امروز : سه شنبه, ۵ بهمن , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/12/02 - 11:30 ذخیره فایل ارسال به دوستان

سرانه گوش دادن به موسیقی در کشور بیشتر از سرانه مطالعه است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران سرانه گوش دادن به موسیقی در کشور بیشتر از سرانه مطالعه است.

به گزارش بابل نوین، احد جاودانی در آیین اختتامیه دومین جشنواره موسیقی بومی البرزنشینان لیلم افزود: سال گذشته اولین سنگ بنای جشنواره موسیقی محلی لیلم درحالی نهاده شد که برگزارکنندگان این جشنواره بر این باور بودند که اقبال کمتری این نوع موسیقی نسبت به موسیقی های زیرزمینی و غربی صورت می گیرد .

جاودانی خاطرنشان کرد: اما حرکت به سمت سوق یافتن به موسیقی بومی در حالی آغاز شد که سرانه مطالعه در کشور هشت تا چهارده دقیقه اما سرانه گوش دادن به موسیقی دو ساعت بود و همین برگزارکنندگان جشنواره بومی لیلم را کمی امیدوار کرد .

وی تصریح کرد: با برگزاری دور نخست جشنواره و استقبال زیاد جوانان و نوجوانان به موسیقی محلی، برگزارکنندگان جشنواره لیلم را بر آن داشت تا دور دوم این جشنواره را با گام هایی بلندتر برپا کنند .

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد مازندران افزود: امسال که دومین سال برپایی جشنواره لیلم است می بینیم که این جشنواره قدم در مرحله بین المللی گذاشت و علاوه بر مازندران، استان های گیلان، گلستان، سمنان و قزوین نیز در این جشنواره شرکت کرده اند .

جاودانی گفت: به علاوه هنرمندان بومی کشورهای آذربایجان و افغانستان نیز در این جشنواره به هنرنمایی پرداختند .

وی افزود: برداشتن این گام های بزرگ آن هم در دومین سال برپایی جشنواره مایه مسرت است و می تواند به انتقال موسیقی بومی استان و جذب جوانان و نوجوانان کمک شایانی کند .

  مدیر اجرایی دومین جشنواره موسیقی بومی البرزنشینان لیلم نیز در این مراسم گفت: هدف از برپایی جشنواره موسیقی بومی لیلم حفظ فرهنگهای ارزشمند بومی و ملی است .

محمد غلامی در آیین اختتامیه دومین جشنواره بومی البرزنشینان لیلم یادآورشد: با غفلت ورزیدن به هنر بومی در واقع به بدنه فرهنگ و هنر کشور آسیب جدی وارد می شود .

غلامی خاطرنشان کرد: برگزاری جشنواره هایی مانند لیلم موجب زنده شدن انگیزه و رقابت در میان نسل جوان موسیقی شده و فضا را از سکون و خاموشی به در می آورد .

مدیر اجرایی جشنواره موسیقی بومی البرزنشینان لیلم تصریح کرد: به علاوه گرد آمدن اساتید موسیقی فولکلور می تواند منجر به ارزیابی قابل اعتنا در خصوص سطح کیفی موسیقی بومی مازندران شود .

وی افزود: طی سه روز برگزاری جشنواره ۲۹۴ هنرمند به رقابت پرداختند و در مجموع ۴۴ اجرای گروهی در شهرهای ساری، بهشهر، آمل و سمنان به انجام رسید./م

منبع: ایسنا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين