امروز : سه شنبه, ۲۴ مهر , ۱۳۹۷
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۸/۱۴ - ۱۶:۴۷ ذخیره فایل ارسال به دوستان

تولید برگ سبز چای ۲۲ درصد کاهش یافت/ پرداخت ۶۵ درصد مطالبات چایکاران

به گزارش بابل نوین، محمد ولی روزبهان رییس سازمان چای با بیان اینکه برداشت برگ سبز چای به پایان رسید، اظهار کرد: از ابتدای فصل برداشت ۱۰۸ هزارتن برگ سبز چای به ارزش بالغ بر ۲۰۳ میلیارد تومان از چایکاران خریداری شد.

وی افزود: علی رغم کاهش نزولات جوی و خشکی شدید هوا، تولید برگ سبز چای به سبب عملیات مناسب به ذراعی و تغذیه باغات در مقایسه با سال قبل تنها ۲۲ درصد کاهش داشت.

روزبهان با اشاره به اینکه سال گذشته میزان نزولات جوی استثنایی بود، گفت: براین اساس تولید برگ سبز چای سال زراعی گذشته با هیچ سالی قابل قیاس نیست.

رییس سازمان چای از روند صعودی تولید برگ سبز چای در سال های اخیر خبر داد و گفت: سال ۹۳، ۶۵ هزارتن، سال ۹۴، ۸۷ هزارتن، سال ۹۵، ۱۳۹ هزارتن و سال ۹۶، ۱۰۸ هزارتن برگ سبز چای تولید شد که این امر بدان معناست که تولید چای در سال ۹۵ نسبت به سال ماقبل خود ۶۰ درصد،۹۶ نسبت به ۹۴ ، ۲۴ درصد رشد داشته است.

روزبهان ادامه داد: تا کنون ۱۳۰ میلیارد تومان مطالبات چایکاران معادل ۶۵ درصد بهای برگ سبز تحویلی به حساب چایکاران واریز شده است و مابقی پس از پرداخت قدرالسهم کارخانجات و دولت پرداخت خواهد شد.

این مقام مسوول با بیان اینکه از مجموع ۱۰۸ هزارتن برگ سبز چای حدود ۲۴ هزارتن چای خشک استحصال شد، گفت: البته کیفیت چای تولیدی امسال به سبب عملیات به ذراعی و هرس باغات نسبت به سال گذشته بهبود یافته است.

به گفته وی امسال ۳۶ درصد برگ سبز خریداری شده درجه یک و مابقی درجه دو بوده است.

حداکثر قیمت هر کیلو چای ایرانی ۴۰ هزارتومان

روزبهان با اشاره به وضعیت متعادل بازار فروش چای بیان کرد: با توجه به افزایش تقاضا در فصل پاییز و زمستان انتظار می رود که همانند سال گذشته مجموع چای تولیدی تا پایان سال به فروش رسد.

رییس سازمان چای قیمت هر کیلو چای ایرانی بسته به کیفیت را ۱۰ تا ۴۰ هزارتومان اعلام کرد.

نیمی از چای وارداتی قاچاق است

وی در بخش دیگر سخنان خود مصرف سالانه چای خشک کشور را ۱۰۵ تا ۱۱۰ هزارتن اعلام کرد و افزود: با احتساب میزان چای تولید کشور، حدود ۸۰ هزارتن مابقی نیاز کشور باید از طریق واردات تامین شود.

روزبهان ادامه داد: براساس آمارهای موجود سال های گذشته ۵۰ تا ۶۰ درصد چای وارداتی از طریق مبادی رسمی و مابقی قاچاق وارد می شود.

این مقام مسوول با اشاره به آخرین وضعیت تولید چای سفید در کشور بیان کرد: امسال تولید چای سفید همانند سال گذشته ۱۰۰ کیلو خواهد بود.

وی قیمت هر کیلو چای سفید را بسته به کیفیت یک تا یک میلیون و ۵۰۰ هزارتومان اعلام کرد.

به گفته روزبهان همه ساله بخش عمده چای سفید تولیدی به کشورهای خلیج فارس و اروپایی صادر می شود.

رییس سازمان چای با اشاره به اینکه سال گذشته ۵ هزارتن چای تولیدی به بازارهای هدف صادر شد، اذعان کرد: تا پایان سال پیش بینی می شود که حدود ۳ تا ۴ هزار تن چای به بازارهای هدف صادر شود.

پرداخت ۴۰ میلیارد تومان تسهیلات به ذراعی به چایکاران

روزبهان در پایان سخنان خود با اشاره آخرین وضعیت پرداخت تسهیلات به چایکاران تصریح کرد: با توجه به پایان فصل برداشت، چایکاران می توانند تقاضای خود را برای دریافت تسهیلات اعلام کنند تا پس از بررسی تقاضا از سوی سازمان چای در آذر ماه برای عملیات به ذراعی و هرس باغات تسهیلات در اختیار تولیدکنندگان قرار گیرد.

به گفته وی، امسال پیش بینی می شود ۳۰ تا ۴۰ میلیارد تومان تسهیلات به ذراعی با کارمزد حداکثر ۴ درصد در اختیار تولیدکنندگان قرار گیرد.

منبع:باشگاه خبرنگاران

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين