امروز : چهارشنبه, ۷ مهر , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/10/29 - 12:37 ذخیره فایل ارسال به دوستان
مسئول کمیته برگزاری مراسم‌های اربعین:

۱۱ موکب اصلی در مسیر راهپیمایی اربعین نجف به کربلا برپا می شود

به گزارش بابل نوین، علی‌اکبر مداحی مسئول برگزاری مراسم های اربعین، در نشست خبری خود در مورد مهمترین برنامه‌های کمیته مراسم های اربعین گفت: در سال گذشته بالغ بر یک میلیون زائر در مراسم های ۴۰ موکب اربعین در طول ۱۰ روز شرکت کردند که در مجموع ۵۶۰ مراسم برگزار شد. به طوری که در برخی موکب‌ها ۲ و در برخی موکب‌ها ۳ مراسم برگزار شده است و پیش‌بینی ما برای امسال، برگزاری مراسم سخنرانی و مداحی در ۴۰ موکب است.

مسئول برگزاری مراسم های اربعین تصریح کرد: تاکنون ۵۵ سخنران و مداح برجسته کشوری قول حضور در مراسم های این کمیته را به ستاد اعلام کردند. به طوری که قرار است این مراسم ها در شهر نجف، شهر کربلا، مسیر نجف به کربلا و شهر‌های سامرا و کاظمین برگزار شود.

وی اظهار کرد: زائران مشرف شده به راهپیمایی اربعین با حضور در این مراسم و سخنرانی‌ها از فیض و معنویت اربعین بهره ببرند تا سفر آن‌ها کامل‌تر شود.

وی درباره موکب‌های اصلی برگزارکننده این مراسم ها گفت: دو موکب اصلی در صحن حضرت زهرا (س) و موکب مسجدالحکیم در شهر نجف، مراسم سخنرانی و مداحی را به صورت ویژه برگزار خواهند کرد. ضمن اینکه چهار موکب هم در شهر کربلا شامل موکب حباب‌الرضا، حسینیه قمی‌ها، موکب شباب‌الرضا و موکب جنب کنسولگری ایران در این شهر ویژه‌برنامه‌های سخنرانی و مداحی را اجرایی خواهند کرد.

مسئول برگزاری مراسم اربعین درباره برگزاری مراسم سخنرانی و مداحی در ۱۱ موکب اصلی مسیر نجف به کربلا، گفت: موکب امام رضا (ع) در عمود ۲۸۵، موکب علی‌بن موسی‌الرضا (ع) در عمود ۷۰۷، موکب میثاق با شهدا در عمود ۷۲۸، موکب ریحانه‌الحسین در عمود ۸۸۰ (با مداحی سیدمجید بنی‌فاطمه و سخنرانی حجت‌الاسلام پناهیان بعد از نماز ظهر)، موکب صاحب الزمان در عمود ۸۲۸، موکب احباب‌الرضا در عمود ۸۴۰، موکب حضرت معصومه (س) در عمود ۱۰۸۰، موکب خدام‌الحسین در عمود ۱۱۲۰ و موکب سیدالشهداء در عمود ۱۴۰۴ این ۱۱ موکب اصلی هستند.

وی با بیان اینکه تنها ۲۰ سخنران از بین ۴۰ سخنران دعوت شده به مراسم دعوت ما را لبیک گفتند، افزود: گلایه جدی از آن‌هایی که دعوت کمیته برگزاری مراسم اربعین را نپذیرفته‌اند، وجود دارد.

مداحی گفت: دو موکب در شهر کربلا جنب کنسولگری سابق و موکب مستقر در عمود ۵۹۲ در مسیر نجف به کربلا میزبان اهالی رسانه است.

وی تصریح کرد: تاکنون ۳۵ مداح و ۲۰ سخنران دعوت این کمیته را لبیک گفتند، ضمن اینکه حدود ۱۲۰۰ ساعت برنامه سخنرانی و مداحی از ۱۰ سفر تا اربعین پیش‌بینی شده است. این در حالی است که سال گذشته ۵۶۰ مراسم توسط این کمیته برگزار شد و امسال امیدواریم که این تعداد به ۸۰۰ مراسم برسد.

مسئول برگزاری مراسم های اربعین خاطرنشان کرد: هیئت رزمندگان در مرز شلمچه و مهران موکب‌هایی را برای پذیرایی از زائران اربعین در نظر گرفته است. به دلیل اشتیاق فراوان مردم برای سفر سریع‌تر به کربلا، ماندگاری زائرین برای حضور در مراسم سخنرانی به حداقل ممکن می‌رسد، اما اگر درخواست جدی برای برگزاری مراسم و سخنرانی و مداحی داشته باشیم، می‌توانیم برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهیم.

مداحی افزود: ۹۰۰ شعبه هیئت رزمندگان در کل کشور ویژه برنامه‌های فرهنگی خاصی در راهپیمایی اربعین دارند.

وی تأکید کرد: نه در سال گذشته و نه در سال جاری از هیچ‌گونه بودجه دولتی برای برگزاری مراسم اربعین استفاده نکرده‌ایم، ضمن اینکه سال گذشته ۳۰۰ میلیون تومان از طریق جمع‌آوری نذورات مردم به این کمیته،ژ کمک شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين