امروز : شنبه, ۲۷ شهریور , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/10/30 - 17:39 ذخیره فایل ارسال به دوستان
معاون وزیر صنعت مطرح کرد:

سهم ۳۰ درصدی شهرک‌های صنعتی از مالیات شهرداری‌ها

به گزارش بابل نوین، به نقل از وزارت صنعت، اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی به همراه علی یزدانی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت وتعدادی از معاونان و مدیران سازمان و شرکت شهرک‌های صنعتی استان تهران در جریان بازدید از دو واحد صنعتی واقع در شهرک صنعتی شمس آباد در نشستی با حضور اعضای شرکت خدماتی، مشکلات واحد‌های صنعتی مستقر در شهرک صنعتی شمس آباد را بررسی کردند.

علی یزدانی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در این نشست ضمن تشریح وضعیت شهرک‌ها و نواحی صنعتی اظهار کرد: در استان تهران بیش از ۱۷ شهرک و ناحیه صنعتی فعالیت می‌کنند که از نظر وسعت، سطح قابل توجهی از اراضی صنعتی کشور را تشکیل می‌دهند.

گفتنی است در داخل شهرک‌ها و نواحی صنعتی بیش از ۴۰ هزار واحد صنعتی کوچک و بزرگ فعال است که حدود ۹۲ درصد این واحد‌ها با اشتغال زیر ۵۰ نفر فعالیت می‌کنند.

یزدانی با بیان اینکه شهرک صنعتی شمس آباد از بهترین شهرک‌های صنعتی کشور است، گفت: بر اساس آمار مندرج در خصوص پروانه‌های صنعتی صادر شده ۴ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در این شهرک داریم.

وی با اشاره به مصوبه مجلس شورای اسلامی در خصوص مشکلات مالیاتی صنایع تصریح کرد: بر اساس قانون، ۳۰ درصد از سهم مالیات ارزش افزوده دهیاری‌ها و شهرداری‌ها باید در جهت توسعه زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی مصرف شود.

یزدانی با بیان اینکه شهرداری‌ها تاکنون این اقدام را انجام نداده اند، یادآورشد: اگر مالیات‌ها پرداخت می‌شد رقم آن بیش از دو برابر بودجه وصولی سال قبل شهرک‌ها بود.

وی با تاکید بر لزوم پرداخت سهم مالیاتی شهرداری‌ها در توسعه زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی گفت: این موضوع در کمیسیون صنایع کشور در حال پیگیری است.

در ادامه این نشست عزیز اکبریان، رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه عرصه تولید، عرصه جهاد است، افزود: مجلس با تمام توان خود آماده حمایت از تولیدکنندگان است.

اکبریان گفت: صنایع کشور با بحران‌های زیادی مواجه هستند که لازم است این بحران‌ها را با کمترین خسارت پشت سر بگذاریم. شرایط تامین آب در استان تهران بسیار سخت‌تر از سایر استان‌های کشور است و بر همین اساس صنایع هم تحت تاثیر کم آبی قرار می‌گیرند.

اکبریان با تاکید بر استفاده از پسآب در صنعت و کشاورزی گفت: وقت آن رسیده که صنایع کشور به جای استفاده از حلقه‌های چاه از پساب برای تولید استفاده کنند.

محمدرضا مس فروش، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران نیز در این نشست با تاکید بر اولویت داشتن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی گفت: به تبع تکالیفی که در حوزه اقتصاد مقاومتی مشخص شده است باید به وضعیت تولیدکنندگان رسیدگی شود.

وی افزود: با توجهی که کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی به صنعت کشور دارد انتظار داریم این قانون مورد بررسی و پیگیری مجدد قرار گیرد.

این مقام مسوول همچنین با انتقاد از سود بالای تسهیلات اعطایی بانک‌ها به صنعتگران گفت: بانک‌ها باید تسهیلات ۱۸ درصدی در اختیار صنعت گران قرار دهند، اما با روند فعلی این سود در عمل تا ۲۴ درصد هم بالا می‌رود.
وی افزود: لازم است مجلس برای رفع این مشکل یک قانون مدت دار و تکلیفی تصویب کند تا بانک‌ها اجازه دریافت سود‌های بالا را نداشته باشند.

در ادامه این نشست شاهپور قنبری، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی تهران با اشاره به مشکلات زیر ساختی موجود در شهرک صنعتی شمس آباد اظهار کرد: برای رفع مشکل کم آبی تفاهم نامه‌ای با شرکت آب و فاضلاب منعقد شده که بر اساس آن قرار است از طریق کانال محمدیه عملیات آبرسانی انجام شود. طول مسیر انتقال آب ۳۲ کیلیومتر است که ۱۹ کیلومتر آن احداث شده است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی تهران تعامل با صنعتگران را از سیاست‌های اصلی دولت دانست و گفت: بر اساس این سیاست‌ها شرکت شهرک‌های صنعتی گاهی از دریافت حقوق عقب افتاده خود از صنعت گران به وسیله مجاری قانونی اجتناب می‌کند تا تولیدکنندگان متضرر نشوند.

شرکت شهرک‌های صنعتی بر اساس قوانین موجود باید ضمن حفظ خاصیت خدماتی خود هزینه‌ها را نیز از طریق دریافت حق انتفاع تامین کند و این در حالی است که عدم توازن بین هزینه‌ها و حق انتفاع دریافتی از واحد‌های تولیدی برای شرکت مشکلاتی را ایجاد کرده است.

منبع:باشگاه خبرنگاران

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين