امروز : پنج شنبه, ۱ آبان , ۱۳۹۹
تاریخ : 2015/05/31 - 17:30 ذخیره فایل ارسال به دوستان

دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در رده موثرترین دانشگاه های جهان قرار گرفت

دکتر محمدجواد دهقانی سرپرست  پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) از قرار گرفتن ۳۰ دانشگاه کشور در رده موثرترین دانشگاه های جهان خبر داد.

به گزارش بابل نومه به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، دکتر دهقانی با اعلام این خبر گفت:  با یک نگاه راهبردی، مرجعیت علم و فناوری بهترین هدف برای تبدیل علم به ثروت و قدرت است. کسب مرجعیت علم و فناوری در جهان اولین بند از سیاست های کلان علم و فناوری ابلاغی توسط مقام معظم رهبری است. هر چند نهضت جنبش علمی در طی چند سال گذشته در کشور شکل گرفته است، اما مسیر دشواری تا دستیابی به مرجعیت علم و فناوری جهان وجود دارد.
وی اظهار داشت: دستیابی به مرجعیت علم و فناوری جهان بدون ژرف نگری و برنامه ریزی ناممکن خواهد بود. دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی کشور بایستی در حوزه دیپلماسی علم و فناوری و اثرگذاری اقتصادی گام های اساسی بردارند.
دکتر دهقانی افزود: دانشگاه های کشور در چندین سال گذشته نشان دادند که از توان علمی بسیار بالایی برخوردار هستند، اما نقش تمامی این دانشگاه ها در پیشبرد علم کشور یکسان نیست و البته آنها از ظرفیت ها و بودجه های یکسانی نیز برخوردار نیستند.
رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) ادامه داد: میزان استنادها به انتشارات علمی یک کشور از جمله شاخص های مهمی است که بیانگر میزان تکیه نظام جهانی علم بر علم آن کشور است. دنیای علم امروز استنادها را به عنوان یکی از شاخص های اصلی مرجعیت پذیرفته است. نخبگان علمی دنیا پراستنادترین آن ها هستند و همین نخبگان نقش بسزائی در مرجعیت علمی و فناوری دانشگاه ها دارند.
دکتر دهقانی تصریح کرد: در بیست و پنج سال گذشته بیش از ۳۶۰ میلیون استناد در دنیای علم صورت گرفته است که ۸۰% این استنادها تنها به ۷% از کشورهای دنیا صورت گرفته است. بنابراین، کسب مرجعیت علمی دشوار بوده و نیازمند برنامه ریزی و یک جهاد علمی است. صد دانشگاه برتر دنیا در پنج سال گذشته ۳۴% از کل استنادهای دنیا را دریافت کرده اند. آنها همچنین ۲۱% از علم دنیا را تولید می کنند، اما به هر ترتیب آنها بیش از تولید علم شان استناد دریافت می کنند.
وی تصریح کرد: پایگاه طلایه داران علم تامسون رویترز (ISI) فهرستی از موثرترین دانشگاه های دنیا را معرفی می کند. دانشگاه ها براساس تعداد استنادهایی که در طی ده سال گذشته دریافت کرده اند انتخاب شده اند. این فهرست هر دو ماه یک بار روزآمد شده به نحوی که دانشگاه ها مرتبا مورد ارزیابی قرار گرفته و در صورت عدم کسب حد نصاب امتیاز، حذف می شوند. برای انتخاب موثرترین دانشگاه ها، کلیه دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی دنیا بر حسب میزان اثرگذاری آن ها مشخص و مرتب سازی می شوند. در گام بعدی یک درصد برتر آنها که دارای بیشترین میزان اثرگذاری بوده اند انتخاب و معرفی می شوند.
سرپرست ISC خاطرنشان کرد: مایه مباهات است که ۳۰ دانشگاه از کشور جمهوری اسلامی ایران در میان یک درصد دانشگاه های برتر که دارای بیشترین میزان اثر گذاری بوده اند مشاهده می شود.
رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) افزود: ۷ دانشگاه صنعتی کشور در زمره یک درصد دانشگاه های برتر دنیا قرار گرفته که  دانشگاه های صنعتی شریف، صنعتی اصفهان، صنعتی امیرکبیر، علم صنعت ایران، خواجه نصیر طوسی، صنعتی بابل و صنعتی شیراز به ترتیب میزان اثرگذاری فهرست دانشگاه های یک درصد برتر جهان آورده شده اند.
وی در خاتمه تصریح کرد: پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) حضور این دانشگاه ها در میان دانشگاه های برتر که دارای بیشترین میزان اثر گذاری بوده اند را به تمامی دانشگاهیان تبریک و اظهار امیدواری می کند که با پیگیری برنامه راهبردی خود در راستای  مرجعیت علم و فناوری در جهان و در تحقق سیاست های کلان علم و فناوری ابلاغی توسط مقام معظم رهبری گام بردارند.

منبع : روابط عمومی دانشگاه نوشیروانی

دیدگاه بینندگان
  • سراج

    تاریخ : 31 - می - 2015

    احسنت به بابل و بابلی ها…


    پاسخ

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين