امروز : چهارشنبه, ۷ مهر , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/10/30 - 19:27 ذخیره فایل ارسال به دوستان

انتقاد «نعمت احمدی» از عملکرد دستگاه‌های نظارتی

یک وکیل دادگستری با انتقاد از عملکرد دستگاه‌های نظارتی، گفت: دیوان محاسبات، سازمان بازرسی کل کشور و کمیسیون اصل 90 ؛ اگر این سه نهاد به وظایف خود عمل کنند و عملکرد صحیحی داشته باشند، به جایی خواهیم رسید.

به گزارش بابل نوین،با اشاره به جایگاه و وظایف سازمان بازرسی کل کشور گفت: طبق قانون اساسی یکی از وظایف قوه قضائیه نظارت بر حسن اجرای قوانین است؛ بدین منظور قانونگذار اهرمی در نظر گرفته که آن اهرم سازمان بازرسی کل کشور است.

وی افزود: در قانون اساسی بیان شده که مجلس شورای اسلامی دیوان محاسبات دارد و قوه قضائیه هم سازمان بازرسی کل کشور؛ این سازمان چشم و گوش نظارتی قوه قضائیه محسوب می‌شود و یک نهاد نظارتی برگرفته از قانون اساسی است.

احمدی ادامه داد: به عقیده من سازمان بازرسی کل کشور از تمام توان خود استفاده نکرده است. در موضوع‌های مختلف از جمله بابک زنجانی و … شاهد هستیم که گفته می‌شود ما تذکر دادیم یا ما گزارش دادیم؛ در زمان آقای پورمحمدی به عنوان رییس وقت سازمان بازرسی کل کشور عنوان شد که من تذکر دادم که در بانک ملی دارد اتفاقاتی می‌افتد!

این وکیل دادگستری گفت: کمیسیون اصل ۹۰ نیز اهرمی در اختیار قوه مقننه است و سازمان بازرسی کل کشور نیز اهرمی در اختیار قوه قضاییه است. تفاوت در این است که عملکرد سازمان بازرسی کل کشور وصف قضایی دارد.

احمدی اضافه کرد: چرا اتفاقاتی مانند زنجانی و خاوری در کشورهای دیگر اتفاق نمی‌افتد؟ مگر مردم ما متعهد نیستند؟ چرا متعهد هستند ولی دستگاه‌های نظارتی آنطور که باید به وظایف خود عمل نمی‌کنند. ما مطبوعات قوی نداریم یا بهتر است بگویم اجازه نمی‌دهیم مطبوعات قوی شوند.

وی بیان کرد: دستگاه‌های نظارتی ما می‌خواهند حرمت نگه دارند، در حالی که اصل شفافیت این حرف‌ها را نمی‌شناسد. از دو یا سه دستگاه توقع بیشتری وجود دارد. دیوان محاسبات، سازمان بازرسی کل کشور و کمیسیون اصل ۹۰ ؛ اگر این سه نهاد به وظایف خود عمل کنند و عملکرد صحیحی داشته باشند، به جایی خواهیم رسید.

منبع:ایسنا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين