امروز : پنج شنبه, ۲۶ مهر , ۱۳۹۷
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۸/۱۵ - ۱۸:۲۷ ذخیره فایل ارسال به دوستان

جان کری: توافق هسته‌ای حاصل یک تلاش جهانی بود

وزیر امور خارجه پیشین آمریکا تاکید کرد: توافق هسته‌ای با ایران به اهداف خود دست یافته است و این توافق حاصل یک تلاش جهانی بوده است.

به گزارش بابل نوین،جان کری وزیر امور خارجه پیشین آمریکا در نشستی در اندیشکده انگلیسی چتم هاوس با موضوع ارزیابی توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ پس از گذشت دو سال از اجرای آن که با حضور کاترین اشتون، مسئول پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار شد، با تکیه بر ادعاهای بی‌اساس غرب و آمریکا در گذشته علیه برنامه هسته‌ای کشورمان گفت: توافق هسته‌ای با ایران نه تنها مانع استفاده از سلاح هسته‌ای توسط ایران است، بلکه مانع استفاده سایر کشورها از این سلاح نیز شده است.

کری ادامه داد: هدف از این توافق ایجاد دیدگاهی جهانی بود که توسط کشورهای قدرتمند و بزرگ به امضا رسید. بنابراین این توافق تنها با ایران نبوده است و هم اکنون این مسئله از اهمیت زیادی برخوردار است. من اکنون می‌خواهم از حال سخن بگویم و کاملا واضح و شفاف در این باره سخن خواهم گفت. ایران تصمیم گرفته است برنامه‌های هسته‌ای خود را ادامه ندهد و در این زمینه گام مهمی برداشته است. این در حالی است که آیت‌الله خامنه‌ای هم این توافق را تایید کرد.

وی گفت: یک تلاش جهانی در فرایند برجام صورت گرفت و حتی چین و روسیه نقش‌های قابل توجهی در آن ایفا کردند. ما به تلاش‌های بیشتر و نه کمتر احتیاج داریم. مسئله مهمی که باید تذکر دهیم این است که توافق هسته‌ای با ایران دقیقا مطابق اهدافش کار می‌کند.

بنا به گزارش خبرگزاری صداوسیما، وزیر امور خارجه پیشین آمریکا افزود: من شنیده‌ام که رئیس جمهور آمریکا می‌گوید روح این توافق نقض شده است، بحثی درباره روح توافق وجود نداشته است.

کری تاکید کرد: ایده نقض این توافق، بی اساس است. هیچ مدرک علمی وجود ندارد که عدم تایید توافق هسته‌ای را توجیه کند. توافق با ایران صرفا با تمرکز روی موضوع هسته‌ای بوده است و بحثی درباره روح این توافق در بین نیست.

وی همچنین مدعی شد: ما بر اساس این توافق امکان نظارت صفر تا صد را بر هر اونس اورانیوم ایران داریم، شرایطی شفاف‌تر از این وجود ندارد. جهان بدون این توافق خوب به نظر نمی‌رسد، چراکه ایران پیش از این توافق تقریبا دو ماه تا هسته‌ای شدن فاصله داشت.

جان کری در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی روز جمعه درباره آینده ایران ابراز نگران کرد و کنگره چه اقدامی می‌تواند برای کمک به این شرایط انجام دهد، گفت: نتانیاهو از باراک اوباما (رئیس جمهور پیشین آمریکا) خواسته بود به ایران حمله کند، حمله به ایران مانع از تولید بمب در این کشور نمی‌شود اما توافق این امکان را به وجود می‌آورد.

وی در ادامه با ابراز تاسف از شتاب کنونی برای پیش رفتن به سمت جنگ، افزود: به محض آنکه شما کشوری را بمباران کنید، به این کشور انگیزه‌ای برای تولید بمب می‌دهید.

اشتون نیز در این نشست با تاکید بر اینکه توافق هسته‌ای، یک توافق فوق‌العاده است، گفت: اگر آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران خارج شود، پیامی را مبنی بر این به جهان مخابره می‌کند که این کشور نمی‌تواند به تعهداتش پایبند بماند.

منبع:ایسنا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين