امروز : دوشنبه, ۲۸ آبان , ۱۳۹۷
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۸/۱۴ - ۱۷:۰۵ ذخیره فایل ارسال به دوستان

کلمه چله نشینی با اربعین چه تفاوتی دارد؟

به گزارش بابل نوین، حجت الاسلام والمسلمین عبدالعلی گواهی، تولیت آستان مقدس امامزاده صالح (ع) و کارشناس امور دینی، در خصوص واژه اربعین و چله نشینی گفت: اربعین و چهلم کلمه مقدسی است که برای بسیاری از کار‌های با ارزش این کلمه را با عناوین اربعین و یا کلمه چله نشینی تعبیر می‌کنیم. در خلقت انسان بیان شده است که نطفه انسان هر ۴۰ روز تغییر حالت می‌دهد.

وی درادامه بیان کرد: در روایات بسیاری عدد ۴۰ مقدس شمرده شده و اگر در این مدت کاری را برای خدا انجام بدهیم، سعادتمند خواهیم شد. ولیکن کلمه اربعین مختص، سیدالشهدا (ع) است و کاملا با واژه چله نشینی متفاوت است.

تولیت آستان مقدس امامزاده صالح (ع) افزود: اربعین مخصوص اموات و درگذشتگان مرسوم است و هیچ اربعینی از اربعین ائمه معصوم (ع)، در قیاس با اربعین امام حسین (ع) نیست. چرا که در احادیث امامان و بزرگان یکی از پنج علائم مومن، زیارت اربعین و حرم سید الشهدا (ع) شمرده شده است.

حجت الاسلام والمسلمین گواهی با بیان اینکه آداب چله نشینی با اربعین متفاوت است، اظهار کرد: در آداب چله نشینی آمده که باید ۴۰ روز از تعلقات دنیوی رها شویم و طبق اصول چله نشینی رفتار کنیم. در اعمال روز اربعین نیز از بزرگان و امامان سفارش شده است که از روز عاشورا تا اربعین، خدمت و نوکری امام حسین (ع) را انجام بدهیم و اربعین به زیارت حرم امام حسین (ع) و قبور شهدای کربلا برویم، ولی این امری قطعی نیست و اگر کسی توان رفتن به زیارت نداشته باشد، می‌تواند از حیاط و یا بام خانه خود روی به حرم ایستاده و سلام دهد.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين