امروز : شنبه, ۲۶ آبان , ۱۳۹۷
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۸/۱۰ - ۲۲:۱۹ ذخیره فایل ارسال به دوستان
رئیس کل گمرک:

گسترش مناطق آزاد یکی از چالش‌های گمرک است

رئیس کل گمرک با بیان اینکه گسترش مناطق آزاد در کشور یکی از چالش های گمرک به حساب می آید ، افزود: در این مناطق مجتمع های تجاری احداث شده که حیات آنها وابسته به کالاهای ساخته شده و مصرفی وارداتی است.

به گزارش بابل نوین،فرود عسگری در نشست سالانه مدیران ستادی و اجرایی گمرکات کشور گفت: از دستاوردهای مهم گمرک الکترونیک حضور ۲۷ سازمان همجوار در سامانه پنجره واحد تجارت فرامرزی است. این روند سبب تسهیل و توسعه تجارت از طریق کاهش زمان و هزینه صاحبان کالا شده است و درآمد گمرکی امسال به ۲۰ هزار میلیارد تومان می رسد.
وی افزود : پنجره واحد تجارت فرامرزی به مرحله نهایی و کارایی حداکثری نزدیک شده است و گمرک و سازمان های همجوار باید کمک کنند تا برخی از مشکلات باقی مانده برطرف شود.
وی در این نشست با بیان اینکه گمرک الکترونیک در حال حاضر به نتایج خوبی رسیده است و در همه جلسات با دولت و مجلس از آن با عنوان کار مهم و اساسی یاد می شود به تشریح انتظارات مردم و دولت از گمرک پرداخت و گفت: اولین و مهم ترین کسانی که از ما انتظار دارند تجار و بازرگانان هستند که به دنبال ترخیص کالاهای خود در کمترین زمان هستند.
خوشبختانه توانسته ایم از طریق گمرک الکترونیک به این انتظار و توقع آنان تا حد زیادی پاسخ دهیم.
رئیس کل گمرک یکی دیگر از مطالبات جدی از این سازمان را رسیدگی به مسائل و مشکلات مرزنشینی ، ملوانی ، کولبری بیان کرد و گفت: گمرک به طور جدی در صدد حل مشکلات این بخش ها با کمک سازمان ها و دستگاه های ذی ربط و ساماندهی این رویه هاست.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع افزایش درآمد گمرک با اجرای سامانه های الکترونیکی اشاره کرد و گفت: با توجه به عملکرد موفق گمرک در سال گذشته پیش بینی سقف درآمد گمرکی در سال ۹۶ فقط از محل حقوق ورودی با ۳هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان افزایش به ۲۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.
رئیس کل تصریح کرد: از ابتدای سال تاکنون ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از محل حقوق ورودی کالاها درآمد پیش بینی شده محقق شده است که البته با احتساب سایر درآمدهای وصولی از طریق گمرک این رقم به بیش از ۱۷ هزار میلیارد تومان می رسد.
وی با اشاره به مطالبات از گمرک گفت: یکی از جدی ترین خواسته های جامعه و مسئولان ، مبارزه همه جانبه گمرک با قاچاق کالا و مواد مخدر است که خوشبختانه در سه سال گذشته با استفاده از سامانه های هوشمند ، تجهیزات پیشرفته و سگ های مواد یاب توانسته است رتبه های بسیار برجسته ای هم در داخل کشور و هم ابعاد بین المللی کسب کند و این روند همچنان ادامه دارد .
عسگری با بیان اینکه گسترش مناطق آزاد در کشور یکی از چالش های گمرک به حساب می آید ، افزود: در این مناطق مجتمع های تجاری احداث شده که حیات آنها وابسته به کالاهای ساخته شده و مصرفی وارداتی است. به همین دلیل مذاکراتی با مسئولان این سازمان در مورد ساماندهی واردات در این مناطق صورت گرفته است و با مساعدت و همکاری آقای بانک دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مقرر شد در چارچوب تفاهمنامه ای مناطق آزاد تحت پوشش سامانه جامع گمرکی قرار بگیرد که البته مراحل اجرایی این تفاهم نامه در منطقه آزاد ارس و اروند به صورت پایلوت در حال عملیاتی شدن است .
رئیس کل گمرک با بیان اینکه اتهام جعل پروانه گمرکی برای همیشه از گمرک برطرف شده است ، گفت : با اجرایی شدن سامانه جامع گمرکی درآمدهای گمرک افزایش یافته به طوری که درآمدهای گمرک از محل حقوق ورودی در سال ۹۲ برابر۸ هزار میلیارد تومان بوده و در سال گذشته فقط از محل حقوق ورودی به ۱۸ هزار میلیارد تومان رسید در حالی که واردات کالا در سال گذشته روند کاهشی داشت.

منبع:تسنیم

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين