امروز : شنبه, ۳ آبان , ۱۳۹۹
تاریخ : 2015/06/03 - 0:47 ذخیره فایل ارسال به دوستان

این غذاها خوش اخلاقتان می کند

 

خسته و کسلید؟ بی تابید یا بی خواب؟ شاید هم احساس غمگینی می کنید! دوست دارید با خوردن یک خوراکی خوشمزه حالتان خوب شود؟ باور نمی کنید خوراکی بتواند روی اخلاق و حس و حالتان تاثیر بگذارد؟

مجله زندگی مثبت: خسته و کسلید؟ بی تابید یا بی خواب؟ شاید هم احساس غمگینی می کنید! دوست دارید با خوردن یک خوراکی خوشمزه حالتان خوب شود؟ باور نمی کنید خوراکی بتواند روی اخلاق و حس و حالتان تاثیر بگذارد؟

با مرور حال و هوایی که بعد از خوردن آبگوشت ظهر جمعه به شما دست می دهد، حتما به یاد می آورید که همیشه حس سنگینی و خواب آلودگی سراغتان می آید! دقت کرده اید وقتی شب ها یک شام سبک مثل سالاد میل می کنید، صبح روز بعد چقدر سرحال و شاداب از خواب بیدار می شوید؟ یا زمانی که خسته از امتحانات میان ترم دانشگاه به خانه می رسید، برای اینکه کمی حالتان بهتر شود، قطعا دنبال بروکلی نمی روید (!) و یک لیوان چای داغ و یک تکه شکلات خوشمزه را به هرچیزی ترجیح می دهید!

چرا که شکلات باعث می شود احساس بهتری داشته باشید و حس کنید انرژی از دست رفته تان را دوباره به دست آورده اید. پس می بینید که خوراکی ها تا چه حد در حس و حالمان تاثیرگذار هستند؛ با ما همراه باشید تا متوجه شوید وقتی بی حوصله اید یا غمگین و عصبانی هستید، خوردن چه نوع خوراکی هایی برایتان خوب است!

بی جان شده اید؟!

این غذاها خوش اخلاقتان می کند!

این غذاها خوش اخلاقتان می کند

بدون هیچ دلیل خاصی، احساس می کنید از یک کرم خاکی هم بی جان تر هستید و حال ندارید حرکت کنید! یادتان باشد در چنین مواقعی یک میان وعده یا غذای کم پروتئین، کم چرب و پرکربوهیدرات بخورید مثلا یک تکه نان فطیر با یک قاشق مربای دلخواه! وقتی یک غذای پرکربوهیدرات را بدون مزاحمت پروتئین و چربی می خورید، آمینواسیدهایی به اسم «تریپتوفان» به مغز هجوم می آورد و همان جا به «سروتونین» تبدیل می شود و حکم یک «پاداش» را برای مغز بازی می کند؛ به شما کمک می کند تا درد و ناراحتی تان را تحمل کنید، مثل یک بچه به خواب بروید و همه این اتفاق ها در عرض نیم ساعت رخ می دهد! خوردن یک تکه نان گندم کامل با مقداری عسل یا یک کاسه پاپ کورن هم همین کار را برایتان می  کند.

خوابتان می آید؟

این غذاها خوش اخلاقتان می کند!

این غذاها خوش اخلاقتان می کند

اگر شب به اندازه کافی نخوابید، کم تحمل، شکننده، بی توجه، افسرده و فراموشکارتر از همیشه خواهید شد. البته مشکل «بی خوابی» دلایل علمی و پزشکی دارد که پیداکردنشان را باید به متخصص بسپارید اما این نکته ها را هم به خاطر بسپارید شاید مشکلتان حل شد!

کمتر کافئین بخورید. هیچ می دانستید غیر از چای و قهوه، نوشابه، شکلات داغ و نوشابه های انرژی زا هم کافئین دارند؟ ۴ روز اول ترک کافئین احتمالا حال و روز خوشی نخواهید داشت اما مطمئن باشید بعد از آن خوابتان بسیار بهتر خواهدشد. شامتان را سبک کنید. با خوردن شام سنگین، تمام شب، شکمتان شما را بیدار نگه خواهدداشت. صبحانه و ناهار مفصل بخورید و درعوض شامتان را در حد ۵۰۰ کیلوکالری، سبک کنید. اگر یک غذای کم چرب و کم پروتئین و پرکربوهیدرات میل کنید، قطعا خواب آرام تری هم خواهید داشت.

ساندویچ مرغ میل کنید. البته موز، یک برش آووکادو و نصف یک سیب زمینی هم گزینه های خوبی هستند. شواهدی موجود است که نشان می دهد افرادی که دریافتی «مس» آنها کمتر است، احتمال سخت به خواب رفتنشان بیشتر است و بعد از بیدارشدن از خواب احساس خستگی دارند.

پژمرده و غمگینید؟

این غذاها خوش اخلاقتان می کند!

این غذاها خوش اخلاقتان می کند

ماهی بیشتری میل کنید. اسیدهای چرب امگا۳ که در ماهی های چرب مثل سالمون و ساردین و تون پیدا می شود، می تواند به کاهش نشانه های افسردگی در شما کمک کند. خوب است بدانید یک تحقیقات ۹ ماهه روی «تاثیر امگا۳ بر بیماری دوقطبی» بعد از ۴ ماه متوقف شد چرا که این اسیدهای چرب به قدری کمک کننده بودند که خلق و خوی بیماران به شدت بهبود پیدا کرد! اگر هفته ای ۲ بار ماهی بخورید، احتمال افسردگی و خودکشی هم در شما کاهش می یابد!

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين