشنامه شماره ۳۵۸۲۳/۹۶ مورخه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ مدیریت نظارت بر بانکهای بانک مرکزی آمده است، بانک ها تا آن تاریخ همکاری های لازم را برای جلوگیری از فرار مالیاتی با ادارات امور مالیاتی نداشته اند. سئوالی که مطرح می شود این است که چرا بانک ها همکاری نمی کنند؟
پاسخ این سئوال در این است که هر بانکی دوست ندارد که منابع مالی در اختیارش و یا گردش مالیش کاهش یابد چرا که افزایش نرخ بازدهی بانک ها و سودآوری آن ها از همین طریق تامین می شود. از آنجا که اکثر کسانی که فرار مالیاتی انجام می دهند دارای گردش های مالی بالا و سپرده ها با مبالغ هنگفتی هستند طبیعتا بانک ها حاضر نخواهند بود که برای مسدود نمودن حساب بانکی این افراد با ادارات مالیاتی همکاری های لازم را داشته باشند. این وظیفه بانک مرکزی است که در این گونه موارد ورود پیدا کند و با بانک های متخلف برخورد نماید اما بانک مرکزی در این زمینه هیچگونه اقدامی انجام نداده است، جز همان بخشنامه ای که در چند سطر اخیر ذکر شد. در انتهای آن بخشنامه نیز بانک مرکزی تنها به مدیران عامل بانک ها گفته است که دستور فرمایید با قید تسریع، مراتب تأکید بـر اجـرای مفاد مواد مذکور و لزوم همکاری با اداره امور مالیاتی به کلیه واحدهای ذیربط ابلاغ و بر حسن اجرای آن نظارت دقیق بعمل آید.
شاید از همین رو بوده است که رئیس سازمان امور مالیاتی در مصاحبه اخیر خود در مورخه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ عنوان نمود: افرادی در این کشور هستند که عامدانه با شفافیت اطلاعاتی مبارزه می ‌کنند و من از همه تقاضا می ‌کنم اجازه ندهند برنامه سازمان مالیاتی برای مبارزه با فرار مالیاتی در نطفه خفه شود.
به هر صورت برای اینکه دولت و کشور از بودجه نفتی و طبعات آن رهایی یابد نیازمند آن  است که درآمدهای بودجه را از درآمدهای حاصل از اخذ مالیات تامین نماید. اگر قرار باشد بخشی از درآمدهای مالیاتی بر اثر فرار مالیاتی از بین برود دیگر دولت ها قادر نخواهند بود بودجه را از شر درآمدهای نفتی رها کنند. به همین منظور نیاز است که تمام نهادها با سازمان امور مالیاتی همکاری های لازم را انجام دهند تا گام هایی به سوی جلوگیری از فرار مالیاتی و افزایش میزان درآمدهای مالیاتی برداشته شود.
منبع:تابناک
ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين