امروز : سه شنبه, ۲۰ آذر , ۱۳۹۷
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۸/۲۰ - ۱۹:۲۶ ذخیره فایل ارسال به دوستان
کمالوندی:

مهر و موم‌ها در تاسیسات هسته‌ای موقت است

سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان گفت: مهر و موم بخش‌هایی از تأسیسات هسته‌ای کشورمان موقت و برای حسابداری مواد هسته‌ای است.

به گزارش بابل نوین،به نقل از صدا و سیما، بهروز کمالوندی سخنگو و معاون سازمان انرژی اتمی عنوان کرد که مهر و موم بخش‌هایی از تأسیسات هسته‌ای کشورمان موقت و برای حسابداری مواد هسته‌ای است.

معاون بین الملل سازمان انرژی اتمی درباره مصاحبه اخیر آمانو با شبکه سی‌بی‌اس آمریکا مبنی بر صدها هزار عکس برداری و دو هزار پلمپ در بخش‌های مختلف هسته‌ای کشورمان گفت: بخشی از آماری که ارائه شد برای این است که طرف مقابل را متقاعد کند فعالیت‌های کشورمان تحت نظارت و شفاف است.

وی افزود: باید در نظر داشت به طور نمونه اگر چه تهیه صدها هزار عکس از مراکز هسته‌ای در ایران واقعیت است، اما اگر هر دوربین هر سه ثانیه یک قطعه عکس بگیرد، در طول روز ۳۰ هزار قطعه عکس گرفته می‌شود، عکس ‌هایی که قرار نیست خارج شود بلکه در همان دوربین‌ها می‌ماند تا اگر روزی قرار باشد اتفاقی بیفتد به آن مراجعه کنند.

کمالوندی گفت: البته این مربوط به برجام هم نیست زیرا قبل از برجام نیز این عکسبرداری‌ها انجام می‌شد و نه در تأسیسات ما بلکه در تأسیسات همه دنیا وجود دارد و اتفاقاً یکی از علل فعال بودن هر تشکیلات هسته‌ای این است که دوربین در آنجا نصب است، چون اگر فعالیت نداشته باشد به دوربین هم نیاز ندارد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: درباره مهر و موم و پلمپ نیز همین طور است ، ما قبل از برجام نیز به علل پادمانی و به این علت که حسابرسی مواد تابع برخی قواعد است مهرهایی را خودمان با هماهنگی آژانس می‌زدیم تا به عنوان نمونه وقتی بخشی از مواد هسته‌ای از قسمتی به قسمت دیگر منتقل شود به محض انتقال آن مهر و موم‌ها برداشته می‌شود.

وی این اقدام را روندی عادی دانست و گفت: شاید اگر بگوییم ۲ هزار مهر و موم در تأسیسات هسته‌ای ایران ممکن است وجود داشته باشد این تعداد در ژاپن می تواند ۲۰ هزار مهر و موم باشد زیرا رفت و آمد مواد هسته‌ای حتماً تابع برخی قواعد است و باید این مهر و موم‌ها انجام شود.

کمالوندی افزود: مهر و موم در ایران مفهوم خاص خود را دارد یعنی بستن و تعطیل کردن، در حالی که در فعالیت‌های هسته‌ای وقتی می‌خواهند بخشی از مواد را به جای دیگر منتقل کنند آن را مهر و موم می‌کنند یا به عنوان نمونه وقتی کار در یک مخزن به اتمام برسد و مخزن پر شود آن را مهر و موم می‌کنند تا توسط آژانس اندازه‌گیری شود.

معاون سازمان انرژی اتمی گفت: بنابر این مهر و موم برخی تجهیزات، عکسبرداری، مراجعات و بازرسی‌ها مربوط به فعالیت‌های هسته‌ای است.

وی افزود: آقای آمانو در مذاکرات اخیرش در تهران نیز اعلام کرد افراد جدیدی که آمده‌اند اطلاعات دقیقی از پادمان، پروتکل و برجام ندارند و او مجبور است برای آنان توضیحاتی بدهد تا متوجه شوند.

کمالوندی گفت: حتی اگر از برجام بیرون باشیم و حتی اگر پروتکل الحاقی را نیز اجرا نکنیم باز تعداد زیادی دوربین داریم که هر یک ۳۰ تا ۴۰ هزار عکس در روز می‌گیرند که با احتساب ده‌ها دوربین نصب شده، عکس‌های زیادی گرفته می‌شود، اما قرار نیست حتی یک عکس نیز بیرون برود.

وی افزود: مهر و موم‌ها نیز دائمی نیست بلکه موقت است و البته برای برخی تجهیزات ممکن است چون فعلاً با آن کار نمی‌کنیم خودمان ترجیح دهیم مهر و موم ها بماند مانند تجهیزات مربوط به فرآوری که خودمان برای اینکه خیالمان راحت باشد موقتاً مهر و موم آن را داریم.

کمالوندی اضافه کرد: بنابراین مهر و موم‌ها موقت و برای راستی آزمایی و حسابداری مواد هسته‌ای است و طبعاً این توضیحات آقای آمانو شاید برای یک فرد تازه کار است تا بتواند او را متقاعد کند که رژیم راستی آزمایی قوی اعمال و بر همه چیز نظارت می‌شود و تشخیص او این بوده است که بتواند طرف مقابل را که تجارب کافی ندارد، متقاعد کند.

اطلاعات محرمانه فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان در آژانس منتقل نشده است

معاون امور بین الملل و سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: اطلاعات محرمانه فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان در آژانس منتقل نشده است، اما طبعاً در این باره حساس هستیم.

کمالوندی درباره دیدارهای نامتعارف آمانو با مقامات آمریکا و نگرانی از درز اطلاعات محرمانه کشورمان افزود: دو موضوع متفاوت را باید از هم جدا کرد نخست، تبادل نظر و صحبت کردن که موضوعی عادی است.

وی گفت: از طرف ما نیز آقایان عراقچی، صالحی و بنده نیز با آقای آمانو دیدار کرده‌ایم خود او نیز در سفرش به ایران به مجلس شورای اسلامی رفت و در دیدار با نمایندگان مجلس به پرسش های مختلف پاسخ داد بنابر این بخشی از موضوع، عادی است.

کمالوندی افزود: اما درخصوص انتقال اطلاعات محرمانه تا جایی که می دانم چنین اتفاقی روی نداده است گرچه طبعاً حساسیم در عین حال نکته مهم این است که به طور کلی نه فقط آمانو که حتی افراد دیگر نیز که باشند، قدرت‌های بزرگ بر سازمان‌های ملی تأثیرگذارند بویژه آنکه بخش اعظم بودجه این سازمان ها را تأمین می‌کنند.

وی اضافه کرد: به این علت همواره با نگاه بدبینانه به این موضوع می‌نگریم و مراقبت‌های لازم را داریم به هر حال در دنیایی زندگی می‌کنیم که بخش مهمی از سازمان‌های بین‌المللی تحت تأثیر قدرت‌ها هستند و نمونه‌اش را دیدیم که آمریکا با یونسکو چه کرد یا از پیمان بین‌المللی آب و هوا بیرون آمد.

کمالوندی ادامه داد: تلقی آمریکا این است که وقتی از یونسکو بیرون می‌آید و بخش اعظمی از بودجه این سازمان را نمی دهد، مجبور می شوند که از سیاست‌های واشنگتن تبعیت کنند کما اینکه درباره عربستان هم وقتی سازمان ملل می خواست نامش را جزو فهرست ناقضان حقوق کودک قرار دهد با تهدید به قطع بودجه، مواضع سازمان ملل را تغییر داد.

معاون سازمان انرژی اتمی گفت: اینها بخشی از واقعیات دنیاست که باید مراقب باشیم و مراقبت لازم را نیز داریم و همه تلاش ما این است که این مناسبات تغییر کند و مواضع سازمان ها مستقل و عادلانه باشد. تلاش ایران در این مسیر این است که نظامات بین المللی در چارچوب منافع عمومی و رفع تبعیض عمل کنند.

 دیدار آمانو با هیلی

وی همچنین درباره دیدار پرسش برانگیز آمانو با هیلی گفت: آقای آمانو در دیدار اخیرش با مقامات کشورمان در تهران پس از ارائه گزارشی از مذاکراتش با موگرینی و ماکرون توضیح داده بود که قرار است به ابوظبی و سپس به آمریکا برود تا در مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی و همزمان با برخی شخصیت‌های آمریکایی دیدار کند.

کمالوندی افزود: مدیرکل آژانس همچنین توضیح داده بود که در دیدارهایش چه خواهد گفت و تقریباً آنچه که ما شنیدیم موضوعاتی بود که انتظارش را داشتیم.

وی درباره اینکه چرا آمانو به عنوان مدیرکل نهادی مستقل و بین المللی به مقامات کاخ سفید گزارش می‌دهد گفت: در اینکه رئیس سازمان مهم بین المللی باید برخی مشورت ها را با کشورهای عضو و نمایندگانشان داشته باشند تردیدی نیست که از این منظر موضوعی عادی است و عجیب نیست.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: البته اگر آقای آمانو قرار باشد در مذاکراتش موضوعات محرمانه را منتقل کند قطعاً اشکال دارد اما در این سفر و آن طور که قبل از سفرش به مقامات کشورمان توضیح داد که تلاشش این خواهد بود که طرف های مختلف را متوجه کند که برجام توافقی است که می تواند پایدار و به نفع همه باشد.

کمالوندی اضافه کرد: بر این اساس اگر آقای آمانو با هدف تقویت برجام مذاکره کرده باشد، دیدار و مذاکراتش عادی است.

وی همچنین درباره تأثیر اظهارات مکرر آمانو مبنی بر اعمال قویترین نظام راستی آزمایی بر فعالیت های هسته ای ایران و جنبه روانی آن بر افکار عمومی گفت: از دید ما وقتی از قویترین راستی آزمایی صحبت می شود مطالبه ما نیز افزایش می یابد.

کمالوندی افزود: ما برخی مقاطع زمانی را در برجام تعریف کردیم به عنوان نمونه پس از پنج سال قرار است تحریم های تسلیحاتی ما برداشته شود که اکنون دو سال آن گذشته است یا پس از هشت سال باید جمع بندی نهایی آژانس از فعالیت های هسته ای کشورمان ارائه شود که این می تواند زودتر انجام شود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: وقتی آژانس اعلام می کند که قویترین نظام راستی آزمایی را در برنامه هسته ای ما اعمال می کند مطالبه ما نیز برای اینکه جمع بندی نهایی آژانس زودتر از هشت سال باشد افزایش می یابد بنابر این این وجه موضوع را نیز دستکم نگیریم که بسیار مهم است.

وی افزود: در دیدارهای مختلف با آمانو با استناد به اینکه تعداد بازرسی ها و راستی آزمایی در کشورمان در مقایسه با دیگر کشورها بیشتر است این مطالبه را از او داشتیم که باید جمع بندی نهایی آژانس زودتر ارائه شود که این سبب اعلام عادی بودن برنامه هسته ای کشورمان خواهد شد.

کمالوندی اضافه کرد: اکنون گزارش های ادواری آژانس درباره فعالیت های هسته ای کشورمان باید به شورای حکام و شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه شود اما پس از ارائه جمع بندی نهایی آژانس، گزارش های ادواری حذف و تحریم ها برداشته می شود.

وی ادامه داد: در این چارچوب همه اینها در گرو جمع بندی نهایی آژانس از فعالیت های هسته ای کشورمان و جمع بندی نهایی نیز در گرو همکاری با آژانس است و زمانی که خود آنان چنین موضوعی را اظهار می کنند برای ما نکته ای مطلوب تلقی می شود و نباید از آن برداشت منفی کرد.

معاون سازمان انرژی اتمی همچنین درباره تکرار ادعای آمانو مبنی بر ممکن بودن دسترسی آژانس به مراکز نظامی کشورمان گفت: دسترسی ها طبق پروتکل تعریفی دارد و ما در برجام فراتر از پروتکل نپذیرفته ایم.

کمالوندی افزود: آنچه در پروتکل آمده این است که دسترسی ها به دو دسته از اماکن می تواند ممکن شود نخست اماکنی که در آن مواد هسته ای باشد و دیگر، فعالیت هایی که در چرخه سوخت باشد ولو بدون مواد مانند ساخت سانتریفیوژها.

وی گفت: وقتی ما اطمینان کافی داریم که در تأسیسات نظامی مان هیچ مواد و فعالیتی وجود ندارد دلیلی نیست که بخواهند درخواست دسترسی داشته باشند گرچه آنان نیز تاکنون چنین درخواستی نداشته اند.

کمالوندی افزود: ممکن است طرف مقابل فرضی را مطرح کند که تقریباً یک در میلیون نیز قرار نیست اتفاق بیفتد و پیشاپیش برای موضوعی که قرار نیست اتفاق بیفتد پاسخی منفی از ما بگیرد و آن را به عنوان نشانه ای از نداشتن همکاری و صداقت ما به جامعه جهانی ارائه کند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: باید مراقب این زیرکی های رسانه ای باشیم بویژه آنکه این صحبت ها مربوط به آمانو نیست بلکه در قالب پرسش‌هایی منعکس می‌شود که به طور نمونه رویترز یا ای‌پی مطرح و او را مجبور می‌کنند که جمله ای در این باره بگوید.

وی افزود: در این موضوع از آقای آمانو می پرسند اگر با چنین وضعی مواجه شوید می خواهید دسترسی داشته باشید؟ با این حال پاسخ آقای آمانو به درستی این بوده که آنچه برای ما اهمیت دارد این است که در جاهایی که فعالیت‌های هسته ای باشد درخواست دسترسی می‌کنیم.

کمالوندی گفت: بنابر این نباید پیشاپیش موضوعی را مطرح کنیم که اصلاً قرار نیست اتفاق بیفتد مانند اینکه به فرض یک در میلیون بخواهند اسنادی را ارائه بدهند و بگویند در فلان پادگان فعالیت هسته ای بوده است همچنان که یک بار در گذشته با چنین موضوعی در پارچین مواجه بودیم که پرونده اش بسته و موضوع حل و فصل شد.

معاون سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: بنابراین این حقه رسانه‌هایی مانند ای‌پی و رویترز است که باید خیلی مراقب باشیم زیرا ممکن است باز هم تکرار شود و پرسش مشخص رسانه‌های داخلی این باید باشد که آیا آژانس درخواستی برای دسترسی به مراکز نظامی ما داشته است؟ که طبعاً چنین درخواستی نداشته و بعید است چنین درخواستی را بخواهد داشته باشند.

منبع:مهر

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين