امروز : شنبه, ۲۷ دی , ۱۳۹۹
تاریخ : 2015/06/01 - 17:40 ذخیره فایل ارسال به دوستان

کنسرت سالگرد روابط دیپلماتیک ایران و تایلند

آنسامبل «ذاستا» به مدیریت هنری فردین خلعتبری و رهبری ارکستر بهنام ابوالقاسم و گروه «کرپای» از کشور تایلند ضمن اجرای سرود ملی هر دو کشور، چند قطعه موسیقایی را برای مخاطبان در تالار اجرا کردند.

شامگاه نهم خردادماه تالار وحدت میزبان «کنسرت دوستی ایران و تایلند » بود. در این مراسم که به مناسبت شصتمین سالگرد روابط دیپلماتیک ایران و تایلند برپا شده بود آنسامبل«ذاستا» به مدیریت هنری فردین خلعتبری با همراهی گروه «کرپای» کشور تایلند به اجرای کنسرت پرداختند. راسمی چیتهام، سفیر کشور تایلند قبل از آغاز رسمی مراسم با حضور در جایگاه سخنرانی ضمن تقدیر از برگزاری این کنسرت مشترک گفت: «به عنوان سفیر کشور تایلند با افتخار و خوشحالی حضور شما در کنسرت «دوستی ایران و تایلند» را که به مناسبت سالگرد روابط دیپلماتیک میان پادشاهی تایلند و جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود، خوشامد می‌گویم. قبل از هر چیز خوشحالم به اطلاع شما برسانم که روابط میان دو کشور در طول قرن‌ها و زمینه‌های مختلف، شکوفاتر شده است. در این رابطه با کمال افتخار پیام تبریک آقای تاناساک پاتیما پراگورن، معاون نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه تایلند را به شما عزیزان منتقل می‌کنم.»
در این پیام آمده بود: «سال مهمی در روابط میان تایلند و ایران به شمار می‌رود. هر دو کشور شصتمین سالگرد روابط دیپلماتیک خود را جشن می‌گیرند. تایلند، دوستی با ایران را گرامی می‌دارد. تاریخ دیرین روابط ما با تاریخ مسلمانان در تایلند در هم آمیخته است. تایلندی‌ها با هر اعتقاد، مذهب، نژاد و فرهنگ در کنار هم در صلح و هماهنگی زندگی می‌کنند. تایلندی‌های بسیاری با نسب ایرانی به جایگاه‌های برجسته‌ای در زمینه‌های مختلف ارتقا پیدا کردند و نقش‌های مهمی در پیشرفت، توسعه، مدرنیزه شدن و شکوفایی تایلند ایفا کرده‌اند. این افراد بخش جدایی‌ناپذیری از جامعه تایلند به شمار می‌روند و کنسرت «دوستی» امشب تاکیدی بر تمامی فعالیت‌ها در راستای بزرگداشت شصتمین سالگرد روابط دیپلماتیک است.»
چیتهام همچنین تاکید کرد: «موسیقی تایلندی عناصر متعددی از موسیقی خارجی، ریتم و تٌن دارد ضمن اینکه عناصر موسیقی ایرانی در موسیقی سنتی تایلندی همواره قابل مشاهده بوده است. هنرمندان بزرگ موسیقی تایلندی آلات موسیقی پارسی همچون دف و سنتور را با ادوات موسیقی سنتی تایلندی همچون «کین» و «رامانا» تلفیق کرده‌اند. »
«سفیر تایلند در ادامه حرف‌هایش گفت: تاثیر موسیقی ایرانی بر موسیقی تایلندی نه تنها نمایانگر داد و ستدهای موسیقایی دو کشور است، بلکه نشان‌دهنده این است که تایلند سرزمین آزاد است و تمامی فرهنگ‌ها را ارج می‌نهد. شما عزیزان تا دقایقی دیگر به هنرنمایی هنرمندان گروه «کرپای» و «ذاستا» گوش خواهید داد. کرپای از گروه‌های موسیقی تایلند است که تاکنون در نگهداری و حفظ موسیقی سنتی تایلند و ترکیب آن با موسیقی معاصر، گونه نوینی از موسیقی تایلندی را با توازن شگفت‌انگیز به مخاطب ارایه داده است. اعضای این گروه از دلدادگان موسیقی هستند. »
در این ضیافت موسیقایی که نشانی از ۶٠ سال رابطه دیپلماتیک و دوستانه میان ایران و تایلند برگزار شد، آنسامبل «ذاستا» به مدیریت هنری فردین خلعتبری و رهبری ارکستر بهنام ابوالقاسم و گروه «کرپای» از کشور تایلند ضمن اجرای سرود ملی هر دو کشور، چند قطعه موسیقایی را برای مخاطبان در تالار اجرا کردند. ضمن اینکه حین اجرای قطعات، چند قطعه مشترک نیز توسط هنرمندان هر دو گروه اجرا شد.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين