امروز : شنبه, ۲۸ مهر , ۱۳۹۷
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۹/۰۵ - ۱۴:۱۷ ذخیره فایل ارسال به دوستان
گزارشی در فضای هنر و بسیج

هنرمند بسیجی باید دردمندی اجتماع را بیان کند/ لزوم گام‌برداری هنرمند بسیجی تحت فرمان ولایت

در راستای توسعه تفکر انقلابی و ترویج هنر اسلامی متعهد بسیجیان باید چراغ راه و الگوی خود را از منویات رهبری و ارزش‌های انقلابی کسب و در راستای نشر و تولید محتوای درخور تمام همت خود را معطوف دارند.

به گزارش بابل نوین، پنجم آذر یادآور فرمان تاریخی امام‌خمینی(ره) مبنی بر تشکیل بسیج مستضعفین است، به‌دنبال پیروزی انقلاب اسلامی، قطع دست استکبار جهانی و منافع آن‌ها در ایران، توطئه‌ها و فتنه‌های شیاطین علیه ایران روز به روز گسترش یافت، در چنین شرایطی امام‌خمینی(ره) در پنجم آذر ۱۳۵۸ فرمان تشکیل بسیج را صادر کردند و فرمودند: مملکتی که ۲۰ میلیون جوان دارد، باید بیست میلیون ارتش داشته باشد.

تشکیل بسیج مستضعفین و ارتش بیست میلیونی به فرمان امام خمینی(ره) ناشی از هوشیاری و درایت بی‌نظیر ایشان در راستای خنثی‌سازی توطئه‌ها به‌حساب می‌آید که به برکت این دوراندیشی و هدایت انقلاب در مسیر اصلی خود، زمینه‌ساز انقلاب دوم شد و با سقوط لانه جاسوسی آمریکا در تهران و برملاشدن ماهیت سلطه جو و تجاوزکارانه آمریکا، شیطان بزرگ با ضربه‌ای سخت و جبران‌ناپذیر روبرو شد.

شجره طیبه بسیج، مجموعه ممتازی است که مبتنی بر تکلیف‌گرایی شکل گرفته است، در نگاه تکلیف‌گرایانه نه آنکه نتیجه به فراموشی سپرده شود بلکه عمل به تکلیف خود عین کسب نتیجه خواهد بود، در این بین مهم‌ترین عنصر کلیدی تشخیص وظیفه است.

 

تفکر بسیجی

“تفکر بسیجی” در حوزه معرفت، از اعتقاد و ایمان عمیق انسان به خدا سرچشمه می‌گیرد و خدامداری در عرصه زندگی فردی و اجتماعی او اساس و محور فعالیت‌ها را تشکیل می‌دهد. بسیجی یک تفکر است نه هر که سلاح به دوش می‌گیرد و لباس بسیجی می‌پوشد بسیجی است بلکه «بسیجی» کسی است که با برخورداری از زمینه‌های لازم، آمادگی حضور در صحنه‌های گوناگون و جبهه‌های دفاعی، فرهنگی، سیاسی و سازندگی را داشته باشد.

 

 

ارزش و جایگاه بسیج در بیانات مقام معظم رهبری

آیت‌الله خامنه‌ای(دامت‌برکاته) همواره بر حضور فعال بسیجیان در همه عرصه‌ها تاکید دارند و بیان کردند که بسیجی باید در وسط میدان باشد تا فضیلت‌های اصلی انقلاب زنده بماند.

ایشان در خصوص اهمیت بسیج فرمودند: بسیج یعنی حضور بهترین، بانشاط‌ترین و باایمان‌ترین نیروهای عظیم ملت در میدان‌هایی که برای منافع ملی، برای اهداف بالای کشورشان به آن‌ها نیاز دارد، همیشه بهترین، خالص‌ترین، شرافتمندترین و پرافتخارترین انسان‌ها این خصوصیات را دارند، بسیج در یک کشور، معنایش آن زمره‌ای است که حاضرند این پرچم افتخار را بر دوش بکشند و برایش سرمایه‌گذاری کنند.

 

هنرمند بسیجی کیست؟

هنرمند بسیجی باید دردمندی اجتماع را بیان کند نه فقط حدیث نفس خود را، یک هنرمند انقلابی و بسیجی از درصد بالایی از تعهد اجتماعی برخوردار است.

حضور هنرمندان بسیجی یکی از ظرفیت‌های مهم و تاثیرگذار در فضای هنری کشور برای ترویج فرهنگ اسلامی ایرانی و مقابله با جنگ نرم دشمن است، رشد هنر باید هم‌تراز با انقلاب اسلامی مورد توجه قرار گیرد و به فرهنگ اصیل دینی در هنر توجه ویژه شود به دلیل همین اهمیت بود که شهیدان هنرمند بسیاری با هنر بی‌بدیلشان بر سر دو‌راهی دین و دنیا تصویری روشن از سبک زندگی با کرامت و عزت‌مدار به بشریت نشان دادند.

 

هر که دل در گرو انقلاب و کشور دارد بسیجی است

حمیدرضا هراسانی رییس سازمان بسیج هنرمندان استان مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار ما اظهار کرد: بسیج یک تفکر است و تنها کسانی که عضو این نهاد هستند بسیجی قلمداد نمی‌شوند بلکه هر که دل در گرو انقلاب و کشور دارد بسیجی است.

وی افزود: هر هنرمندو فردی در جامعه که دغدغه انقلاب داشته باشد و دلش برای ایران بتپد بسیجی است، خیل عظیمی که در راهپیمایی‌ها، انتخابات و چنین عرصه‌هایی حضور می‌یابند انقلابی و بسیجی هستند.

این مسئول ادامه داد: سازمان بسیج هنرمندان با این نگاه همه افراد و اقشار جامعه را تحت پوشش خود قرار می‌دهد و بدین منظور کارگاه‌هایی با حضور اساتید مجرب و به‌صورت رایگان برای همه هنرمندان استان فراهم کردیم.

رییس بسیج هنرمندان مازندران تصریح کرد: ۵۵۰۰ عضو در سازمان بسیج هنرمندان مازندران جذب شده‌اند، این نهاد در ۱۷ شهرستان از مازندران دفاتری دارد و این دفاتر در زمینه برگزاری کارگاه‌های آموزشی در ۱۲ رشته و به‌صورت رایگان فعالیت می‌کنند.

هراسانی در پایان با اشاره به فعالیت‌های سازمان بسیج هنرمندان در هفته بسیج گفت: برگزاری جشنواره تئاتر بسیج مازندران در دو بخش تئاتر بچه‌های محله و تئاتر صحنه‌ای، جشنواره ادبیات داستانی بسیج، جشنواره شعر محلی و تشکیل کارگاه‌ها، نمایشگاه هنرهای تجسمی و نشست‌هایی در ارتباط با کتابخوانی و ادبیات داستانی از برنامه‌های این سازمان در هفته بسیج است.

 

بسیج باید همگام با نیاز جامعه فعالیت کند

هادی قنبری‌مصیر فیلم‌ساز و مستندساز بسیجی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار ما اظهار کرد: هنرمند بسیجی باید ولایت‌مدار باشد و در حوزه بسیج و در زمان خود تحت فرمان ولایت گام بردارد.

وی افزود: بسیجی بودن تنها به معنی داشتن کارت عضویت نیست افرادی هستند که این کارت را ندارند اما بسیحی‌وار فعالیت می‌کنند و بسیار تاثیرگذار هستند.

این فیلم‌ساز ادامه داد: مشخصه اصلی یک بسیجی تاثیرگذاری است، یک بسیجی باید تاثیرگذار باشد در حلقه کوچک و ابتدا در خانواده خود این تاثیرگذاری را داشته باشد و سپس در حلقه‌های بزرگتر از جمله محله، جامعه، کشور و حتی عرصه بین‌المللی، زمانی که از کاری تاثیرگذار صحبت می‌شود می‌گویند کاری بسیجی صورت گرفت به همین دلیل است.

قنبری‌مصیر گفت: بسیج باید همگام با نیاز جامعه فعالیت کند، بسیج تنها یک نهاد نظامی نیست بلکه یک تفکر چندوجهی است که می‌تواند هم نیروی نظامی باشد و هم فرهنگی، سیاسی، اجتماعی‌ و اقتصادی، برای مثال یک بسیجی با ساده‌ترین وسایل مانند لپ‌تاپ شخصی و با کمترین هزینه می‌تواند کارهای بزرگی بکند که اثر آن از هزاران فیلم سینمایی نیز بیشتر باشد.

وی افزود: امام راحل(ره) با توجه به نیازی که در جامعه احساس می‌شد بسیج را در همه ابعاد به وجود آوردند برای مثال در حوزه پزشکی و هنر، در حال حاضر نیز بحث فیلمسازی با فضای مجازی گره خورده است و با کلیپ‌ها و ویدیوهایی که در فضای مجازی پخش می‌شود لزوم فعالیت در این عرصه احساس می‌شود.

مستندساز بسیجی خاطرنشان کرد: در حوزه سیاست نیز هنرمندان انقلابی باید ورود پیدا کنند زیرا هنرمندان بر تفکرات سیاسی بسیار تاثیرگذار هستند، تاریخ را که مطالعه کنیم در می‌یابیم در دربار قاجار نیز شاعران و نقاشان بر جامعه خود تاثیر داشتند، در خصوص برجام و سند ۲۰۳۰ نیز با تولیدات هنرمندان و روشنگری‌هایی که انجام دادند مردم را آگاه ساختند همچنین با تاثیراتی که هنرمندان در زمان شهدای غواص با تولیدات خود گذاشتند اثرگذاری بالایی بین مردم و مسئولان شکل گرفت و تشییع باشکوهی انجام شد.

وی ادامه داد: به دلیل نیاز رسانه به نیرو و پتانسیلی با تفکر انقلابی و بسیجی به‌منظور تحول فرهنگی و تولیدات در بستر تلویزیون گروه تلویزیونی بسیج تشکیل و با حضور سردار بابایی، رییس صداوسیما و افراد سرشناس استانی این گروه تاسیس شد.

قنبری‌مصیر در پایان گفت: بنا به فرموده مقام معظم رهبری در هر جا و هر مکانی که جهان‌خواران و بی‌عدالتی وجود دارد باید همه جامعه بسیج شوند تا ریشه آنان را برکنند.

 

قلم سلاح یک نویسنده بسیجی در مواجه با جنگ نرم است

زینب غفوری نویسنده بسیجی در گفت‌وگو با خبرنگار ما اظهار کرد: یک بسیجی باید ابتدا معنای بسیج را درک کرده باشد شاید در ابتدا یک قشر نظامی با لباس خاصی را تصور کنیم در صورتی بسیج فقط نیروی نظامی نیست.

وی افزود: یک هنرمند بسیجی نیز باید به بهترین و تاثیرگزارترین روش پیام ذهن خود را به مخاطبان ارائه دهد، داشتن تعهد و ایمان به هدف والای انسانیت و از منیت دور بودن از مشخصه‌های بارز اسلام است که باید سرلوحه یک هنرمند قرار بگیرد.

این نویسنده بابلی ادامه داد: در هر جنگی باید سلاحی داشت، در یک نبرد دریایی سلاح مخصوص دریا کاربرد دارد و بهترین تانک‌ها در آنجا بی‌اثر خواهد بود، در حال حاضر نیز کشور و انقلاب اسلامی درگیر جنگ نرم است بنابراین قلم سلاح یک نویسنده بسیجی در مواجه با این جنگ است.

غفوری تصریح کرد: چند سال اخیر دشمن به این نتیجه رسید که جنگ سخت با سلاح در برابر این ملت بی‌تاثیر است پس با هزینه‌های هنگفتی رو به سوی هنر آورد، مهم‌ترین و تاثیرگذارترینش صنعت سینما و بعد از آن قدرت قلم‌شان است که از طریق ماهواره، شبکه‌های اجتماعی به خورد مردم ما می‌دهندو اینجاست که حضور یک هنرمند بسیجی و متعهد معنا می‌یابد، بسیجی هنرمند باید در صحنه حاضر شود و بدین طریق زکات قلمش را بپردازد.

وی در پایان با اشاره به لزوم حمایت از هنرمندان بسیجی گفت: متاسفانه اکثر نویسنده‌های کشور به دلیل عدم حمایت‌ها و گذران زندگی چند شغله هستند در صورتی که دولت‌های بیگانه در جهت ترویج افکار خود از نویسندگان حمایت می‌کند تا با فراغ بال برای مردم ما بنویسند اما نویسندگان خودمان چنین حمایتی را ندارند.

 

نظرات دیگر هنرمندان بسیجی مازندران

سیدمهدی رحیمی(قائم‌شهر- تئاتر کودک): بسیجی بودن باید در همه ابعاد زندگی رنگ‌و بوی خودش را نشان دهد حتی در هنر تا بتوانیم به مردم خدمت کنیم.

مجتبی بذرافشان(تنکابن-نویسنده): برای هنرمند بسیار مهم است که در چه فضایی و زمانه‌ای کار می‌کند و باید خداوند را شاکر باشیم که در انقلاب اسلامی هستیم و به عنوان بسیجی هنرمند معرفی و شناخته میشویم پس باید با تفکر بسیجی اثر تولید کنیم تا جامعه نیز بهره لازم راببرد.

زینب قلی‌پور(بابل- نگارگری): در هنر نیز باید تعهد داشت و چه جایی بهتر از بسیج که هنرمند تعهد خود را در مسیر ارزش‌های انقلاب و با نماد بسیجی به جامعه عرضه کند اما کمک مسئولان نباید در این را نادیده گرفته شود که متولیان فرهنگی در این مسیر کوتاهی فراوان داشتند.

حر قاسم‌پور(قائم‌شهر-موسیقی): هنر مندان ایران اسلامی عمدتا متعهد به کشور و نظام هستند و با تولید آثار خوب این را نشان دادند، هنرمندان بسیجی نیاز به توجه بیشتری دارند چون پرچمداران هنر ایرانی‌و انقلابی محسوب می‌شوند.

ریزه‌گل عباس‌زاده(آمل- صنایع‌دستی‌و قالی‌بافی): دل هنرمندان متعهد انقلابی با بسیج گره خورده است و هیچ چیزی نمی‌تواند آن‌ها را از مسیر انقلاب و رهبری جدا کند و در این مسیر هرچه داریم خواهیم داد تا ظهور امام‌زمان(عج).

 

به گزارش بابل نوین، در اندیشه امام(ره) بسیج نهادی است اجتماعی با ابعاد متعدد و در این نگرش بسیج دیگر صرفا سازمانی نظامی نیست که فقط در زمان جنگ و برای دفاع در مقابل دشمن شکل گرفته باشد، بلکه نهادی است وسیع و پاسخگوی نیازهای اساسی و حیاتی جامعه و با اجزای دیگر نظام، چنان هماهنگی و پیوند دارد که انفصال آن جز با انحلال جامعه اسلامی متصور نیست و در این گستره بسیجیان هنرمند تعهد ذاتی خود را باید در راستای ارزش های انقلاب اسلامی و رشد و توسعه فرهنگ اسلامی تلاش وافر کنند.

در راستای توسعه تفکر انقلابی و ترویج هنر اسلامی متعهد بسیجیان باید چراغ راه و الگوی خود را از منویات رهبری و ارزش‌های انقلابی کسب و در راستای نشر و تولید محتوای درخور تمام همت خود را معطوف دارند.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين