امروز : دوشنبه, ۲۹ بهمن , ۱۳۹۷
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۹/۰۳ - ۱۰:۰۷ ذخیره فایل ارسال به دوستان

۶ علت مهم احساس گرسنگی همیشگی که چاقتان می‌کند+ اینفوگرافی

به گزارش بابل نوین، آیا همیشه احساس می‌کنید که ته دلتان ضعف می‌رود؟ یا نمی‌توانید تکه شکلات یا کیکی که در یخچال مانده است را فراموش کنید؟ مدام برای خوردن به کابینت و یخچال سرک می‌کشید؟ این‌ها نشان می‌دهند که شما همیشه گرسنه‌اید و نمی‌توانید میل به ریزه‌خواری را در خود کنترل کنید. در ادامه علل گرسنگی همیشگی بیان می‌شوند.

بیش از رفع گرسنگی غذا می‌خورید

فرقی ندارد چه حجمی از غذا در مقابل‌تان باشد. شما عادت کرده‌اید که بشقاب‌تان را تمام کنید. این عادت معمولا ناشی از مسائل تربیتی است. یعنی اینکه به ما از کودکی آموزش داده‌اند که بشقابمان را تمیز کنیم و دچار اسراف نشویم اما درباره غذا خوردن همیشه باید به صدای معده‌ خود توجه کنید، توصیه می‌کنیم داخل بشقابتان به اندازه‌ای که احساس گرسنگی دارید غذا بکشید. از میزان کم شروع کنید و اگر سیر نشدید دوباره بکشید. توجه داشته باشید که برخی مواقع ما اصلا گرسنه نیستیم و بدنمان نیازی به غذا ندارد، اما از روی میل و هوس شروع به خوردن می‌کنیم.

بسیاری از چیز‌ها را غدقن کرده‌اید

اگر مصرف برخی مواد غذایی را برایتان غدقن کرده‌اند یا خودتان غدقن کرده‌اید تا مبادا چاق شوید نتیجه این می‌شود که تمام روز را به خوردن این مواد غذایی فکر خواهید کرد. این یک واقعیت است که انسان از هر چه بر حذر شود به آن مشتاق‌تر می‌شود. در این صورت فرد نمی‌تواند مقاومت کند و به سراغ مواد غذایی غدقن شده می‌رود و بعد از خوردن، عذاب وجدان می‌گیرد. نیازی نیست خودتان را از لذت خوردن محروم کنید. اگر میل به خوردن شکلات دارید یک مربع میل کنید تا احساس نیازتان ارضا شود.

تند غذا می‌خورید

زمانی که یک تکه کیک شکلاتی را در عرض چند ثانیه محو می‌کنید زمانی برای چشیدن آن نخواهید داشت. همین سرعت باعث می‌شود که چند دقیقه بعد نیز احساس گرسنگی و مصرف یک تکه کیک دیگر به سرتان بزند، چون طعم آن را به‌درستی نفهمیده‌اید. درباره غذا خوردن نیز همین است. تند غذا خوردن باعث می‌شود معده مجال اعلام پر شدن نداشته باشد. بنابراین شما به خوردن ادامه خواهید داد. حتی دو ساعت بعد دوباره احساس گرسنگی خواهید کرد. کاری که باید بکنید این است که در کمال آگاهی و تمرکز غذا میل کنید.

ریزه‌خواری می‌کنید

ریز‌ه‌خواری یعنی خوردن در حالی که گرسنه‌تان نیست. معده به بزرگی یک مشت است. این عضو مانند کیسه‌ای است که به اندازه میزان مواد غذایی مصرف شده منبسط می‌شود. اگر زمانی که معده خالی نیست باز هم مواد غذایی وارد آن شود بزرگ‌تر شده و اشتها نیز افزایش پیدا می‌کند. برای مقابله با این مشکل به اندازه‌ای که سیر می‌شوید غذا میل کنید نه بیشتر. اگر برای وعده ناهار کم غذا می‌خورید و حدود ساعت ۱۷ دلتان ضعف می‌رود یک میان وعده سبک لازم دارید. همین میان وعده سبک معده‌تان را تا رسیدن زمان شام پر می‌کند.

بیش از اندازه آب می‌نوشید

درست است که آب یک ماده ضداشت‌های طبیعی است. اما بهتر است احتیاط کنید. نوشیدن آب قبل از غذا از ترس اینکه ۳ پرس غذای کامل نخورید و چاق نشوید، ایده خوبی نیست. چون آب صرفا چند دقیقه معده را پر می‌کند و شما به‌طور موقت غذای کمی می‌خورید. اما به محض اینکه آب از معده خارج می‌شود گرسنگی شدیدی سراغتان می‌آید. زمانی که احساس گرسنگی به سراغتان می‌آید در گام اول باید از خودتان بپرسید آیا واقعا معده‌تان خالی است و نیاز به غذا دارد؟ اگر پاسخ‌تان به این سوال مثبت بود خودتان را محروم نکنید.

می‌ترسید گرسنه‌تان شود

روزانه ۳ وعده غذایی کامل میل کنید و هیچ‌وقت صبحانه را نادیده نگیرید. تحت تاثیر تبلیغات غیراصولی قرار نگیرید. صرفنظر کردن از وعده‌های غذایی و ترسیدن از گرسنگی راه علاج نیست. در خیلی از این تبلیغات دشمن درجه یک تناسب اندام را گرسنگی و غذا خوردن عنوان می‌کنند. در حالی که برای کنترل وزن باید به سنسور‌های بدن توجه کنید و فقط زمانی غذا بخورید که واقعا گرسنه‌تان است. اگر می‌ترسید که صدای شکمتان بلند شود همیشه یک میان وعده ساده دم دست داشته باشید و منتظر وعده ناهار نمانید.

۶ علت مهم احساس گرسنگی همیشگی که چاقتان می‌کند+ اینفوگرافی

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين