امروز : سه شنبه, ۳۰ بهمن , ۱۳۹۷
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۹/۰۴ - ۱۴:۳۲ ذخیره فایل ارسال به دوستان
میرباقری:

کاغذ ۲۰ درصد گران شد/ نگرانی از افزایش قیمت کتاب بی‌مورد است

رئیس اتحادیه واردکنندگان کاغذ و مقوا از افزایش ۲۰ درصدی قیمت کاغذ و ۱۰ درصدی مقوا در بازار خبر داد.

به گزارش بابل نوین،سیدحسن میر باقری، رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ مقوا و فراورده‌های سلولزی، ضمن تایید افزایش ۲۰ درصدی قیمت کاغذ و ۱۰ درصدی قیمت مقوا در روزهای اخیر در بازار گفت: افزایش قیمت کاغذ و مقوا در بازار طبیعی است چرا که در روزهای اخیر با افزایش نرخ ارز و افزایش قیمت جهانی کاغذ مواجه بوده‌ایم‌، قیمت جهانی کاغذ پیش از این تنی ۷۵۰ تا ۸۰۰ دلار بوده است که اکنون به ۹۸۰ دلار رسیده است در نتیجه کاغذ موجود در بازار ایران نیز که عمدتا وارداتی است افزایش یافته است.

وی در پاسخ به این پرسش که اکنون قیمت کاغذهای موجود در بازار نیز افزایش یافته در حالیکه پیش از افزایش قیمت جهانی خریداری شده‌اند،‌ گفت:‌ واردکنندگان کاغذ نیز مجبورند کالای خود را به قیمت روز عرضه کنند تا دوباره توان فعالیت در بازار را داشته باشند. در غیر این صورت توان خرید مجدد کالا را نخواهد داشت. متاسفانه تولیدات داخل نیز جوابگوی نیاز ما به کاغذ نیست،‌ اگر چنین بود،‌ ما می‌توانستیم از افزایش قیمت کاذب کاغذ جلوگیری کنیم.

وی در عین حال از آرامش بازار خبر داد و گفت: با وجود افزایش قیمت کاغذ بازار هم‌چنان در رکود به‌سر می‌برد و ما با افزایش تقاضا مواجه نیستیم،‌ حتی در مواردی برخی فروشندگان چندان مابلی به فروش کالای خود نیز نستند و با اکراه می‌فروشند.

میرباقری این ادعا را که با افزایش قیمت کاغذ باید قیمت محصولات مصرفی کاغذ هم‌چون کتاب و محصولات چاپی نمیز افزایش یابد،‌ را رد کرد و گفت: برخی مواقع آقایان تمام گرانی‌ها را به گردن کاغذ می‌اندازند‌، با یک حساب و کتاب ساذده متوجه می‌شویم که افزایش ۲۰ درصدی قیمت کاغذ چندان تاثیری بر قیمت کتاب نخواهد داشت.مگر چند درصد یک کتاب ۲۰ هزارتومانی هزینه کاغذ است؟ اصلا این کتاب چه درصدی از یک تن کاغذ را مصرف کرده است؟ اگر افزایش قیمت هر تن را بر تعداد شمارگان کاغذ تقسیم کنیم،‌ رقم حاصله بسیار خرد خواهد بود.

منبع:تسنیم

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين