امروز : دوشنبه, ۳۰ مهر , ۱۳۹۷
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۸/۲۲ - ۱۶:۵۹ ذخیره فایل ارسال به دوستان

جریمه ۲۰۰ هزار تومانی در انتظار موتورسیکلت های ۴۰۰ هزار تومانی/ آب در هاون کوبیدن؟!

به گزارش بابل نوین، این روزها موتور سیکلت ها به وسیله کار و کسب درآمد بسیاری از افراد تبدیل شده است که می توانند با آن در زمان کمتری به مقصد برسند. حتی برخی موتور سیکلت را تبدیل به وسیله ای برای حمل بار کرده اند.

در مجموع امروز راکبان موتور سیکلت خود را از رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی مبرا می دانند و تصور می کنند که مقررات رانندگی فقط مختص خودرو ها است.

لایی کشیدن در بین خودرو ها، عبور از چراغ قرمز و عبور از خطوط ویژه و تردد از گذرگاه های عابر پیاده از جمله تخلفات شایع در بین راکبان موتورسیکلت ها است که باعث شده که افراد در مواقعی که ترافیک سنگین است برای رسیدن به مقصد موتور سیکلت را انتخاب کنند.

با افزایش تخلفات در بین موتور سوران پلیس راهور تهران تصمیم گرفته است موتور سیکلت ها را هم جریمه کند و مقرر شده است از ابتدای آذرماه پلاک موتورسیکلت ها نیز مانند دیگر وسایل نقلیه توسط دوربین ها ثبت تخلف ثبت شود تا شاید از میزان تخلف در بین راکبان این وسیله نقلیه کاسته شود.

سردار محمدرضا مهماندار، رئیس پلیس راهور تهران بزرگ در گفتگو با خبرنگار حوزه حوادث و انتظامی گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ درباره طرح برخورد با موتورسیکلت سواران متخلف گفت: چندین سال است که تخلفات خودروها توسط دوربین‌ها ثبت می‌شود، در فاز جدید با تغییراتی که در نرم‌افزار ایجاد شد، امکانی به‌وجود آمد که بتوانیم تخلفات موتورسیکلت سواران را نیز از طریق دوربین‌ها شناسایی کنیم. همان تخلفاتی که برای خودروها توسط دوربین‌ها شناسایی می‌شود مانند سرعت غیرمجاز، عبور از چراغ قرمز، تجاوز به گذرگاه عابر پیاده و… برای موتورسیکلت‌ها هم قابل شناسایی است.

وی ادامه داد: در حال حاضر بیش از هزار دوربین در شهر تهران کار ثبت تخلفات را به‌صورت مکانیزه انجام می‌دهند که همین دوربین‌ها تخلفات موتورسیکلت‌ها را نیز ثبت می‌کنند.

وی افزود: از ابتدای آذرماه امسال تمامی موتورسیکلت‌های شهر تهران تحت رصد دوربین‌ها قرار می‌گیرند و تمامی تخلفاتشان توسط دوربین‌ها شناسایی و وارد سامانه‌های اجرائیات راهنمایی و رانندگی می‌شود. این تخلفات برای متخلفان ثبت می‌شود و افراد در زمان مراجعه مانند خودروها این اطلاعات را روی صورت وضعیت خود مشاهده می‌کنند و باید نسبت به پرداخت آن اقدام کنند.

به گفته رئیس پلیس راهور تهران بزرگ هیچ تفاوتی بین مبالغ جریمه موتورسیکلت و خودروها وجود ندارد. برای مثال همان مبلغ جریمه عبور از چراغ قرمز که برای خودروها ۲۰۰ هزار تومان است، برای موتورسیکلت سواران هم محاسبه می‌شود.

سردار مهماندار می گوید: از ابتدای آذر همزمان با اجرای عملیاتی این سامانه، حتماً طرح برخورد با پلاک مخدوش را برای موتورسیکلت‌ها مانند خودروها اجرا می‌کنیم. دستکاری و مخدوش کردن پلاک جرم است و حتماً این موتورسیکلت‌ها توقیف و راکب آن‌ها بازداشت و به مراجع قضایی ارجاع داده می‌شوند. زیرا این کار جرم است و قانون‌گذار بین ۶ ماه تا یک سال حبس برای آن در نظر گرفته است.

طبق گفته رئیس پلیس راهور تهران جریمه تخلفات موتور سیکلت ها هم مانند جریمه تخلف خودرو ها است.

در نتیجه یکی از تخلفات شایع راکبان موتور سیکلت ها که عبور از چراغ قرمز است ۲۰۰ هزار تومان برای آنها محاسبه می شود و شاید هر راکب موتور سیکلت این تخلف را چندین بار در طول روز انجام دهد.

اگر گشتی در سایت های فروش موتورسیکلت بزنیم می توانیم موتور سیکلت هایی با قیمت ۴۰۰ هزار تومان و حتی کمتر پیدا کنیم با این شرایط آیا صاحبان موتور سیکلت حاضر به پرداخت جریمه های در نظر گرفته شده توسط پلیس می شوند و یا ترجیح می دهند تا جایی که امکان دارد تخلف انجام دهند و زمانی که موتور سیکلت انها توسط پلیس توقیف شد قید آن را بزنند و سراغ خرید یک موتور سیکلت دیگر بروند که قیمت آن از میزان جریمه ها کمتر است.

در حال حاضر هم اگر سری به پارکینگ موتور سیکلت های توقیفی بزنید می بینید که حجم زیادی موتور سیکلت ار سالهای قبل در پارکینگ ها مانده اند و کسی سراغی از آنها نمی گیرد.

طبق گفته پلیس راهور ناجا روزانه تعداد زیادی از موتور سیکلت ها به دلیل تخلف توسط پلیس راهنمایی و رانندگی توقیف و روانه پارکینگ ها می شود.

به گفته سرهنگ علی شریفی رئیس مرکز اطلاع رسانی پلیس راهور تهران در سال ۹۵ حدود ۵۲ هزار و ۴۰۰ دستگاه موتور سیکلت در تهران توقیف و روانه پارکینگ شده است.

طی ۷ ماه نخست سال بالغ بر ۱۸ هزار دستگاه موتور سیکلت به واسطه تخلف روانه پارکینگ شده اند تا عدد توقیفی ها طی ۱۹ ماه اخیر به حدود ۷۰ هزار دستگاه برسد که با حسابی سر انگشتی یعنی از ابتدای سال ۹۵ روزانه ۱۲۲ دستگاه موتور سیکلت توقیف شده و یا به عبارتی دیگر ساعتی ۵ موتور توقیف شده است.

در عین حال آمار موتور سیکلت های توقیفی موجود در پارکینگ های پلیس ۱۷۰ هزار دستگاه اعلام شده است.

طبق آمارها ۸۰ هزار دستگاه از موتور سیکلت های موجود در پارکینگ ها برای قبل از سال ۹۳ است که نشان می دهد دست کم این موتور سیکلت ها ۱۳۰۰ روز در پارکینگ مانده اند.

سرهنگ عین الله جهانی معاون اجتماعی پلیس راهور کشور می گوید: بسیاری از موتور سیکلت های توقیفی مدت زیادی در پارکینگ ها می مانند و طبق قانون اگر مالکان شان تا ۶ ماه مراجعه کنند مال بدون صاحب می شوند و متعلق به ستاد اجرایی فرمان امام خواهند بود.

سرهنگ جهانی می گوید: نکته مهم اینجاست که اگر موتور سیکلتی سال ها در پارکینگ رسوب کند نباید به چرخه بازگردد، زیرا بیش از حد نیاز در معابر موتور سیکلت وجود دارد و اگر هم قرار باشد موتوری به چرخه باز گردد، نباید سنی از آن گذشته باشد چراکه با ۲ عامل وسیله فرسوده و آلاینده هوا مواجه هستیم و این دو خطر مهم برای شهروندان است.

پلیس وضعیت موتور سیکلت های توقیفی در پارکینگ ها را اعلام کرده و میزان جریمه ای که قرار است از ابتدای آذر ماه برای موتور سیکلت ها اعمال شود و قیمت این وسیله نقلیه در بازار، به نظر می رسد اعمال جریمه نمی تواند آنچنان که باید از میزان تخلفات راکبان موتور سیکلت ها بکاهد، زیرا موتور سیلکت سواران به راحتی می توانند قید وسیله نقیله خود را بزنند و به سراغ موتور سیکلت بعدی بروند به جای آنکه جریمه پرداخت کنند.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين