امروز : سه شنبه, ۳۰ بهمن , ۱۳۹۷
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۹/۰۴ - ۱۴:۲۴ ذخیره فایل ارسال به دوستان
در معاملات امروز بازارهای جهانی؛

قیمت نفت آمریکا از رکورد ۲ ساله خود بالاتر رفت

درحالی‌که انتظار می‌رفت تداوم تعطیلی خط‌لوله انتقال نفت کانادا به آمریکا باعث کاهش عرضه در تاسیسات بزرگ ذخیره نفت این کشور شود، قیمت نفت خام آمریکا به بالاترین مقدار ۲ ساله خود رسید.

به گزارش بابل نوین،به نقل از رویترز، در پایان معاملات روز جمعه درحالی‌ که  انتظار می‌رفت تداوم تعطیلی خط‌لوله انتقال نفت کانادا به آمریکا باعث کاهش عرضه در تاسیسات بزرگ ذخیره نفت این کشور شود، قیمت نفت خام آمریکا به بالاترین مقدار خود در بیش از ۲ سال اخیر رسید.

قیمت قراردادهای پیش‌خرید نفت خام نیمه‌سنگین تگزاس غرب آمریکا (دابلیوتی‌آی) ۹۳ سنت یا ۱.۶ درصد جهش داشت و به رقم ۵۸.۹۵ دلار برای هر بشکه رسید.

به علت تعطیلی شکرگزاری در آمریکا حجم معاملات کمتر بود.

قیمت بنچ‌مارک بین‌المللی نفت، برنت هم ۳۱ سنت یا ۰.۴۹ درصد افزایش یافت و در ۶۳.۸۶ دلار برای هر بشکه تثبیت شد.

خط‌لوله کی‌استون شرکت ترنس‌کانادا با ظرفیت انتقال روزانه ۵۹۰۰۰۰ بشکه نفت خام، که میدان نفتی آلبرتای کانادا را به پالایشگاه‌های آمریکا منتقل می‌کند از ۱۶ نوامبر به علت نشت نفت در داکوتای جنوبی بسته شده است.

مشخص نیست که این خط‌لوله از چه زمانی فعالیت خود را از سر خواهد گرفت اما از آنجایی که بخش بزرگی از نفت خام کوشینگ اوکلاهاما توسط این خط لوله تامین می‌شد بسته ماندن آن به معنای این است که بشکه‌های نفت کمتری در انبارهای آمریکا ذخیره خواهد شد.

بازارهای نفت همچنین با کاهش تولیدات نفت اوپک، روسیه و چند تولیدکننده مهم دیگر از ژانویه، تقویت شده‌اند.

اعضای اوپک در ۳۰ نوامبر دیدار می‌کنند و انتظار می‌رود توافق خود برای کاهش تولیدات را فراتر از تاریخ انقضای آن که درحال حاضر مارچ ۲۰۱۸ است، تمدید کنند. این درحالیست که روسیه نشانه‌های متفاوتی از حمایت و عدم حمایت از این توافق منتشر کرده است.

از سوی دیگر افزایش تولیدات آمریکا هم باعث محدود شدن افزایش قیمت نفت خام شده است. به لطف حفاران نفت شیل، تولید آمریکا نسبت به اواسط ۲۰۱۶ با ۱۵ درصد جهش به رکورد ۹ و ۶۶ میلیون بشکه در روز رسیده است.

منبع:مهر

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين